Álmodnak-e az áfonyaszedőrobotok elektronikus bárányokkal?

A Fine Field Harvy500-as teljesen automata betakarítógépeket már alkalmazzák hat hollandiai gazdaságban, a következő szezonban pedig Portugáliában, Kanadában, Németországban, Franciaországban és Belgiumban is bevetik a robotokat. Összesen tizenkét gazdaságban tizenöt Harvy üzemel majd, közülük három szerencsésben kettő is egyszerre. Az elmúlt szezonban összesen öt Harvy500 volt üzemben.

További fejlesztés

A Fine Field az első prototípus két évvel ezelőtti bemutatása óta alaposan továbbfejlesztette a Harvy500-at. A két szabadalmaztatott rázófejen például elektronikus vezérléssel lineárisan állítható a rázás intenzitása 50 és 700 Hz-es frekvenciák között. A növényeket rázás közben megtámasztó kefék tartósabb, hosszabb élettartamú anyagból készültek. A bogyógyűjtő ponyvát két befelé forgó szállítószalaggal helyettesítették, amelyek a bogyókat a gyűjtőedénybe szállítják.

A két szabadalmaztatott rázófejen például elektronikus vezérléssel lineárisan állítható a rázás intenzitása 50 és 700 Hz frekvenciák között. Forrás: Youtube

Tíz napelem

A tetőre mindösszesen tíz napelemet szereltek fel, melyek 50 százalékos felhőzöttség mellett 10-13 órás üzemidőre elegendő energiát biztosítanak, így az akkumulátor feltöltése napközben nem szükséges. A Fine Field cég azt feltételezi, hogy a gyakorlatban a gép éjszaka is a parcellán marad, és a közelben nem található konnektor. Abban a valószínűtlen esetben, ha extra töltésre lenne szükség, azt egy áramfejlesztővel el lehet végezni. Erősen felhős napokon, körülbelül 7-8 óra működés után válik szükségessé az újratöltés.

Távoli szerviz

A gép 10 kW-os és 20 kW-os akkumulátor-kapacitással kapható, a pontosan szükséges kapacitás a gép használatának intenzitásától függhet. A Harvy 500 20 kW-os akkumulátor-kapacitással 279 000 euróba (105,792,731 forint) kerül, beleértve a generátort is és a cég ebben az összegben 4 napos tanfolyamot is biztosít a kezelő számára. Elvileg minden szükséges szervizszolgáltatás  - vagy meghibásodás esetén az utasítások - távolról is biztosíthatók a gép számára.

A bogyógyűjtő ponyvát két befelé forgó szállítószalaggal helyettesítették, amelyek a bogyókat a gyűjtőedénybe szállítják.

A bogyógyűjtő ponyvát két befelé forgó szállítószalaggal helyettesítették, amelyek a bogyókat a gyűjtőedénybe szállítják. Fotó: Pexels

Harvy500

A Harvy500 először a 2021-es betakarítási szezonban helyezte kerekeit a földekre. A Fine Field szerint a talajveszteség minimális, körülbelül 5 százalékkal kell számolni. A robot óránként akár 1000 kg terményt is képes betakarítani, és két villanymotor hajtja, melyekkel a sebessége viszonylag széles tartományban, 100 és 700 méter/óra között állítható.

"A robot - nem túl meglepő módon - szondák segítségével navigál, melyekkel pontosan képes meghatározni a növények helyzetét."

Az automatikus szintezés biztosítja, hogy a négy kerék folyamatosan a megfelelő magasságban legyen, és önnivelláló, így a gép a felülettől függetlenül tökéletesen függőleges helyzetben maradhat. Ezzel egyidejűleg a kerekenkénti teherbírást is mérik és szabályozzák a vonóerő optimalizálása érdekében.

A tárolóládák automatikusan forognak, mielőtt a bogyók beléjük kerülnének, egy légráfúvó kiszűri a termésből a leveleket és gallyakat. A Harvy500 rendelkezik internetkapcsolattal is, a betakarítási adatok (kg/óra, kg/bokronként, kg/sor stb.), valamint a gép helyzete a mezőn nyomon követhető, de ennél kevesebbet nem is várnánk a bigdata korában egy menő automata agrobottól.

(Forrás: FutureFarming)