Pontosan az évjárathatásra és ennek okán a termelői igényekre reagálva, a Syngenta tavaly bevezette a Hyvido Neo brandnév alatt az SY Zoomba hibrid árpáját, s most megérkezett az SY Kestrel is.
A gabonákat károsító vírusokról általánosságban tudni kell, hogy az egyszikűeken károsító levéltetvek (árpa sárga törpülésvírus) vagy a gabonaféléken élő kabócák (búza törpülésvírus) útján terjednek. Az árpa sárga törpülésvírusnak (BYDV) öt szerotípusa létezik (MAV, PAV, RPV, RMV, SGV) melyeket a vektor levéltetvek alapján differenciálunk, s amelyek hazánkban is jelen vannak.
Levéltetvek esetében a szárnyas és szárnyatlan alakok is képesek a vírus átvitelére. A MAV és PAV szerotípusok a legelterjedtebbek. A MAV szerotípus vektora a gabona levéltetű (Sitobion avenae, syn.: Macrosiphum avenae), míg a PAV szerotípus vektorai a gabona-levéltetvek (S.avenae) és a zselnicemeggy-levéltetvek (Rhopalosiphum padi). Az RPV genetikailag elkülöníthető szerotípus, mely a gabona sárga törpülésvírus nevet kapta, vektora elsősorban a zselnicemeggy-levéltetű (R. padi).
A Syngenta tavaly bevezette a Hyvido Neo brandnév alatt az SY Zoomba hibrid árpáját, s most megérkezett az SY Kestrel is – fotó: Syngenta Magyarország Kft.
A két kórokozó (árpa sárga törpülésvírus és a búza törpülésvírus) egyszerre is, illetve az árpa sárga törpülésvírus különböző törzsei együttesen is károsíthatnak. Jellegzetes a törpe növekedés, megemelkedett turgor a növényekben, foltokban sárguló növényállomány, “sündisznószerű”, erektív levélállás figyelmeztet már a bokrosodási stádiumban a baj jelenlétére, míg a tavaszi felmelegedéssel szárba induló, haragoszöld, egészséges állományban messziről is könnyen felismerhetőek a fertőzött növények. Az elmaradt őszi inszekticides védekezések esetében a tavaszi látható tünetek már semmiféle növényvédő szerrel nem orvosolhatóak.
A vírusok jelentős termésveszteséget okozhatnak, ugyanakkor a fertőzés mértéke függ a növénybe jutott vírus, vírusok aggresszivitásától és a bejutás idejétől is, illetve a fajta/hibrid ellenállóképességétől is.
Elmondható a hibridekről, hogy nagy és stabil termőképességűek, az általános levélbetegségekkel szemben nagyon jó ellenállósággal bírnak – fotó: Syngenta Magyarország Kft.
Az SY Kestrel és az SY Zoomba a gabonákat károsító vírusokra, úgymint a hazánkban leginkább elterjedt árpa sárga törpülésvírusra, annak altörzseire, a gabona törpülésvírusra, illetve a búza törpülésvírusra is rezisztens. A rezisztenciának köszönhetően bár az állomány a vírussal megfertőződik, a vírus tünetei viszont már nem jelennek meg, így a termésre negatív hatással nem lesz.
A vírusrezisztenciáján túl elmondható a hibridekről, hogy nagy és stabil termőképességűek, az általános levélbetegségekkel szemben nagyon jó ellenállósággal bírnak, s természetesen magukban hordozzák a Hyvido hibrid árpákra jellemző erős gyökérfejlesztést, robbanásszerű tavaszi újraindulást, jó bokrosodásképességét. Kitűnő szárazságtolerancia jellemzi őket, kiváló vízhasznosítási és tápanyagfeltárási, valamint hasznosítási képessége is megkülönbözteti őket a konvencionális fajtáktól.
Elsősorban vírusfertőzésnek kitett területekre ajánljuk őket, ezen belül is az SY Kestrelt az ország bármely részén magabiztosan alkalmazhatják termelőink, kiválóan adaptálódik kitettebb körülmények között is. Az SY Zoomba viszont jobb termőhelyi adottságok között mutatja meg remek terméspotenciálját.
A hazánkban legelterjedtebb és legnagyobb gazdasági kárt okozó vírustörzsek és azokra rezisztenciát mutató Syngenta Hyvido Neo hibrid árpák – forrás: Syngenta Magyarország Kft.
További információk látogasson el a Syngenta oldalára vagy keresse a Syngenta területi képviselőit.
Kiss Nikolett
Fejlesztőmérnök
Syngenta Kft.