A szintetikus vegyi anyagok túlzott használatával járó veszélyek arra késztetik a gazdálkodókat, a fogyasztókat és a szabályozó hatóságokat, hogy olyan természetes eredetű növényvédő szereket keressenek, amelyeknek használata környezetvédelmi szempontból biztonságos – írja az agropages.com.

A cég nagy lehetőséget lát az élő környezetre ártalmatlan mustármag alapú, nem-szelektív gyomirtókban – fotó: Rainer Zenz/commons.wikimedia.org

Korábban a vállalat már a szisztemikus gyomirtó aktivitásáért felelős tiocianát kivonása nélkül is bizonyította a mustármag gyomirtó képességét, amelyet ez a letisztított vegyület várhatóan fokozni fog. A MustGrow óriási lehetőséget lát abban, hogy az élő környezetre ártalmatlan mustármag alapú, nem-szelektív gyomirtók a jövőben nagyrészt helyettesíteni fogják a glifozátot, amelyet néhány éven belül szinte valamennyi nagyobb agrártermelő országban betiltanak.

A mustár alapú új készítmények nagy előnye, hogy a talajban a gyökerekre is hat, miközben a glifozát nem talaj-aktív, azaz a gyomoknak csak a föld fölötti részét pusztítja el.

A MustGrow – amely korábban jelentős sikereket ért el az aprómagvú gyomok és gyommagvak irtásában – a tiocianát alkalmazását egyéb, saját maga által kifejlesztett gyomirtó szerekkel kombinálva is megkezdte, remélve, hogy a kombináció fokozza a hatékonyságot.

Az IHS Markit és Phillips McDougall csoportok szerint 2019-ben gyomirtó szerek piaca meghatározó növényvédelmi kategória volt, és értéke 26,2 milliárd USD-t tett ki, ami a növényvédelem globális értékesítési árbevételének 43,8% -át jelentette. A legnagyobb mennyiségben használt gyomirtó szer, a glifozát piaca azonban 2027-ig várhatóan 13,3 milliárd dollárra csökken.