A sikeres és jövedelmező növénytermesztés alapfeltétele, hogy biztosítsuk a kultúrnövény zavartalan kezdeti fejlődését. A megfelelő tápanyagellátáson és az időben elvégzett gyomirtáson túl a talajlakó kártevők ellen is védekezni kell. A védekezési módok közül a leghatékonyabb a vetéssel egymenetben, sorkezelés formájában elvégzett talajfertőtlenítés. A sorkezelés esetén a kelő, fejlődő növény felé tartó lárvák koncentrált mennyiségű rovarölő szerrel érintkeznek, így nagy mértékű a pusztulásuk. A pontos adagolás alapvetően meghatározza a kezelés hatékonyságát, ezért feltétlenül szükséges, hogy az adagolóberendezést leforgatással beállítsuk a kezelések előtt. Ezt minden géptípusnál, minden eltérő talaj-adottságú területen érdemes külön elvégezni.

A monokultúrában termesztett kukoricában a kukoricabogár lárvája elleni védekezés ma már alaptechnológiának számít. Erre az egyik leghatékonyabb védekezési módszer a Force 1,5 G-vel, vetéssel egymenetben végzett talajfertőtlenítés – mondta az Agroinform.hu-nak Schipp Márton, a Syngenta Kft. kukoricáért felelős kampánymenedzsere. A Force 1,5G teflutrin hatóanyaga egy agyagásvány vivőanyaghoz kötődik, innen diffundál folyamatosan a talaj pórusaiba, majd újra megkötődik a talaj szervesanyag- és agyagásvány felületein. Ennek köszönhetően a hatóanyag megfelelő ideig marad a kezelt zónában, a kártételt képes a gazdasági küszöbérték alá szorítani, ezáltal hatékony és jövedelmező technológiát biztosít a talajlakó kártevők, köztük a kukoricabogár lárvája ellen is.

Hattyúnyakasan megdőlt kukorica – fotó: Syngenta

A Syngenta az őszi kalászosok, illetve repce esetében a Contivo programban résztvevő termelőket igyekszik arra terelni, hogy elég korán nagy adagú N műtrágyát (a tervezett 60-70-80%-a) juttassanak ki a tél után kora tavasszal, mert akkor még nagyobb esély arra, hogy a terület megázzon. Ez a legtöbb helyen idén is győztes taktikának bizonyult. Másrészt a lombtrágyáknak nem feltétlenül az a szerepe, hogy száraz időszakban a szilárd műtrágyák hatását pótolják, legfőképp azért, mert levélen keresztül a makroelemek csak alacsony százalékát tudjuk pótolni, ami így átmeneti megoldást nyújt. Elsősorban a mezo- és mikroelemek pótlása során elért harmonikus tápelem-ellátottság okán javuló kondícióban látjuk a pozitív hatásokat – mondta Heicz Péter üzletfejlesztési vezető, aki a tavaszi kapáskultúrák esetében száraz időszakra készülve emelt adagú N műtrágyákat javasol.

Kapcsolt műveletek a tavaszi munkák költségcsökkentéséért

A KITE Zrt. javaslata szerint lehetőleg a vetéssel egyszerre történjen a magágykészítés, melyet a vetőgépre felszerelt magágykészítő-egységekkel végezhetünk el. Ekkor történjen a talajfertőtlenítés is mikrogranulátum formában, valamint a starter műtrágyák elhelyezése is. Elérhetőek már olyan termékek is, melyek talajfertőtlenítő szert és strarter műtrágyát is tartalmaznak.Vannak bizonyos kártevők, amelyek ellen csak talajfertőtlenítéssel lehetséges hatékonyan védekezni. Ide tartozik a kukoricabogár lárvája. Mivel a fő kártevő a talajban él és a gyökereket károsítja, kizárólag talajfertőtlenítéssel lehet ellene védekezni.

vetés

A vetéssel egy menetben a sorok alapgyomirtása is javasolt, ún. sorpermetező egységek felszerelésével – fotó: youtube.com

Habár ez a szemlélet egyre inkább terjedőben van, a gazdák zöme ezeket a beavatkozásokat még külön menetben végzi. Azok viszont, akik műholdas navigáció alatt dolgoznak, nagy hatékonysággal tudják a kapcsolt műveleteket végrehajtani – mondta Hadászi László, a KITE Zrt. fejlesztési és szaktanácsadói igazgatója. A műveletek kapcsolásával idő és pénz takarítható meg, valamint a beavatkozásokat optimális időben lehet befejezni. 

Milyen hatóanyag legyen súlyozottan jelen a starter műtrágyában?

A Timac AGRO álláspontja szerint a starterműtrágyák tápanyag-összetételének egyértelműen foszforsúlyosnak kell lennie, hiszen elsődleges célunk az energiát jelentő és egyúttal legnehezebben mozgó tápanyag könnyű elérhetőségét biztosítani, valamint a fiatal növény kezdeti növekedését segíteni az erős, homogén állomány elérése érdekében.

gyökér

Figyeljünk a talaj hatására, amely mind a foszfor felvételét, mind a növény gyökérfejlődését korlátozhatja – fotó: Shutterstock

A legfejlettebb startertrágyákban ezt a tényezőt jelentősen csökkenthetjük talajspecifikus védelemmel ellátott termékekkel és gyökérfejlődést fokozó biostimulátorokkal. A legfontosabb foszfor-hatóanyag mellett a nitrogén mennyisége a technológia függvénye és lehetőségünk van szükség szerint kevés friss kálium, illetve mikroelemek pótlására is. Fontos megjegyezni, hogy a startertrágyázás nem alkalmas nagy mennyiségű talajfeltöltésre. Ennek legideálisabb időszaka az ősz, mikor a káliumot mélyebb rétegbe kellene lefordítani – mondta Tóth Balázs, a Timac AGRO Nyugat-magyarországi kereskedelmi igazgatója.

Tápanyag-utánpótlás a növény igényeire szabva

Tavasszal a kukorica és napraforgó keléséhez, gyökeresedéséhez, biztos indulásához magas foszfortartalmú mikrogranulált startert, majd a következő fázisban a sor mellé jól oldódó, magas mikroelem tartalmú NPK starter műtrágyát javasol a Fertilia Kft. A műtrágyagyár profiljába vág az egyedi műtrágyák előállítása, vagyis a talaj- és növény valós tápanyag igényére szabott műtrágya-receptúrák összeállítása, és legyártása. Emellett a műtrágyához adott saját fejlesztésű Rizodyne talajaktivátorukkal a talaj termelékenységét is tudják fokozni. A Rizodyne talajaktivátor a talajban lévő mikroorganizmusok élettevékenységét felpezsdíti, ami dinamizálja a gyökereken keresztüli tápanyag-felvételt és hosszútávon talajkondíciót is javít.

műtrágya

A környezetkímélő, fenntartható műtrágyázási gyakorlat magában foglalja a megfelelő, minél „személyre szabottabb” növénytáplálást és a talajjal való jó bánásmódot, annak megóvását, a tudatos gazdálkodást – fotó: Shutterstock

Mindez azt jelenti, hogy a termelő talajminta eredményei alapján lehetőség van a növény igényére szabni a tápanyag-utánpótlást, így elkerülve a hiánybetegségeket, jobb kondícióban lévő növényt kap a gazda, ami által – ha az időjárás is segít –  jobb termés és magasabb hozam érhető el – mondta Márton Zoltán, a Fertilia Kft. szaktanácsadója. A célzott, pontos precíz műtrágyázásnak előnye az is, hogy azok a hatóanyagok, amelyekkel töltött a talaj, nem kerülnek még egyszer, feleslegesen kijuttatásra.

A mikrogranulált starter műtrágya kijuttatásához speciális mikrogranulátum szóró adapter használata szükséges, ami tavaszi vetésű növények esetén már számos gazdaságban megtalálható. Az őszi vetésű repce, kalászosok esetén pedig komplex segítséget nyújt a Fertilia a megfelelő adapter beszerzéséhez.

Az NPK műtrágyák sorkezeléssel a mag mellé vagy hagyományos repítőtárcsás módszerrel is kijuttathatók. Utóbbi esetben azonban magasabb dózissal kell számolni, mint a sorkezelés esetén, hiszen így nem csak közvetlenül a sorok mellé kerül a tápanyag, hanem az egész területre.