Mint ahogyan januárban mi is beszámoltunk róla, az Európai Unió egy olyan hétéves tervet mutatott be, ami 27 tagállamban ad alapos iránymutatást a rovarok megfigyelésére annak érdekében, hogy megállítsa a növények és a vadvirágok többségéhez nélkülözhetetlen beporzók populációjának csökkenését. A testület figyelemmel fogja kísérni a káros peszticidekre kiadott sürgősségi engedélyeket is. Az alábbiakban részletes beszámolónk olvasható.

EUB Határozat

Az Európai Unió Bírósága (EUB) a január 19-ei ítéletében leszögezte, hogy az a Magyarországon eddig bevett tevékenység, miszerint a cégek eseti sürgősségi mentességgel állítottak elő tiltott növényvédő szerekkel kezelt (csávázott) vetőmagokat, nem felel meg az uniós jogoknak. A testület határozata megszünteti a tagállamok által a tiltott növényvédő szerekre történő derogációk közel felét – írta meg az Mtvsz.

Ezekről a kérdésekről az EU Bírósága a belga közigazgatási bíróság által három helyről érkező negatív észrevételek következtében döntött.

Panasz érkezett az Európai Növényvédőszer Akcióhálózattól (PAN Europe), a Nature & Progrès Belgium szervezettől és egy belga méhésztől is. Ugyanis ezeknek a derogációknak szinte a felét (47,5 százalék) az előző négy év alatt a PAN tanulmánya szerint a tiltott, a méhekre halálos neonikotinoid növényvédőszerekre adták.

Magyarországon eddig bevett tevékenység, miszerint a cégek eseti sürgősségi mentességgel állítottak elő tiltott növényvédőszerekkel kezelt (csávázott) vetőmagokat, nem felel meg az Uniós jogoknak.

Magyarországon eddig bevett tevékenység, miszerint a cégek eseti sürgősségi mentességgel állítottak elő tiltott növényvédő szerekkel kezelt (csávázott) vetőmagokat, nem felel meg az uniós jogoknak. Kép: Pexels

Belgium vezetésével

A PAN Europe hosszú évek óta harcol a hatóságok által nem tiltott, de általuk elfogadhatatlannak tartott szokás megszüntetéséért, és az Európai Unió Bíróságának ezen döntését mérföldkőként értékelték. A döntés megszünteti a tagállamok lehetőségeit ezen a területen – mondta Simon Gergely, a PAN Europe vegyianyag-szakértője.

A gyakorlatot felpanaszolók sürgetni kívánták a neonikotinoidokra vonatkozó derogációk beszüntetését, Belgiumban korábban például a cukorlobbi kapott engedélyt arra, hogy neonikotinoid rovarölő szereket használhassanak a cukorrépa termesztésben. A petíció benyújtói azt a javaslatot tették, hogy a belga bíróság adjon be olyan kérdéseket az Európai Unió Bíróságához, melyek egy előzetes döntéshozatalra irányulnak a derogáció jogi korlátainak rendezésére.


A megszületett eredmény EU-szerte komoly hatással lesz a méhek és más rovarok védelmére, valamint a polgárok egészségének védelmére is, mivel a neonikotinoiddal kezelt vetőmagokra vonatkozó derogációk alkalmazása mostantól végérvényesen tilos.

Az Európai Unió Bíróságán zajló ügyhöz az Európai Bizottság, Magyarország, Franciaország, Görögország, Finnország is csatlakozott a növényvédőszer-ipar oldalán, egy belga növényvédőszer-gyártó vállalat, a SES Vanderhave és a belga cukorlobbi társaságában.

A megszületett eredmény EU-szerte komoly hatással lesz a méhek és más rovarok védelmére.

A megszületett eredmény EU-szerte komoly hatással lesz a méhek és más rovarok védelmére. Kép: Pexels

Hazai helyzet

Az Európai Bizottság sokáig helyben hagyta a derogációkat, holott az érintett vegyszerek az EU által elméletileg tiltottak és nagy mértékben mérgezőek is az emberi egészségre és a környezetünkre is. A Bizottság jogászai kifejtették a bíráknak, hogy a tagállamok csak abban az esetben fognak derogációt alkalmazni, ha semmi más – a valósággal szembe forduló- lehetőségük sem maradna – mondta Martin Dermine, a PAN Europe ügyvezető igazgatója. A PAN Europe közzétett egy olyan jelentést is, ami az EU-ban betiltott növényvédő szereknél használt derogációkról szól:

Ennek adatai szerint 236 derogációt engedélyeztek az elmúlt négy év során, melyek 47,5 százalékát a neonikotinoidok adják. Hazánkban is bevett gyakorlat volt a betiltott, mérgező neonikotinoid rovarirtók szükséghelyzeti engedélyeztetése és az azokkal csávázott magvak Ázsiába történő exportja.

(Forrás: Mtvsz)