Ráadásul olyan adatgyűjtési módszer, amely a betakarítással egy menetben történik, tehát nem igényel külön taposással és költséggel járó műveletet. Nem utolsó sorban, több év pontos hozamadatai a legjobb alapot adják a táblán belüli zónák lehatárolásához.

A szemes termények hozammérése nagyjából 30 éve jelent meg a gyakorlatban és vált az egyik első, akkoriban leginkább elterjedt helyspecifikus munkaműveletté. A technológia alapjai lényegüket illetően nem változtak, bár időről-időre történtek fejlesztések. A hozammérő rendszerek felépítése, azok hardveres elemei mégis sok tekintetben ma is megegyeznek a korai konstrukciókkal. A legtöbb gyártó ma már több szenzorral ellátott, fejlett megoldásokat kínál integrált hozammérési funkcióként a betakarítógépekhez.

Ilyen például a CLAAS gépekben a QUANTIMETER opció, ami a CEBIS fedélzeti rendszerbe integráltan érhető el. Emellett utólagos megoldásokat is lehet választani: a Trimble kijelzői például a CLAAS gépek CAN-BUS rendszerére csatlakozva a hozammérés elsődleges kezelőivé válhatnak a fülkében.

De mit tudunk tenni most, hogy az aratáson túl vagyunk?

Ha vannak megfelelő formátumú, vegyes minőségű hozamadataink, akkor a Trimble Farmer Core és Pro farmmenedzsment szolgáltatás megoldást kínál ezek feljavítására. A „Hozamadat Tisztító" alkalmazás számos hibát képes korrigálni: GPS hiba, átfedésből adódó hiba, szenzor hiba és hasonlók. Használatával a valósághoz közelebb álló képet láthatunk területeinkről.

Nyers és tisztított hozamadat a Trimble Farmer Pro „Hozamadat Tisztító

Nyers és tisztított hozamadat a Trimble Farmer Pro „Hozamadat Tisztító" alkalmazásában – fotó: Axiál Kft.
https://agriculture.trimble.com/product/farmer-core/

De mit tudunk tenni, ha valamilyen okból nem sikerült jól a hozam térképezése, vagy mérni szeretnénk, de nincs ilyen rendszer a betakarító gépünkben?

A mAXI-HOZAM egy olyan kiemelkedően fejlett távérzékelési megoldás, mely képes műholdfelvételekből hozamtérkép előállítására. Ez nagy pontossággal visszaadja a hozam táblán belüli mintázatát és tonna/hektárban megadja minden egyes mérési cella hozamát. Mivel műholdfelvételekre épül (30x30 méteres pixelekre), ezért mérési cellákra határozza meg a hozamot, kukorica, árpa, őszibúza, tritikálé, napraforgó és repce növénykultúrákban. A módszer földi kontroll-mérésekkel validált. A műholdfelvételek elérhetőségének köszönhetően a hozamtérképek évekre visszamenőleg is elkészíthetők, sőt a módszer a hozam előrejelzésére is alkalmas.

Kombájnos hozammérés balra, és mAXI-HOZAM mérés jobbra

Fotó: Axiál Kft.

Végül meg kell említeni a mAXI-MAP szerepét is. Ez a farmmenedzsment szolgáltatás képes bármelyik fent említett forrásból származó hozamadatok fogadására és azokból automatikusan hozamtérképeket készít. Ezek az osztott képernyős nézetnek köszönhetően egymással, vagy más térképekkel (például tápanyagellátottság) könnyedén összehasonlíthatóak.

A jó hozamtérkép készítése tehát komoly feladat, de a folyamatos fejlesztések egyre több segítséget adnak ehhez, ráadásul nem utolsó sorban a műholdas hozammérési szolgáltatás révén akár teljes egészében le is veszi annak terhét a gazdálkodók válláról.