Vidékfejlesztési Program – öntözések engedélyezése

A „VP-2.4.1.4-16 A mezőgazdasági vízgazdálkodási ágazat fejlesztése” című felhívás (a továbbiakban: felhívás) és a 2016. június 4. napját megelőzően vízjogi engedély nélkül létesített vízkivételt biztosító vízi létesítmények fennmaradási engedélyezése vonatkozásában a felhívással összefüggő, annak 2016. május 11. napi megjelenésétől 2018. december 31. napjáig a területi vízügyi hatóságok a gazdálkodók számára országosan összesen 766 elvi vízjogi engedélyt, 1110 vízjogi létesítési, valamint 2071 vízjogi üzemeltetési engedélyt adtak ki.

A vizek mezőgazdasági eredetű nitrátszennyezéssel szembeni védelméről szóló európai uniós irányelv végrehajtásához kapcsolódó vízvédelmi ellenőrzések

A 2015-2017. évben lefolytatott ellenőrzések statisztikái alapján 2015. évben az ellenőrzésre kiválasztott 598 tartási hely közül 329 (55%), 2016. évben az 1145 tartási hely közül 819 (72%), 2017. évben a 749 tartási hely közül 423 (56,5%) esetén a gazdálkodó nem tartozott az FVM-rendelet hatálya alá.

Tekintettel arra, hogy az ellenőrzött tartási helyek nagy arányban nem tartoznak az FVM-rendelet hatálya alá, így számos olyan tartási helyen is ellenőrzést kellett végrehajtani, ahol nem volt ellenőrizendő tároló, illetve állattartási tevékenységet sem folytattak. Az ellenőrzés indokolatlan költségekkel járt a helyszínre történő kiszállás és a munkavégzés tekintetében.

Az ellenőrzések hatékonyságának növelése és az indokolatlan ellenőrzések csökkentése érdekében több egyeztetés volt a Magyar Államkincstárral (a továbbiakban: MÁK) mint mezőgazdasági és vidékfejlesztési támogatási szervvel. Az egyeztetések célja, hogy a 2018. évben előzetes adatfrissítést követően a mintakiválasztás során csak azoknak a gazdálkodóknak és állattartó telepeknek az adatai kerüljenek átadásra, amelyek az FVM-rendelet hatálya alá tartoznak, és így valóban ellenőrzésre kötelezettek.

Az egyeztetések eredményeként a MÁK módosított a kiválasztás módszertanán, egyéb szűréseket vezetett be, így a vizek mezőgazdasági eredetű nitrátszennyezéssel szembeni védelméről szóló irányelv végrehajtása érdekében 2018. évben 302 gazdálkodó 363 tartási helyén tartottak vízvédelmi ellenőrzést.

Vízkivételi művek utólagos engedélyezése

A 2016. június 4. napját megelőzően vízjogi engedély nélkül létesített vízkivételt biztosító vízi létesítmények fennmaradási engedélyezési eljárásainak aktuális adatai a következők.

Országosan összesen 353 kérelem érkezett, az eljárások során a vízügyi hatóságok összesen 332 alkalommal adtak ki hiánypótlást, 57 eljárást a hiánypótlás nem teljesítése miatt meg kellett szüntetni. Az eddig kiadott fennmaradási engedélyek száma országosan 258, a kérelem elutasítására 6 esetben került sor, jelenleg 32 eljárás van folyamatban.

öntözés

A gazdálkodóknak eddig 766 elvi vízjogi engedélyt adtak ki – fotó: Shutterstock

A mezőgazdasági célú vízhasználatokkal kapcsolatban végrehajtott felügyeleti ellenőrzések tapasztalatai

Az elvégzett ellenőrzések során a tevékenységet végzők jellemzően a kiadott vízjogi engedélyekben foglaltakat betartják, engedély szerinti üzemeltetés valósul meg.

A vízügyi hatóságok az esetenként feltárt hiányosságok (pl.: üzemeltető személyének nem tisztázott volta, vízjogi üzemeltetési engedély hatályának lejárta, vízmérőóra meglétének hiánya) megszüntetése érdekében engedélyest kötelezik a szabálytalanságok megszüntetésére és annak hatóság felé történő igazolására, továbbá értesíti az engedélyest a vízjogi üzemeltetési engedély módosítására vonatkozóan a hivatalból történő eljárás megindításáról abban az esetben, ha a kiadása óta eltelt idő alatt több jogszabályi változás is történt.

Az ellenőrzések során feltárt jellemzőbb hibák, hiányosságok: a vízhasználathoz kapcsolódóan a víz mérésére szolgáló hitelesített vízmérő meglétének hiánya, a vízhasználat gyakorlására jogosító vízjogi üzemeltetési engedély hatályának lejárta, az érvényes vízjogi üzemeltetési engedélyben foglaltak hatályos jogszabályi előírásoknak való meg nem felelése, a vízjogi üzemeltetési engedély jogosultjának és a jelenlegi üzemeltető személyének különböző volta, a vízjogi üzemeltetési engedélyben előírt adatszolgáltatás teljesítésének elmaradása.

Az engedélyesek gyakorta nem rendelkeznek megfelelő és elegendő információval a vízjogi üzemeltetési engedélyekkel kapcsolatos teendők, a dokumentálási kötelezettségek tekintetében, üzemnaplót nem minden esetben vezetnek, az adatszolgáltatási, bejelentési kötelezettség teljesítése több esetben elmarad.

Amennyiben az ellenőrzések során kisebb hiányosságok is merültek fel (pl.: kút adattábla hiánya), a hiányosságok megszüntetését és hatóság felé történő igazolását az engedélyes üzemeltető a jegyzőkönyvben rövid határidő megadásával vállalta, és azt igazolta is.

Jellemzően mind a tevékenységüket nagyobb volumenben végző, mind a kisebb gazdasági társaságok által üzemeltetett vízi létesítmények (kutak, berendezések, műtárgyak) műszaki állapota megfelelő, azok jellemzően karbantartottak, a környezetük rendezett.

A kisebb mezőgazdasági üzemeltetők a vízi létesítmények üzembiztonságára törekednek, azonban a szűkösen rendelkezésre álló anyagi forrásokra tekintettel a vízi létesítmények fejlesztésére, korszerűsítésére kevesebb anyagi költséget tudnak fordítani.

öntözés

A mezőgazdasági üzemeltetők törekednek a vízi létesítmények üzembiztonságára – fotó: Pixabay

Azon illetékességi területeken, ahol jellemző a mezőgazdasági tevékenységhez kapcsolódó, geotermikus hőhasznosító termálvíz használata, a telephely felügyeleti ellenőrzése során az üvegházak, fóliasátrak öntözővíz-ellátását biztosító vízkivételi létesítmények ellenőrzését is végrehajtották.

A vízügyi felügyeleti ellenőrzések alkalmával az ellenőrzést végző hatóság jegyzőkönyvben rögzíti az ellenőrzés tapasztalatait, az esetleges hiányosságokat, továbbá szóbeli szakmai iránymutatást ad az engedélyes részére, biztosítva ezzel a vízgazdálkodási célhoz fűződő követelmények önkéntes jogkövetés útján történő teljesítésének elősegítését.

Az ellenőrzött gazdálkodók minden esetben együttműködve segítik az ellenőrzések zökkenőmentes, illetve gördülékeny lefolytatását, melynek érdekében többször vízügyi szakértők részvételét is biztosították.

A 2015-től végrehajtott ellenőrzések számának jelentős emelkedése növeli a vízügyi hatóság területi jelenlétét, amely hozzájárul a hatályos jogszabályok és hatósági előírások önkéntes jogkövetéséhez is.