A versenyt egy négy napos elméleti és gyakorlati képzés előzte meg. A rendezvény ünnepélyes megnyitójára szeptember 1-jén került sor a Gödöllői Szent István Egyetemen. A résztvevők még aznap és következő napon, délelőtt a SZIE kampuszán szakmai előadások keretében elméleti képzésben részesültek, majd délután az egyetemi tangazdaságok területén gyakorlati oktatással bővíthették tovább ismereteiket.

KITE

KITE

Szeptember 3-án és 4-én Martonvásáron, Atkáron és Karcagon terepi tréning keretein belül talajszelvényeknél folytatódtak a képzések, a versenyre és az eredményhirdetésre pedig szeptember 5-én Nádudvaron került sor a KITE Zrt. közreműködésével.

KITE

KITE

A megmérettetésen a versenyzők összevethették tudásukat a talajtulajdonságok és a talajtípusok felismerésében és azoknak a talajhasználat szempontjából jelentős értelmezésében, értékelésében. A szervezők fontosnak tartották, hogy lehetőséget adjanak a fejlődő országokból érkezőknek is, tovább színesítve a résztvevők változatos összetételét.

KITEKITESzámos nemzetközi és hazai szervezet, illetve intézmény kísérte figyelemmel és támogatta az eseményt, többek között a FAO, az EU JRC, az USDA és a Nemzetközi Talajtani Unió is.

Cégünk fontosnak tartja, hogy nagy hangsúlyt kapjon a verseny, hiszen a mezőgazdaság és az abban tevékenykedők a talajból és a talajon élnek. Ez a rendezvény, valamint a Talajok Nemzetközi Éve kezdeményezés remek lehetőség arra, hogy a talajjal kapcsolatos információinkat bővíteni tudjuk. A tudás alapú gazdálkodás elengedhetetlen ahhoz, hogy megvédjük és megőrizzük a talajainkat a jövő generáció számára, akik évek, évtizedek múlva élnek és termelnek majd ezeken a mezőgazdasági területeken.

KITE

A verseny végeredménye:

Csapatverseny:
1. Hakuna Matata, Afrika
2. Team USA
3. H-Moles, Magyarország

Egyéni:
1. Kristen Pegues, USA
2. Andrés García, Spanyolország
3. Yves Uwiragiye, Ruanda
4. Benjamin Bukombe, Ruanda és Erin Bush, USA

Összesített:
1. Team USA
2. SECS, Spanyolország
3. H-Moles, Magyarország

2015 a Talajok Nemzetközi Éve 

2002-ben Thaiföld adott otthont a 17. Talajtani Világkongresszusnak. Az esemény támogatásában jelentős szerepet vállalt maga a thai király, IX. Ráma, aki környezet- és talajszeretetéről ismert, népszerű uralkodó volt. A Nemzetközi Talajtani Unió akkori vezetőivel több ízben folytatott beszélgetéseket és a már felismert környezeti tendenciák alapján közösen javaslatot tettek a talaj világnapjának megalkotására, amelynek dátumául – Bhumibol Adulyadej király születésnapját – december 5-ét jelölték meg. Érdekesség, hogy a király születési nevének fordítása a „Föld Ereje” kifejezést jelenti.

Ez volt a kezdet, melyet követően a Talajtani Unió mellet egyre inkább a FAO (Food and Agriculture Organization of the United Nations) vette át a vezető szerepet. A Global Soil Partnership ernyője alatt maga mögé sorakoztatta a FAO tagállamokat, tudományos és civil szervezeteket, és sikerre vitte törekvéseiket. Tizenkét év után, 2014-ben az ENSZ 68. közgyűlésén nem csupán a talaj napját mondták ki, de 2015-öt a Talajok Nemzetközi Évének is nyilvánították.
A talaj évének céljai közt számos pont szerepel, melyek közül a legfontosabbak:széles körben felhívni a figyelmet a talajok változatos és meghatározó szerepére, az élelmiszer-termelésben betöltött létfontosságú funkcióján túl rávilágítani további nélkülözhetetlen rendeltetésére, úgymint a víz tárolásában, a szén megkötésében, a biológiai sokféleség megőrzésében és a klímaváltozás hatásainak tompításában játszott szerepére.

További információ a rendezvény honlapján található!