Ezekben a csapadékos és meleg napokban már gondolnunk kell a szőlő peronoszpórájára is – írja Zsigó György. Dr. Füzy István műszerei az idén már három fertőzésre alkalmas időszakot is jeleztek. Szerencsére még sehol sem indult be járvány. Talán a száraz kora tavaszi hetek gátolták a fejlődését.
A peronoszpóra tünetei a szőlő levelén – fotó: Zsigó György
Aki belülről is védené a tőkéit, az vegye elő a felszívódókat: pl. Quadris, Mildicut. A rezisztenciatörés miatt már a gyártásnál kontakt hatóanyaggal kombinált felszívódók: Acrobat MZ, Ridomil Gold MZ, Electis 75 WG (más néven Roxam 75 WG), Enervin, Equation Contact, Lieto, Profilux, Profiler, Cabrio Top, Overgo, stb.
Elkülönítve sorolom a felszívódó és réztartalmú készítményeket: Forum R, Ridomil Gold Plus, Curzate R, Curzate Super DF, Kupfer Fusilan WG, Galben R, Amaline Flow, Melody Compact 49 WG, stb. Két kontakt hatóanyag kombinációja is felerősítheti egymás hatását: a Cuprofix 30 DG mely réz és mankoceb tartalmú, hasonlóan a Cupertine M-hez és a Miltox Speciál Extra WP-hez. A lisztharmat és a peronoszpóra csak távoli rokonok, nincs olyan gombaölőnk mely mindkét gombára hatásos lenne. (A Quadris kivétel, de sajnos ennél már leírták, hogy a szőlőlisztharmatnál rezisztencia is kialakult.)
Sokszor hallottuk, hogy olajfolttal indul a peronoszpóra. Sajnos a lisztharmat első tünetei is hasonlóak! Schmidt Ágnes egri kolléganőmtől idézem a kezdeti fertőzés találó leírását. „A peronoszpóra folt mindenképpen egy olajosabb, kicsit narancssárgább, és általában nagyobb is, a lisztharmat a legtöbb fajtán nagyon halvány sárga foltokat okoz csak.” Később a lisztharmat foltja kissé kiemelkedik, kidudorodik. Ez azzal magyarázható, hogy a lisztharmatfajok csak a növények felületén terjeszkednek és itt szívókacsokkal kapaszkodnak a bőrszövetbe. A gombafonalaik sűrű, erős szövedéke az ami nem engedi tovább növekedni, kiterjedni sem a leveleket, sem a bogyókat. (Ez utóbbi kireped, kibuggyannak a magvak, ezért hívják sérves bogyónak.)
A lisztharmat és a peronoszpóra tünetei hasonlóak, de némi odafigyeléssel megkülönböztethetők – fotó: Zsigó György
Érdemes egy otthoni ellenőrző kísérletet is beállítani. A sárgafoltos levélből néhányat tegyenek egy befőttes üvegbe, és zárják le. Ha a peronoszpóra a ludas, akkor a szobahőmérsékleten tartott, bepárásodott üvegben beindul a gomba, és a levelek belsejéből a fonákon megjelennek a fehér fonalai, kialakulnak a telepei. Ez már a jól ismert tipikus tünet. A növények belsejében terjedő peronoszpóra „kiverődik”, a felszínre kerül.
A körtén megjelentek a körterozsda első tünetei, az élénk, sárga pöttyök. Ahol az előző években súlyos lombkártételt okozott vagy zavaróak a narancssárga foltokkal, kinövésekkel teli levelek látványa, ott már most érdemes védekezni. A réz és a mankoceb hatóanyagú gombaölők valamint a Score 250 EC engedélyezettek.
IDE KATTINTVA a felhívások mellett láthatják a molyfogási táblázatokat és nemsokára a selyemfényű puszpángmoly országos csapdahálózatának az adatait is. Emellett egy növényvédő szer kereső oldal is működik az Agroinformon, melyet IDE KATTINTVA érhet el.
Zsigó György
Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara
Szóljon hozzá!