Az emelkedő hőmérséklettől a változó csapadékviszonyokig az éghajlatváltozás feltárja élelmiszerrendszerünk számos sebezhetőségét. Bár a gazdálkodó dolga soha nem volt könnyű, a gyakoribb aszályok és hőhullámok, a növekvő árvízi kockázatok és a szigorodó szabályozások mind fokozták a küzdelmet. A gazdálkodókkal és a Pipelife mezőgazdasági szakértőivel arról beszélgettünk, mit lehet tenni annak érdekében, hogy Európa gazdálkodási rendszereit a mai kihívásokhoz igazítsuk.

öntözött eper

Száraz és félszáraz területeken az öntözést széles körben úgy tekintik, mint a mezőgazdasági termelés ellenálló képességének növelését – pipelife.com

Élelmiszer-ellátásunk veszélyben van?

2050-re a globális élelmiszer-kereslet várhatóan 59-98%-kal fog növekedni, ami felveti a kérdést, hogyan tudjuk a növénytermesztést méretezni, és javítani a mezőgazdasági termelési rendszerek ellenálló képességét. Míg az EU-t a világ egyik legnagyobb élelmiszer-termelőjének tekintik, a blokk jelenlegi mezőgazdasági termelési gyakorlatának fenntarthatósága heves viták tárgyává vált.

„Jelenleg Európában azt látjuk, hogy az agrár-élelmiszeripari termékek iránti kereslet nőtt, miközben a helyi erőforrások, például a víz fogynak” – mondja Dusan Jankovic, a Pipelife öntözőrendszerek üzletfejlesztési vezetője. "Ez pedig azt jelenti, hogy olyan megoldásokra van szükségünk, amelyek hatékonyabbak és fenntarthatóbbak a jelenleginél."

Az elmúlt években világszerte gyakoribbá váltak a terméskiesések, és ez alól Európa sem kivétel. 2022 nyara különösen aggasztó volt, mivel példátlan aszály sújtotta a kontinens középső és déli régióit, ami lényegesen alacsonyabb hozamokat eredményezett, és sok gazdálkodót aggodalomra késztetett a jövője miatt.

A növények szárazság elleni védelme

Száraz és félszáraz területeken az öntözést széles körben úgy tekintik, mint a mezőgazdasági termelés ellenálló képességének növelését. Az egyes növényfajták vízigényének kielégítése egészségesebb növénynövekedést, nagyobb betegségekkel szembeni ellenálló képességet és jobb hővédelmet jelent.

Ennek ellenére a mezőgazdasági ágazat adja az EU vízkivételének közel egynegyedét, ami azt jelenti, hogy az öntözés növelésének együtt kell járnia a vízgazdálkodás hatékonyságának javításával. Európa területének egyötödét érinti jelenleg a vízhiány, és az EU várhatóan hamarosan szigorúbb vízfogyasztási politikát jelent be.

Évek óta az az érzés, hogy a víz ingyenes, és van belőle bőven” – mondja Konstantinos Akritanakis, a Pipelife nemzetközi kutatás-fejlesztési projektmenedzsere. "Sajnos ez messze van az igazságtól, és a jogszabályok is kezdik ezt tükrözni. Már most látjuk, hogy egyes országok megemelték az öntözővíz árát, és azt is látjuk, hogy országok lépnek fel az illegális kutak leállítása érdekében."

csepegtető öntözés paradicsomdölfön

A csepegtető- vagy mikroöntözés jelenleg a leggazdaságosabb technológiának számít, mivel a vizet lassan és közvetlenül a gyökérzónába juttatják – fotó: pipelife.com

Gazdaságos vízfelhasználás a mezőgazdaságban

A különböző öntözési technológiák alkalmazási hatékonysága eltérő, amelyet úgy számítanak ki, hogy a gyökérzónában tárolt vizet elosztják a szolgáltatott öntözővíz mennyiségével. A szám ~50% és 99% között változhat. A mezőgazdaságra vonatkozó vízkivételi határértékek várhatóan szigorodnak, ezért a különböző öntözési technológiák közötti különbségek fokozott figyelmet kaptak a mezőgazdasági egyesületek és a gazdálkodók körében.

Az úgynevezett csepegtető- vagy mikroöntözés jelenleg a leggazdaságosabb technológiának számít, mivel a vizet lassan és közvetlenül a gyökérzónába juttatják.

"Minden növényfajtának van bizonyos vízigénye az optimális növekedéshez, és ezen nem tudunk változtatni" – magyarázza Jankovic. "A precíziós öntözéssel azonban szinte kiküszöbölhetjük a párolgásból, lefolyásból vagy mély perkolációból eredő vízveszteséget."

kukorica csepegtető öntözése

Craciun Nicolae Claudiu, a romániai dumbravai földtulajdonos tavaly döntött úgy, hogy csepegtető öntözőrendszert telepít egyik kukoricatáblájára – fotó: pipelife.com

Alacsonyabb vízfogyasztás, nagyobb hozam

Bár a precíziós öntözőrendszer kiépítésének költségei meredeknek tűnhetnek, egyre több gazdálkodó veszi észre, hogy a befektetés megtérül. A meglévő öntözési infrastruktúrák korszerűsítése és az öntözés hatékonyságának javítása jelentős vízmegtakarítást tesz lehetővé, miközben megőrzi, sőt növeli a gazdálkodók versenyképességét.

Craciun Nicolae Claudiu, a romániai dumbravai földtulajdonos tavaly döntött úgy, hogy csepegtető öntözőrendszert telepít egyik kukoricatáblájára, és az eredmények magukért beszélnek. Míg hazájában az elmúlt 15 év legalacsonyabb kukoricatermését regisztrálták a példátlan aszályok miatt, addig Claudiu öntözött táblája így is 12-14 tonna/ha termést hozott. Összehasonlításképpen a közeli nem öntözött kukoricatábla mindössze 2-3 tonna/ha termést hozott.

„A betakarítás után nem csak én voltam lenyűgözve, hanem a szomszédaim is” – emlékszik vissza Claudiu az öntözött táblán 4-6-szor magasabb termésre. – "A szezon során az öntözőrendszer az elvárásoknak megfelelően működött, karbantartása egyszerű és problémamentes volt."

Idén Claudiu már megduplázta a gazdasága öntözött területét. Ionut Mocanu, a Pipelife öntözési menedzsere, aki Claudiuval együttműködve megtalálta az optimális csepegtető öntözési megoldást, szintén elégedett az eredménnyel.

„Ezek lenyűgöző hozamok, különösen a tavaly nyáron tapasztalt szélsőséges hőhullámok tükrében” – ismeri el Mocanu. "Mivel a gazdálkodók egyre inkább hajlanak a precíziós öntözési megoldásokra, és egyre több uniós finanszírozás válik elérhetővé, arra számítunk, hogy egyre több ügyfél nyit e technológia felé."

kukorica

Claudiu öntözött táblája 12-14 tonna/ha termést hozott – fotó: pipelife.com

A gazdák bizalmának elnyerése

A precíziós öntözés előnyei papíron nyilvánvalóak; azonban nem minden gazdálkodó rendelkezik pozitív tapasztalatokkal. A bonyolult és időigényes karbantartás a csepegtető öntözőrendszerek gyakori panasza és gyakran emlegetett gyengesége.

Mihalis Klonizakis, a krétai Palaiohora településen dolgozó zöldségtermesztő, első kézből tudja, hogy nem minden csepegtető öntözőrendszer egyforma minőségű. A paradicsomtermesztéssel foglalkozó Klonizakis tíz éve alkalmaz precíziós öntözést  üvegházaiban – Európa egyik legdélebbi területén, ahol az öntözés már a teljes vízkivétel közel 85%-át teszi ki. Korábbi rendszerei azonban hajlamosak voltak a gyakori dugulásra.

„Rendszeresen kellett mechanikusan oldani vagy átöblíteni a csöveket, de az ilyen kezelések csak átmeneti megoldást jelentettek” – emlékszik vissza a gazda.

Három évvel ezelőtt Klonizakis csalódottsága az időigényes karbantartás miatt tetőzött, és úgy döntött, hogy felveszi a kapcsolatot a Pipelife-al a jelenlegi rendszer alternatíváit keresve. Konstantinos Akritanakis, elismeri, hogy a dugulás miatti panaszok nem ismeretlenek.

paradicsom üvegházi termesztése

Mihalis Klonizakis, a krétai Palaiohora településen dolgozó zöldségtermesztő tíz éve alkalmaz precíziós öntözést  üvegházaiban – fotó: pipelife.com

Elmondta, hogy a csepegtető vezetékek és csepegtetők tervezési és anyagminősége jelentősen befolyásolhatja az egész rendszer teljesítményét. A jobb minőségű csepegtető öntözési megoldások nagyobb pontosságot biztosítanak, és jobban ellenállnak a kopásnak és a rendszert eltömítő talajrészecskéknek.

"Az eltömődés gyakran egyszerűbb csepegtetővezetékekkel történik" – mondja Akritanakis. "Ezt a csepegtetővezeték belsejében fellépő turbulencia és az alulmaradt csepegtető kialakítása okozza. Nem a csepegtető mérete vagy formája, hanem az, ahogyan a víz áramlik rajta, okoz vagy akadályozza meg az eltömődést."

Három szezonnal a régi öntözőrendszer cseréje után Mihalis Klonizakis elismeri, hogy az eredmények felülmúlták a várakozásait. Nyomásváltozást vagy lefolyást nem észlelt, minden növény növekedése egyenletes volt, a hozam elérte a 18-20 tonna paradicsomot hektáronként. De a legnagyobb megkönnyebbülés a gazdának, hogy nem dugulnak el az új csövek.

"Annyira kevés karbantartást igényel ez a rendszer, hogy néha teljesen megfeledkezem róla. Most a csepegtetőcsövek helyett a termelésemre koncentrálok" – összegzi.

öntözés

A csepegtető vezetékek és csepegtetők tervezési és anyagminősége jelentősen befolyásolhatja az egész rendszer teljesítményét – fotó: pipelife.com

Minden gazdának egyénre szabott megoldás

Mivel nincs két egyforma gazdaság, egyéni megközelítést és szakértelmet igényel a legmegfelelőbb öntözési rendszer megtalálása, amely magas hozamot biztosít, és könnyen karbantartható. Több tényezőt is figyelembe kell venni, mint a talajviszonyok, a közeli vízforrások, a tábla mérete és domborzata, a növényfajták és a termesztési módok.

„Egyedülálló megközelítést dolgoztunk ki az öntözési szolgáltatások terén – ez a tanácsadástól és a személyre szabott rendszertervezéstől a szállításig, a beépítésig és az átfogó értékesítés utáni támogatásig mindenre kiterjed” – magyarázza Dusan Jankovic. "A rendszer felállítása után képviselőink folyamatosan tartják a kapcsolatot az ügyfelekkel, készek válaszolni minden kérdésre vagy aggályra."

áfonya

Nincs két egyforma gazdaság, ezért egyéni megközelítést és szakértelmet igényel a legmegfelelőbb öntözési rendszer megtalálása – fotó: pipelife.com

Az egyik ilyen ügyfél Andrija Becin – egy áfonyatermesztő, aki a szerbiai Obrenovacon él. Alig öt évvel ezelőtt Becin egy közeli erőműben dolgozott, de mindig is az volt az álma, hogy családi gazdaságot alapítson. Az áfonya iránti növekvő exportigény inspirálta, hogy erre a növényre szakosodjon, de az áfonyatermesztés korántsem bizonyult egyszerűnek. A növények virágzásához számtalan feltételnek kell teljesülnie, beleértve a 4 és 5,5 közötti talaj pH-értékét és az öntözővíz ~1mS/cm optimális elektromos vezetőképességét.

„A víz mindent meghatároz, ami az áfonyatermesztést illeti” – ismeri el Becin. "Túl sok vagy túl kevés víz vagy rossz PH – mindez rossz termést eredményez."

A Becin család jelenleg 3,8 hektár földterülettel rendelkezik, de szántóföldjeik 17%-os lejtőn helyezkednek el. Az ilyen területeken különösen nehéz egységes öntözési és trágyázási rendszert elérni. A bonyolult terepi körülmények tudatában a család személyre szabott csepegtető öntözési megoldást keresett, amely átfogó műszaki támogatást jelentene.

Dusan Jankoviccsal szorosan együttműködve egy nyomáskompenzált csepegtető öntözőrendszert választottak a legjobb megoldásnak a Becin-gyümölcsös számára. A megoldás biztosítja, hogy minden növényhez azonos mennyiségű víz kerüljön, míg a félautomata vezérlőegység lehetővé teszi a kezelő számára, hogy szükség szerint gyorsan beállítsa az öntözési vagy műtrágyázási rendszert.

"Mivel az áfonyatermesztés nagyon bonyolult, egy félautomata vezérlőrendszer megkönnyítette a kísérletezést és annak megtanulását, hogy mi a legmegfelelőbb a szántóföldeimnek" – mondja Becin.

"Amit különösen nagyra értékelek, az az, hogy Dusan mindig egy hívásra volt tőlem. Főleg, amíg az öntözőrendszer kezelését tanultam, mindig elértem és közösen megoldottunk minden problémát. A most megszerzett tudással Bízom benne, hogy tovább modernizálom a gazdaságomat, és áttérek egy teljesen automatikus beállításra."

áfonya termesztése

Nyomáskompenzált csepegtető öntözőrendszert választottak a legjobb megoldásnak a Becin-gyümölcsös számára – fotó: pipelife.com

A mezőgazdaság jövője ma kezdődik

Mivel Európában egyre több területet érint a vízhiány, a precíziós gazdálkodási technológiák alkalmazása egyre terjed.

A legmodernebb precíziós öntözési megoldások segítenek a környezetvédelmi és élelmezésbiztonsági problémák megoldásában a száraz régiókban, miközben lehetővé teszik a gazdaságok számára, hogy csökkentsék az időjárási viszonyoktól való függőségüket, és versenyelőnyre tegyenek szert egy igényes piacon.

Mivel több uniós finanszírozás várható a fenntartható mezőgazdasági vízhasználathoz, a gazdálkodók tájékoztatása és támogatása a rendelkezésre álló technológiák adaptálásában kulcsfontosságúvá válik.

"A következő években a precíziós öntözés iránti kereslet még tovább nő, különösen az intelligens öntözési megoldások iránt" – mondja Jankovic.

"Keményen dolgoztunk nemcsak a prémium minőségű megoldások teljes skálájának előkészítésén, hanem azért is, hogy tapasztalt ügyféltámogatást nyújtsunk a gazdálkodóknak az alkalmazkodási és tanulási folyamat során. Közös célunk, hogy minden tábla és növény hozamát maximalizáljuk – miközben értékes erőforrásokat takarítunk meg."

pipelife logó