Adni és örömet szerezni, az egyik legjobb dolog a világon! Így gondolják a Caussade Semences Hungary Kft. szakemberei is, akik évről-évre tesznek a helyi közösségért és a társaság székhelyéhez közeli oktatási intézmények számára hasznos eszközöket adományoznak. Ezúttal egy kerepesi óvodában jártunk, ahol egy kisebb ajándék is nagy örömöt okozott.

Kutas Attilával, a CAUSSADE Semences Hungay Kft. ügyvezetőjével a 2019-es év kihívásairól és a társaság kukorica, valamint napraforgó vetőmag portfóliójáról beszélgetünk.

"Jól felkészült a csapatunk erre a szezonra is innovatív termékeket hozott újdonságként a portfóliónkba. Kukorica tekintetében újdonság a HI CORN koncepciónk, ami teljesen egyedi termék a piacon és amiről hamarosan bővebben is beszélek.

Magas olajsavas napraforgó szegmensben büszkék vagyunk rá, hogy igen jó pozíciót értünk el vetőmag értékesítésben – ebben a kategóriában zászlóshajónk a KLARIKA HO CL napraforgónk.

Idén bevezetésre kerül a TOSCANA CS HO névre keresztelt magas olajsavas napraforgó hibridünk, amely szádor-rezisztens és amelynek kuriózuma, hogy gyomirtási technológia nem kapcsolódik hozzá, így azoknak kifejezetten vonzó lehet, akik kicsit tartanak a növényvédőszerek utóhatásától, vagy az árvakeléstől."

kép

Sok gazdálkodó már "bevásárolt" – fotó: caussade-semences.hu

Kanyarodjunk vissza egy kicsit a HI CORN koncepcióhoz, hiszen ígérted is, hogy bővebben bemutatod ezt az újdonságot nekünk.

"Egy jól ismert Charles Darwin idézet ihlette fejlesztőinket az új koncepció megalkotásában:

„Nem a legerősebb éli túl …, hanem az, aki jól tud alkalmazkodni.”

2018-ban résen kellett lennie a földet művelőnek, hogy a nem várt eseményeket kiküszöbölhesse és a várva várt csapadékkal minél jobban gazdálkodjon. Azok mondhatják el ”sose legyen rosszabb évünk”, akik az alkalmanként összetorlódó munkák közepette alapos figyelmet fordítottak a hibridek igényeihez igazított és a kukorica fejlődését segítő technológiai elemekre.

Ahol a belvíz nem zavarta a kukorica magágy előkészítését ott a gyors kezdeti növekedésű hibridek előrehozott vetése jelentősen hozzájárult az eredményességhez. A száraz és nyáriasan meleg tavaszban a pre / poszt kezelések időpontját és annak hatékonyságát is nehéz volt előre megjósolni, mivel a magról kelő gyomok megjelenése is heterogén volt. A hibrideknek bizonyítaniuk kellett gyom-, szárazság- és vihartűrésüket.

A korai éréscsoportú, április első harmadában vetett kukoricák idén is bizonyítottak. Különösen korán, szeptember elejére, biztonsággal beértek, az utolsó cseppig hasznosítva a tavaszi csapadékot. Kitűnő állóképességüknek köszönhető, hogy a klasszikus őszi betakarításig „talpon maradtak”, gyakorta a középérésű hibrideket is túlszárnyaló csőállománnyal. A FAO 330 csoportba tartozó KAMPONI CS is kiváló, az idei NÉBIH vizsgálatok átlagában 11,99 t/ha termést adott.

A képen éppen a BASMATI CS kukorica tétel mintázása történik – fotó: caussade-semences.hu

A középérésűek termésére már nagyobb hatással volt a vetésidő. Az április végén földbe kerülő magoknak a helyi csapadékhiánnyal, de a lokális esők után burjánzó gyomokkal is meg kellett vívni a harcot a tápanyagokért. A fenyércirok rizómás majd magról kelő alakjai és egyéb egyszikű gyomokkal szemben a cikloxidim rezisztenciára alapozott poszt kezelések a PORTILE Duo hibridünk estében a gyomok visszaszorítását és a terméseredményt tekintve is hatékonyak voltak. Ezzel együtt a nehezen írtható gyomok utánkövetése a következő kultúrákban is javasolt. A FAO 350- 400 csoport virágzása egyre többször esik egybe a magas hőmérsékletű időszakokkal. Azoktól a hibridektől várhattunk nagy termést, melyek a kritikus körülmények között is bő pollentermeléssel, hosszan virágoztak.

A HI CORN koncepcióval a Caussade két olyan, közel megegyező érésidejű hibridet állított egymás mellé párba, melyek a különböző környezeti hatásokra eltérően, de a termésképzés szempontjából összességében a legkedvezőbb módon reagálnak. Külön – külön is jelentős genetikai potenciállal bírnak. A javasolt vetésmóddal a kísérleti években mért hozamok alapján a HI CORN CS hibridek együttesen betakarított termése évjárattól függetlenül a csoport átlag feletti hozamot ért el.

Az eredményesség fontos mutatója a betakarításkori víztartalom is. Nagy mintaszámú, saját és versenytárs hibrid szemnedvességének vizsgálata a korábbi években 16 % feletti, 2018-ban a minták közel egyharmadánál 14% körüli értéket adott. A korai és középérésűek nedvességtartalma közötti különbség mindkét évben hasonlóan, a koraiak javára alakult. Azon túl, hogy a szárítási költség takarékos 2 év volt, az értékek azt is mutatják, hogy a korábban bevezetett hibridek, így például a FAO 380 csoportba tartozó BASMATI CS és a REALLI CS, vagy a FAO 450-es csoportba tartozó a GASTI CS a nagy terméspotenciál mellett stabil vízleadási dinamikával is rendelkeznek."

A fenti néhány példa mutatja, hogy a termésmennyiség maximalizálása mellett ma a legnagyobb kihívás, a legrugalmasabban alkalmazkodó hibridek ajánlása azoké, amelyek minden körülmény között kiszámítható termést és jövedelmet biztosítanak.

A Caussade a 2019. évi kukorica kínálatát ennek a gondolatnak a mentén állította össze.

További információkért keresse fel a Caussade Semences Hungary Kft. weboldalát – és a társaság szakembereit.