Előnyök hosszú sora

A vertikális gazdálkodás előnyei számtalanok. A vertikális gazdálkodás lehetővé teszi számunkra, hogy ott termesszünk élelmiszert, ahol a legnagyobb szükség van rá, és közvetlenül eljuttathassuk azt a fogyasztóhoz. Emellett tápanyagdús zöldségeket állíthatunk elő, és természetszerűleg a környezetre gyakorolt ​​hatások is csökkennek. Ráadásul akár 22 naponta lehet szüretelni, ami évente 15 szüretet jelent!

Az ilyen farmok legfontosabb előnyei a következők:

  • Megbízható és fenntartható növénytermesztés egész évben
  • A szabályozott éghajlati környezet azt jelenti, hogy azt termeszthetünk, amit csak akarunk
  • Jobb, hatékonyabb helykihasználás, hektáronként 250-szer több termést várhatunk
  • 99 százalékkal kevesebb vizet használunk majd fel, mint a hagyományos gazdálkodás során
  • Lehetővé teszi számunkra, hogy a terméket a fogyasztóhoz közelebb termesszük, és ezáltal csökkentsük a szállítás kibocsátását
  • Energiahatékonyabb mint bármely másik ismert megoldás
  • Alacsonyak a vele járó munkaerőköltségek is

A gigantikus vertikális farmon 95 százalékkal kevesebb vizet használnak majd, mint a hagyományos szántóföldi termelés esetében. Kép: Emirates

A gigantikus vertikális farmon 95 százalékkal kevesebb vizet használnak majd, mint a hagyományos szántóföldi termelés esetében. Kép: Emirates

A világ eddigi legnagyobb vertikális farmja

Az  arabul kertet vagy gyümölcsöskertet jelentő Bustanica nevet viselő dubaji vertikális farmon 330 ezer négyzetméteren, évente 1 millió kilogramm növényvédőszer-, gyomirtószer- és vegyszermentes leveles zöldséget termesztenek majd, és több mint 250 millió liter vizet takarítanak meg éves szinten.

Az Emirates légitársaság utasai már júliustól megkóstolhatják az innen származó zöldségeket a fedélzeti menüjükben.

A gigantikus vertikális farmon 95 százalékkal kevesebb vizet használnak majd, mint a hagyományos szántóföldi termelés esetében. A farmon egyszerre 1 millió palánta fejlődik, amelyek napi 3 tonna termést adnak. A vízfelhasználás minimalizálása és a hatékonyság maximalizálása érdekében a farm zárt ciklusú rendszerét úgy alakították ki, hogy a tápanyagokban gazdag vízet folyamatosan visszakeringetik minden egyes növényhez. Amikor a víz elpárolog, visszanyerik és újrahasznosítják a rendszerben, így jön ki az évi 250 millió liter vízmegtakarítás a hagyományos gazdálkodással összehasonlítva.

Az Emirates légitársaság utasai júliustól többek között innen származó fejes salátát, rukkolát, különféle salátaleveleket és spenótot ehetnek a járatok fedélzetén. Kép: Emirates

Az Emirates légitársaság utasai júliustól többek között innen származó fejes salátát, rukkolát, különféle salátaleveleket és spenótot ehetnek a járatok fedélzetén. Kép: Emirates

Egész évben szüret

A farm egész évben, folyamatosan termel, és ez a folyamatos termesztési ciklus biztosítja, hogy a növényvédő szerek, gyomirtók vagy vegyszerek nélkül előállított alapanyagok frissek és tiszták legyenek.

A vertikális farm működését csúcstechnológia, mesterséges intelligencia, valamint egy magasan képzett belső csapat irányítja, melyet agrárszakértők, agrármérnökök, kertészek és növénytudósok alkotnak.

Az Emirates légitársaság utasai júliustól többek között innen származó fejes salátát, rukkolát, különféle salátaleveleket és spenótot ehetnek a járatok fedélzetén. A vertikális farmon termesztett zöldségek nem csak a levegőben lesznek elérhetőek, hiszen hamarosan a dubaji szupermarketekben is kaphatóak lesznek a termények. A jövőben a tervek szerint gyümölcsök és további zöldségfélék termesztésével is gazdagodni fog a Bustanica.

A farmot 40 millió dolláros befektetéssel hozta létre az Emirates fedélzeti kiszolgálásra szakosodott leányvállalata és a Crop One, a legnagyobb beltéri vertikális növénytermesztéssel foglalkozó vállalat.

Az arabul kertet vagy gyümölcsöskertet jelentő Bustanica nevet viselő dubaji vertikális farmon 330 ezer négyzetméteren, évente 1 millió kilogramm növényvédőszer-, gyomirtószer- és vegyszermentes leveles zöldséget termesztenek majd. Kép: Emirates

Az arabul kertet vagy gyümölcsöskertet jelentő Bustanica nevet viselő dubaji vertikális farmon 330 ezer négyzetméteren, évente 1 millió kilogramm növényvédőszer-, gyomirtószer- és vegyszermentes leveles zöldséget termesztenek majd. Kép: Emirates

A vertikális farm a jövő?

A vertikális farmok világában Hollandia igazi nagyhatalom, számos vertikális gazdálkodást kutató létesítményük is van, nem csupán kutatják, de már meg is élik és alkalmazzák a beltéri, nap és talaj nélküli élelmiszer-termesztés új világát. De sok helyütt így van ez, Ázsiától Európán át az Egyesült Államokig folyamatosan újabb és újabb vertikális farmok jelennek meg, és a technológia rendkívül helyi és környezetbarát aspektusai egyre nagyobb jelentőséget kapnak, ahogy a klímaválság kezelése egyre sürgetőbbé válik. Idén januárban a világ eddigi legnagyobb vertikális farmjának felépítését is bejelentették, ami az Egyesült Államok legnépesebb piacának, New York City-nek termeszt majd helyi zöldséget.

A projekt mögött álló cég a brooklyni székhelyű Upward Farms, amelyet 2013-ban alapítottak, jelenleg két meglévő farmjáról árul zöldséget a manhattani és brooklyni Whole Foods áruházakban. Az új farm a pennsylvaniai Luzerne megyében épül, amely Manhattantől 217 kilométerre nyugatra és Philadelphiától 185 kilométerre északra fekszik.

"A pennsylvaniai létesítmény körülbelül 6 hektáros alapterülete mellett eltörpülnek a cég meglévő farmjai, valamint a világ más részein található legtöbb vertikális farm is."

Európa legnagyobb ilyen létesítménye is csupán kevesebb mint hatodakkora, 0,6 hektáros alapterületével. A vertikális farmok LED-fényforrásokat használnak a fotoszintézis folyamatának újrateremtésére; a vörös és kék hullámhosszú fény kölcsönhatásba lép a növények klorofilljával, hogy segítsen létrehozni a glükózt és cellulózt, a sejtfalak szerkezeti anyagát. A napfény azon elemei, amelyeket a növények nem használnak fel olyan hatékonyan, mint például a hő, csökkenthetők vagy teljesen eltávolíthatók a folyamatból, így gyorsabb a fejlődés a magtól a termésig.

A vertikális farmok világában Hollandia igazi nagyhatalom, számos vertikális gazdálkodást kutató létesítményük is van, nem csupán kutatják, de már meg is élik és alkalmazzák a beltéri, nap és talaj nélküli élelmiszer-termesztés új világát.

A vertikális farmok világában Hollandia igazi nagyhatalom, számos vertikális gazdálkodást kutató létesítményük is van, nem csupán kutatják, de már meg is élik és alkalmazzák a beltéri, nap és talaj nélküli élelmiszer-termesztés új világát. Kép: Pexels

Akvapónia

A legtöbb függőleges gazdaság hidropónikus (a növények gyökerei tápanyagban gazdag vízzel teli sekély vályúkban ülnek) vagy aeropónikus (a gyökerek a levegőben lógnak, és rendszeresen párásítják őket) technológiával üzemel. Az Upward Farms azonban akvapóniát használ a termesztéshez és a trágyázáshoz.

"Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy a mikrozöldségek mellett az Upward Farms halakat is nevel: higany-, antibiotikum- és hormonmentes hibrid csíkos sügéreket, a zöldségek tálcáitól elkülönített tartályokban."

Talajképző mikrobákat tenyésztenek, melyek a halakból származó tápanyagokat szerves trágyává alakítják a növények számára, és így a talaj mikrobiomja sűrűbb, termékenyebb és termelékenyebb lesz, mint a legtöbb beltéri farmé (és a halakat természetesen értékesítik a fogyasztóknak!).

A gyümölcsök és zöldségek hűtése és kártevőmentesen tartása, a sérülések elkerülése, a frissesség megőrzéséhez szükséges vegyszerek használata mind a környezetet, mind az élelmiszereket erősen megterheli. Kép: Pexels

A gyümölcsök és zöldségek hűtése és kártevőmentesen tartásaa sérülések elkerülése, a frissesség megőrzéséhez szükséges vegyszerek használata mind a környezetet, mind az élelmiszereket erősen megterheli. Kép: Pexels

Kétszeres terméshozam

Az Upward Farms terméshozama kétszerese az iparági átlagnak, köszönhetően az ökológiai gazdálkodási módszernek, mely a talajban a mikrobiális sejtek számát sokkal magasabb szinten tartja, mint a kémiai műtrágyák esetében. A növények és a mikrobák között egy olyan kommunikációs réteg van, amelyet az evolúció évmilliói építettek ki. A növények azt üzenhetik:

"Hé, én ilyen meg ilyen módon vagyok stresszes, a környezetem pedig ilyen és ilyen módon tökéletlen, és hiányos, tudnátok segíteni?", és a mikrobák reagálnak, a növények gyakorlatilag toborozzák őket a szolgálatukra"

- mondta el Jason Green, az Upward Farms vezérigazgatója és társalapítója. A nyugati fogyasztók megszokták, hogy az év bármely szakában szinte bármilyen gyümölcshöz vagy zöldséghez hozzájuthatnak. A szezonon kívüli termékek csak egy kicsit kerülnek többe, de a friss élelmiszerek több száz vagy ezer kilométeres szállítása nem kis logisztikai erőfeszítés, pénz és károsanyag kibocsátás. A gyümölcsök és zöldségek hűtése és kártevőmentesen tartása, a sérülések elkerülése, a frissesség megőrzéséhez szükséges vegyszerek használata mind a környezetet, mind az élelmiszereket erősen megterheli.

A vertikális farmok LED-fényforrásokat használnak a fotoszintézis folyamatának újrateremtésére; a vörös és kék hullámhosszú fény kölcsönhatásba lép a növények klorofilljával, hogy segítsen létrehozni a glükózt és cellulózt, a sejtfalak szerkezeti anyagát.

A vertikális farmok LED-fényforrásokat használnak a fotoszintézis folyamatának újrateremtésére; a vörös és kék hullámhosszú fény kölcsönhatásba lép a növények klorofilljával, hogy segítsen létrehozni a glükózt és cellulózt, a sejtfalak szerkezeti anyagát. Kép: Unsplash


Paradigmaváltás

A vertikális gazdaságok üzemeltetői azt remélik, hogy a feje tetejére állíthatják a hagyományos módszereken alapuló termesztést, mivel a nagyobb piacok közelében termesztik az élelmiszereket, minimalizálva vagy megszüntetve a bonyolult ellátási lánc problémáit, amelyek növelik a költségeket és túlméretezett környezeti lábnyomot eredményeznek.

"Ezzel az új létesítménnyel képesek leszünk egyetlen nap alatt elérni az Egyesült Államok legnépesebb területeit és közel 100 millió amerikait, szemben azzal az egy héttel, ami a nyugati partról érkező termékek áthozatalához szükséges"

- vázolta a perspektívákat Green. Miután tavaly júniusban 121 millió dolláros finanszírozáshoz jutott, az Upward még idén felépíti új létesítményét Pennsylvaniában, és remélik, hogy 2023 elején megkezdhetik az ott termesztett termékek értékesítését. A vállalat azt is tervezi, hogy az elkövetkező években az Egyesült Államok további területeire is terjeszkednek.

(Forrás: singularityhub, Emirates)