Az angliai John Innes Centre és a Sydney-i Egyetem kutatóinak munkája révén sikerült kidolgozni a gyorsított nemesítést, ami azt jelenti, hogy pl. búzából évente hat növényi generációt lehet tesztelni, azaz a legutóbbi évekhez képest is háromszorosra gyorsítja az új fajták előállításának folyamatát – írja a farminguk.com.

Az üvegházakban, mesterséges klímában és mesterséges megvilágítással végzett kísérletekben a búzanemesítés ciklusát (magtól magig) nyolc hétre rövidítették le. A gyorsítás mellett további előny, hogy a megvilágítás költségeit a LED-ek segítségével a korábban alkalmazott nátrium-gőzös lámpákhoz képest a töredékére lehet csökkenteni. A gyorsítás egyik legfontosabb eszköze a CRISPR technika alkalmazása, amely nagymértékben leegyszerűsíti a DNS különböző módosításait.

búza

A kísérletekben a búzanemesítés ciklusát nyolc hétre rövidítették le – fotó: Shutterstock

Dr. Brande Wulff, a Norwich-ban működő John Innes Centre vezető kutatója szerint a gyorsított nemesítés potenciális megoldást kínál a 21. század kihívásaira, és az ennek eredményeként létrejött új növényfajták 10 éven belül már a köztermesztésbe kerülhetnek.

A gyorsított nemesítés több növényfajra is kiterjeszthető. A kutatók jelenleg búzából, durum búzából, árpából, borsóból, csicseriborsóból évente 6, kanolából pedig 4 generációt tudnak tesztelni.