A termesztett szántóföldi növényeink közül a leginkább rovarlátogatott az őszi káposztarepce, amelynek minden fejlődési szakaszában megjelenik legalább egy veszélyes kártételt okozó károsító.

Az egyik komoly gazdasági kárt okozó kártevő a virágzás kezdete előtt károsító repce-fénybogár (Meligethes aeneus), amelynek kártétele az érés időszakában realizálható.

A repce-fénybogár tápnövényeit tekintve megtalálható mustáron, káposztaféléken, keresztesvirágú gyomokon és a zöldítő keverékek keresztesvirágú növényein is. A 2021-es év enyhe, valamint kimondottan száraz telének és a vetésforgóba iktatott egyéb keresztesvirágú növényeknek köszönhetően (lásd: zöldítés) megjelenésük egyre korábbra tevődik és ez a tendencia országosan általánosnak mondható.

Repce-fénybogarak fogólapon

Repce-fénybogarak fogólapon (Hegykő, 2021. 03. 29.) – fotó: FMC-Agro Hungary Kft.

A fénybogár kártétele számottevő lehet, ha megjelenése idején hosszabban hűvös időjárás uralkodik, mivel a repce elhúzódó generatív fázisa hosszabb időt biztosít a károkozásra, amely sokszor nem elhanyagolható mértékű gazdasági kárt okozhat. A globális és lokális klímaváltozás tényezőivel feltétlenül számolnunk kell, mely kedvező feltételeket teremt a fénybogár számára.

A repce-fénybogár által okozott kár akár 0,4-0,7 t/ha is lehet, amely a jelenlegi felvásárlási árakon, a csökkenő vetésterületeket figyelembe véve és a növekvő kereslet mellett messze nem elhanyagolható mennyiség.

A repce termesztésének sikerére nem elhanyagolható hatású másik fontos tényező, hogy a termelési gyakorlatban a ,,rossz" beidegződéseknek köszönhetően akkor kezdik meg a kezeléseket, amikor 3-4 repce-fénybogár egyedet számolnak növényenként, és általában piretroid típusú hatóanyagra alapozzák a technológiát. Az elmúlt évek tapasztalatai azt mutatják, hogy a repce védelmét, ilyen módon már nem lehet megoldani. Amire a növény eléri a sárgabimbós állapotot, gyakorlatilag a repce visszafordíthatatlan kárt szenvedhet, tehát a védekezés időzítése kiemelten fontos.

A repce-fénybogár megjelenése már február végén elkezdődhet, de ekkor a még hűvös, változékony és száraz tavasz miatt lassú a repce fejlődése. A téli és tavaszi fagykárok csökkentése, a kártevők csapdázása és sárgalapos megfigyelése alapján végzett védekezés az elengedhetetlen tennivalók közé tartozik! Az FMC-Agro kínálata jól felépített technológiai lehetőséget kínál: a hatékony és eredményes védekezéshez az Avaunt® 150 EC rovarölő szer kézenfekvő megoldás.

Balra repce-fénybogár és kártétele kezeletlen repcében, jobbra Avaunt® 150 EC kezelés hatása

Balra repce-fénybogár és kártétele kezeletlen repcében, jobbra Avaunt® 150 EC kezelés hatása (Magyardombegyház, 2021. 04. 13.) – fotó: FMC-Agro Hungary Kft.

Az Avaunt® 150 EC kontakt- és gyomorméreg. A hatékony védekezés feltétele: a fénybogár betelepülésekor, legkésőbb a repce zöldbimbós állapotában történő permetezés elvégzése. Ilyenkor a virágzatot károsító egyedek az első harapásukat követően 2-4 órán belül lebénulnak, károsításuk megszűnik, majd tartalék tápanyagaik függvényében néhány napon belül elpusztulnak. A piretroidra már rezisztens fénybogár populációk is érzékenyek a készítmény hatóanyagára.

Normál évjáratban a zöldbimbós állapottól a virágzás kezdetéig eltelt időt mindenképp „lefedi" az Avaunt® 8-10 napos tartamhatása, ezzel egy károsításmentes virágzat kialakulását segíti elő. Később a virágbimbók felnyílásával a fénybogár-egyedek pollenhez jutva már nem károsítják a repcét, valamint a bimbós állapotban történt permetezés után a kinyíló virágot látogató méhek sem károsodnak.

További információért keresse fel a www.fmcagro.hu/avaunt weboldalt!

FMC-Agro Hungary Kft.

A növényvédő szereket biztonságosan és felelősséggel használja! Kérjük, mindig kövesse a készítmény címkéjén leírtakat annak alkalmazásakor! Az ® jellel jelölt termékek az FMC Corporation vagy leányvállalatainak márkanevei.