A lengyel mezőgazdasági és vidékfejlesztési miniszter, Grzegorz Puda a miniszterelnökkel és a legnagyobb belföldi műtrágyagyártókkal folyatott megbeszéléseket a kritikussá váló műtrágyaárak kormányzati visszafogása érdekében. A cél a műtrágyák árának 30% körüli csökkentése - írja a Fruitveb Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Terméktanács.

A két legnagyobb műtrágyagyártó vállalat Lengyelországban a Grupa Azoty és az Anwil, előbbi mintegy 5 millió tonnát állít elő évente, utóbbi pedig 1 millió tonna műtrágyát.

A műtrágya gyártásának mintegy 70 %-át a földgáz ára adja, ezzel magyarázzák a műtrágya drágulását is. Több európai országban tapasztalható, hogy csökkentették a gyártási volument, mint például Hollandiában, Franciaországban, Németországban és Spanyolországban.

A lengyel mezőgazdasági miniszter azt is elmondta, hogy Lengyelország nem exportál műtrágyát sem Nyugat-Európa, sem Ukrajna felé, amely bejelentést a bejelentés a gazdák megnyugtatását szolgálta.

műtrágya zsákokban

Lengyelország nem exportál műtrágyát sem Nyugat-Európa, sem Ukrajna felé – Fotó: Envato

A lengyel gazdák ugyanis az előző hetekben tüntetéseket és vasútvonalak lezárását helyezték kilátásba olyan híresztelés miatt, miszerint a magas műtrágyaárak közepette vannak olyan cégek, amelyek külföldre szállítják a hazai gyártású alapanyagot.

Ryszard Bartosik mezőgazdasági és vidékfejlesztési miniszterhelyettes kifejtette, hogy bár szükséges lenne, de a gazdák közvetlen pénzügyi támogatása "nehéz" ebben a helyzetben.

Mivel esélyes, hogy a műtrágya-értékesítésben közvetítő cégeknek gondjaik lesznek a műtrágyaellátással, ezért kérelmet nyújtanak be a verseny- és fogyasztóvédelmi hivatalhoz a helyzet alapos ellenőrzésére – olvasható a money.pl oldalon.

A hazai helyzetről a Nitrogénművek Zrt. nevében Bige László nyilatkozott az Agroinform.hu-nak: az egész régióban vannak gyárak, amelyek különböző okokból állnak, vagy csak félkapacitáson termelnek. Ezeket a kiesett, most már sok százezer tonnányi mennyiségeket, nincs honnan pótolni. A magyar piacon az ez év júniusától jövő év május 31-ig szükséges műtrágyamennyiségnek csak a 18%-a van meg.