Rengeteg előrelépés történt Magyarországon a drónok használatával kapcsolatban, és mezőgazdasági szempontból azt lehet mondani, hogy a monitoring drónok alkalmazásának már nincs jogszabályi akadálya. A permetező drónokkal kapcsolatban azonban több elvarratlan szál maradt, így jelen pillanatban drónnal növényvédő szert kijutattni illegális tevékenységnek számít.

Műveleti kategóriák a drónokra vonatkozóan

A nyílt műveleti kategória az, amely esetében nem kell minden egyes repülésre engedélyt kérni, ha az általános szabályokat betartjuk: azaz a drón folyamatosan a látóterünkben marad, maximum 120 méterre repül, veszélyes anyagot nem szállít, embertömeg felett nem repül, stb. (A nyílt kategórián belül is vannak alkategóriák attól függően, hogy mekkora tömegű a drón.)

Ha ez nem teljesül, döntően azért, mert a drón kikerül a látóterünkből, vagy a drón egy előre meghatározott útvonalat követ automatikusan, ez már a speciális kategóriába tartozik.

A harmadik, engedélyköteles kategória az, amikor már vagy embertömeg felett repül a szerkezet, vagy vegyi anyag szállítása, szórása történik, ez a legnagyobb kockázattal járó repülés. A drónos permetező drón alkalmazása tehát ebbe az utóbbi kategóriába tartozik.

A drónok mezőgazdasági alkalmazása

A monitoring drónozás már szabályozott körülmények között zajlik. A premetező drónnal való növényvédőszer-kijuttatás viszont nem legális tevékenység egyelőre, a legális drónos permetezéshez ugyanis több feltételnek kellene teljesülni: többek között a drónnak megfelelő minősítésű növényvédő gépnek kell lennie, képzett pilóta irányíthatja, a drónos kijuttatásra engedélyezett növényvédő szerre van szükség (ilyen egyelőre nincs forgalomban). Az EU álláspontja szerint ráadásul a drónos permetezés légi kijuttatásnak minősül, ezért arra vonatkozóan is minden egyes kötelezettséget be kellene tartani.

Drónnal permetezni jelenleg illegális – Fotó: Shutterstock

2022-ben óriási előre lépések történtek, ugyanis elkészült a drónos permetezés szabályozási háttere, kidolgozták a gépvizsgálat módszertanát, nyilvántartásba vették az első olyan drónokat, amelyek növényvédelmi célra használhatóak, kidolgozták a pilótaképzés módszertanát, követelményeit, kiválasztották az első képzőintézményeket és megkezdődtek a képzések.

Egy vizsga nem vizsga

A permetező drón kezeléséhez további, speciális vizsga is szükséges, mivel a drónos permetezés nyílt műveleti kategóriában nem végrehajtható művelet, tehát pusztán a drón kezelése miatt, a növényvédelmi tevékenységtől függetlenül is szükség van egy, a nyílt kategóriában megfelelő képzésnél összetettebb tanfolyam elvégzésére. A probléma akkor jött elő, amikor az első hallgatók végeztek a növényvédelmi drónpilóta-képzésen, ugyanis a légügyi hatóság állásfoglalása alapján egy speciális alapképzést is el kell elvégezni annak, aki a növényvédelmi drónpilóta végzettséget szeretne szerezni.


A Nébih által nemrégiben kiadott nyilatkozat szerint megkezdhető a permeteződrón-pilóta képzés anélkül, hogy a speciális műveletekre jogosító tanfolyamot elvégezte volna a hallgató, azonban a pilóta Nébih általi nyilvántartásba vételéhez szükség lesz ennek a speciális alaptanfolyamnak az elvégzésére is.

Várhatóan idén novemberben elindulnak ezek a speciális tanfolyamok is, és jövőre fog minden összeállni ahhoz, hogy legálisan lehessen drónos permetezést végezni.

Tévhit, hogy kísérleti permetezés címén 30 hektárt le lehet fújni

Mivel jelenleg nem legális drónnal permetezni, ezért többen gondolják azt, hogy a kísérleti alkalmazás jelentheti a kiskaput. Ez viszont közel sem igaz, hiszen a kísérleti drónos permetezés körülményeit és feltételeit az engedélyező hatóság nagyon szigorúan szabja meg. Egyrészt meghatározza a parcellaméretet, ami sosem több 10 hektár és minden esetben az adott megyei kormányhivatal ellenőrzi is a kísérleteket.

Érdemes meghallgatni dr. Rohács Dániel (elönk, Magyarorszgági Drón Koalíció) PREGA konferencián tartott előadását is a drónok mezőgazdasági szerepéről.

További cikkeink a drónos permetezés témakörében:

Permetező drón – tényleg csak foltkezelésre használható?

Illegálisan is terjedt a drónos növényvédelem?

Nehogy már 8 literrel lehessen deszikkálni!