Az időjárási viszonyokat tekintve jelenleg 2024. akár a zöldborsó éve is lehet, de ezt beárnyékolja a csökkenő termésterület és a csökkenő felvásárlási árak ténye. A konzervgyárak és hűtőházak raktáraiban hatalmas készletek halmozódtak fel, ráadásul a tavalyi termeltetési árak a magas szántóföldi terményárak követése céljából nagyon magasra rúgtak – írja a novenyvedoszer.hu.

zöldborsó

Egyre többen alternatívát keresnek a búza, kukorica, napraforgó háromszögből való kitörésre, ennek egyik lehetséges módja a zöldborsó termelése lenne – fotó: freepik.com

A fogyasztás visszaesésére azonban elsősorban nem a hazai piacokon kell a választ keresni, mert az itthon előállított késztermék jelentős része export piacra kerül.

A kialakult helyzet olyan láncreakciót indított el, amely kihat sok szereplőre. Nagy a készlet, drámaian csökkentek az egyéb szántóföldi terményárak is, így egyrészt vissza kell a termeltetés árát szorítani, másrészt a szükséges területet is csökkenteni kell. Azaz: kevesebb mennyiségre van szükség és arra is alacsonyabb áron.

Ezzel mintegy harapófogóba kerültek az inputanyag beszállítók, integrátorok, zöldborsó termelők, de a feldolgozók sem elégedettek.


A mezőgazdasági termelők eleve nincsenek könnyű helyzetben. A tavalyi irreálisan magas felvásárlási árak után egy drasztikus visszaesés következett, viszont a termelés költségei nem csökkentek ilyen látványos módon. Emiatt egyre többen alternatívát keresnek a búza, kukorica, napraforgó háromszögből való kitörésre.

A zöldborsó lehetne ennek az egyik használható alternatívája, mivel magas hozzáadott értékű növény. Ilyen körülmények és a közel 30-40 %-os árcsökkenés mellett is még mindig jövedelmező tud lenni, viszont az utóbbi időben tapasztalt kivárási stratégia miatt későn köttettek/köttetnek szerződések.

A kecskeméti Zöldségkutató Intézet itt kapcsolódik be a körbe. A zöldborsó nemesítéssel, vetőmag-előállítással foglalkozó és tucatnál is több országban értékesítő cég az ágazatban fellépő piaci turbulencia miatt nem tudta a megszokott rutinját követni.

Sokkal bizonytalanabbak az értékesítési számok, a mennyiségek, amiből kifolyólag átmenő készletekkel kellett kalkulálnia. Az alaphelyzet ugyanaz, mint a zöldség feldolgozóipari egységek esetében: jelentősek a raktárkészletek, magasak az előző szezon tovább nem ruházható termeltetési árai. Minden folyamat tolódott, mindenki kivárt, így a termeltetési tervüket is sokszor át kellett dolgozni, újra kellett gondolni.

A nehézségek ellenére a szakemberek mégis azt vallják, hogy a ZKI Zrt. fajták a Kárpát-medencében nemesített, majd több országban nemesítői teszten átesett fajtái továbbra is nagy biztonságot jelentenek a zöldborsó alapanyagot előállítóknak, éppúgy, mint a zöldborsó vetőmagot termelni szándékozóknak, annak függvényében meg mindenképpen, hogy a kalászos árak nem látszik, hogy elrugaszkodnának jelentősen az alacsony szintről – írja a novenyvedoszer.hu.