A Sydney Egyetem kutatói a búza gyomfertőződése és az állománysűrűség összefüggéseit vizsgálva azt tapasztalták, hogy az állománysűrűség növekedésével a gyomok állománya herbicidhasználat nélkül is csökken.

A kutatók fő célja a mérgező vegyszerek használatának maximális elkerülése volt. A sűrűséget hektáronként 1,2 millióra (120/m2) növelve, a kikelt veszélyes gyomok (többek között a merev perje, vadretek, héla zab) száma 50-70 százalékkal, 400/m² sűrűségű állománynál pedig további 20-40 százalékkal csökkent, miközben a terméseredmény azonos szinten maradt.

gabona

A gabonaféléknél állománysűrűség növelésével a gyomflóra nagy mértékben visszaszorítható – fotó: Pexels

A nagyobb sűrűség egy olyan előnnyel is jár, miszerint arra kényszeríti a gyomokat, hogy merőlegesen felfelé növekedjenek, így virágjuk, illetve magtermésük nagyjából a kalászok magasságában helyezkedik el, ennélfogva betakarításkor nagyobb mennyiségű gyommag semmisíthető meg.

Ennek a módszernek a jövőben nagy jelentősége lehet, mivel egyrészt a gabonafélék esetében az állománysűrűség növelésével a gyomflóra nagy mértékben visszaszorítható, és jelentős mennyiségű gyomirtó szer takarítható meg, másrészt pedig nem szükséges folyamatosan új gyomirtó szereket létrehozni a gyomok rezisztenssé válása miatt.

Az ausztrál Weed Science folyóirat kutatásának eredményeit az eurekalert.org hírportál közölte.