Választhatunk NPK, magnézium, nitrogén, kén vagy mikroelemes változatból. Egy azonban fontos! Kell a tápanyag, és sokkal több, mert a talajok súlyos tápanyaghiányban vannak!

lombtrágya

Lombon keresztül több alkalommal kell aránylag nagy mennyiségű tápanyagot adni a növénynek – fotó: VulcanAgro Kft.

Miért kell a lombtrágya?

A tavalyi hűvös és napsütés nélküli tavasz megmutatta, hogy ilyen időben miért fontos a magnézium, a réz vagy a kén használata.

Most pedig a sok nitrogén, a víz és a korai meleg húzza a növényeket, és nagyon félünk, hogy ne legyen egy erősebb fagy. Ezért „sókat” kellene adni a növénynek, fokozni a levélben a tápanyagok (pl. keményítő, cukor) előállítását.

Vissza kellene fogni a növényt, szorítani lefelé, és nem hajtani a termésképzés felé. Ezeket lombon keresztül tudjuk elérni, biostimulátorokkal, tápanyagokkal.

mangánhiány

A kén, a mangán, a cink és réz hiánya egyre gyakoribb jelenség. Ne csodálkozzunk, ha gyenge a beltartalom, és a végső termés mennyiség is csalódást okoz – fotó: VulcanAgro Kft.

Miért érezzük néha feleslegesnek őket?

Két nagy probléma van a lombtrágyázásoknál.

Az egyik, amikor nem megfelelő (a növénynek felesleges) tápanyaggal terheljük a levelet. Nincs ismeretünk a talajról, nem tudjuk, hogy valóban mire lenne szüksége a növénynek, és még „nyakon borítjuk” – mondjuk bórral, mangánnal.

A másik pedig, amikor olyan kis dózist használunk (mivel drága a lombtrágya), aminek sok eredményét nem tapasztaljuk. Lombon keresztül több alkalommal kell aránylag nagy mennyiségű tápanyagot adni a növénynek.

A meszes, lúgos talajon általában a kénre, a magnéziumra és fémekre (Mn, Cu, Fe, Zn) lesz nagyobb szükség, míg a savanyú talajon a foszforra, a magnéziumra, a molibdénre és a cinkre.

napraforgó

3 tonna/ha fölé szükséges menni és magas olajsav tartalommal. Ehhez viszont tápanyagok (is) kellenek – fotó: VulcanAgro Kft.

Mi a cél, és milyen eredményt hozhat?

A jól megválasztott lombtrágyázás 10–20%-os termésnövekményt tud eredményezni, miközben a költségének a termésre vetítve 5% alatt kell maradnia.

Mindezek mellett a lombtrágyáktól két elvárás is megfogalmazódik. Az egyik, hogy segítse a növényvédő szerek hasznosulását. A másik pedig, hogy lényegesen kevesebb alaptrágyával is többet és jó minőségben termeljünk. Ennek eredménye, hogy a 90 éves fejlesztésű MAS27%-os műtrágya az indító tápanyag, de a lombtrágyáknak szinte 2–3 évente meg kell újulniuk.

Melyiket válasszuk?

A jelenlegi 2 IBC után 1 IBC ingyenes akciónkban 3-féle termékcsoport érhető el.

A Vulcan KompleX lombtrágyák, amelyek NPK + magnézium túlsúlyos termékek, növényre specializált mikroelem-tartalommal.

A Keserűsó oldatok, foszforral és szintén növényspecifikus mikroelem-tartalommal és a nitrogén túlsúlyos Vulcan RapidN-termékek.

Ahol kevés NPK-alaptrágyával dolgozunk, ott Vulcan KompleX lombtrágya legyen a technológiában.

Ahol magnéziumigényes növény termelése folyik (pl. cukorrépa, szója, borsó, kukorica, cirok stb.), oda a Vulcan Keserűsó oldatokat javasoljuk.

A Rapid nitrogénekre pedig akkor lesz nagy szükség, ha már csak lombon keresztül akarunk nagy mennyiségben nitrogént pótolni.

2+1 IBC

Forrás: VulcanAgro Kft.

www.vulcanagro.hu

Tel.: +36-70/905 5000

VulcanAgro logó