A levendula kertünk igazi ékessége lehet. Mind a kinézete, mind az illata, mind a gyógyhatása miatt megéri, hogy helyet adjunk neki a kertben. Túlságosan sok törődést sem igényel, azonban néhány feladatot el kell látni körülötte, hogy igazán szép legyen.

Ha ősszel nem metszettük meg, előfordulhat, hogy tavaszra kissé felkopaszodik, így ilyenkor mindenképpen meg kell metszeni. De a metszés után újra gyönyörködhetünk látványában és illatában. Éppen ezért nem árt, ha feljegyezzük, hogy minden tavasszal metsszük meg, mert egészen biztosan meg fogja hálálni. Úgyhogy, elő a metszőollóval!

Ezt tedd, ha felkopaszodott a levendula

A levendula esetében nagyon fontos a rendszeres metszés. Az idősebb példányoknál pedig egyenesen elengedhetetlen. Ha nem metsszük rendszeresen, akkor a növény hamar elöregszik, majd egyre kevesebb virágot fog hozni. A fiatal növényeket még nem szükséges metszeni, de nyáron, amikor már virágba borultak, érdemes egy kissé megmetszeni őket, illetve eltávolítani az elnyílt virágokat, hogy a növény minden energiájával az új virágok hozatalára és nevelésére koncentrálhasson.

levendula

A levendula a kert dísze lehet, megszárítva pedig még a molyokat is távol tartja az otthonunktól. Fotó: Pixabay

Amint elmúlnak a fagyok, neki is láthatunk a levendula megmetszésének. Azonban ügyeljünk rá, hogy ha fiatal korukban nem metszettük meg a levendulát, akkor a nagymértékű metszést lehet, hogy nem fogja kibírni.

Csak akkor kezdjünk neki a tavaszi metszésnek, amikor már előtörnek a friss hajtások. Csak ekkor szabad visszavágni az előző évi elszáradt hajtásokat. Azonban ekkor már a fás hajtásokat nem szabad visszavágni. Az idősebb levendulatöveket egyharmadig vágjuk vissza, egészen addig a pontig, ahol még a száruk nem fás. A fiatalabb töveket azonban egészen a tövükig vissza lehet metszeni. Ügyeljünk rá, hogy minél közelebb metsszük meg a fás szárhoz, anélkül, hogy belevágnánk a fába.


Ha belevágunk, azt nem fogja túlélni a levendula, így legyünk nagyon óvatosak. Azonban a tavaszi metszés elősegíti az új hajtások növekedését a szár alsó részén, és így végül újra csodás formájába kerülhet a bokor.

Ne tartsunk a régi hajtások eltávolításától, hiszen azok idén már nem fognak hajtást hozni. Csak ártanak a növénynek, hiszen elvonják tőle a tápanyagot, és nem is túl esztétikus az elszáradt tövek látványa a friss, élettel teli hajtások között.

A levendulát nyár végén is érdemes megmetszeni egy kissé, a virágzás végén. Ekkor tudjuk formára metszeni. A hajtásokat nyugodtan vágjuk vissza a felére, hiszen így is marad elég, hogy a növény télen se fagyjon meg. Azonban később már nem szabad megmetszeni a növényt, mert védtelenné válik a fagyokkal szemben.

Ismerd meg a levendulát

A levendula látványa és illata is megnyugtató.  A levendula egy mediterrán félcserje, amely dísznövényként, fűszernövényként és gyógynövényként is megállja a helyét. Magassága 40 és 80 cm között található, amely függ a növény életkorától is, hiszen idősebb korában kissé fásodó félcserje lesz belőle.

Csodálatos, liláskék virágzata júniustól augusztus végéig, két ütemben nyílik. De nem csak a virágainak, levelének is finom, fűszeres illata van. A levendulából kinyert illóolajat pedig számtalan dologra használhatjuk fel.

A leghíresebb hazai levendulaültetvény Tihanyban található, melyet 1920-ban alapított Bittera Gyula, gyógynövényszakértő. Az Apátság területén jelenleg is megtalálható a mintegy 30 hektáros ültetvény. Az ott készült szappanok, illóolajok, parfümök, illatosítók és egyéb levendulás dísztárgyak nagy népszerűségnek örvendenek.

Így legyen levendula a kertedben

A levendula legjobban a homokos, vagy kavicsos, jó vízelvezetésű talajt kedveli, és imádja a napsütést. A nagy melegeket is jól viseli. Túl sok törődést sem igényel, hiszen jobban viseli a szárazságot, mint a túlöntözést, így a legtöbb esetben nem is kell öntözni, megelégszik a természet adta csapadékkal.

levendula

A levendula a kertben és a balkonládában is kiválóan elél. Fotó: Pixabay

A túlságosan száraz időszakokban azért gondoskodni kell a vízellátásáról. Ha nincs kertünk, akár balkonládában is tarthatjuk, azonban így több öntözésre van szüksége, mint kerti társainak. Nem csak a kertet ékesíti, de megszárítva csodás illatot áraszt az otthonunkban, és a ruhásszekrényt is varázslatosan illatossá tudja tenni. Ehhez azonban akkor kell levágni a virágait, amikor azok elkezdenek kinyílni. Azonban ügyeljünk rá, hogy ilyenkor ne vágjuk le a levelét.

A levendulát a legegyszerűbben palántáról lehet szaporítani, de akár dugványozással, vagy magvetéssel is szaporítható. Úgy tartják, jobb ősszel telepíteni, hiszen az ültetés után fontos a rendszeres öntözés, és az őszi időszakban kevesebb az esély rá, hogy a palánták kiszáradnának.

Levendulában gazdag kertet kívánunk!