Sok kukoricatermesztő számára katasztrofális az idei év. Vetés után a hideg időjárás, majd a hirtelen beköszöntött forróság kínozta a növényeket. A nyár az ország déli részein kifejezetten aszályos, csapadék alig hullott, ahol pedig volt eső, ott sokszor jégesővel társult és az verte el a növényeket.

A gazdák beszámolói alapján az ország különböző részein nagy eltérések lesznek a kukoricatermésben. Vannak területek, ahol átlagos termésátlagra számítanak – hiszen voltak ennél jobb évek, de volt rosszabb is – máshol viszont tragikus a helyzet. Főleg az ország déli részén (Bács-Kiskun és Csongrád megye) látszanak virágzásban megrekedt, felsült kukoricaállományok. Talán korai silózással meg lehet valamit menteni a termésből.

Békésben az aszály

Kiszáradt talaj Békésben 2021. augusztus 11-én – Fotó: Fokti Zoltán

Kukorica állapota a kiszáradt talajon 2021. augusztus 11-én – Fotó: Fokti Zoltán

Az ország északi részén valamelyest mérsékelte az aszályt az elmúlt időszakban érkezett csapadék, de a mennyisége jóval kevesebb volt a várnál és a szükségesnél. Ráadásul az Alföld középső és déli részein most sem esett. A csapadékhiány és a nyári forróság következtében a talaj felső rétegei alig mérhető vízkészlettel rendelkeznek és már a középső rétegek is kritikusan szárazak.

A kukoricának – egy átlagosan csapadékos június után –  júliusban és augusztusban is még 100-100 mm csapadékra lenne szükséges az optimális fejlődéshez.

Idén azonban már a június is nagyon száraz volt és az ország jelentős részén a csapadék mennyisége jóval elmaradt a szükségestől. Azokon a területeken, ahol esett legalább 5-10 mm csapadék augusztus elején, ott ez életmentő is lehetett a kukorica számára. Bár most is voltak olyan területek, ahol a jég és a viharos szél tizedelte a növényeket.

A szélsőséges csapadékeloszlás és az öntözési különbségek miatt nagy különbségek alakultak ki a kukorica állapotában. A szárazabb, nem öntözött területeken csupán derékig ér és már elöregedett a kukorica, de még a csapadékos vagy öntözött területeken sem lehet maximális termésre számítani, hiszen a tavaszi és nyár elejei lemaradást nehezen hozzák be a növények.

felsült kukorica

A dél-keleti országrészen minimális esőt kapott ez a kukoricatábla, de még így is messze van a jótól – Fotó: Csiffáry Tibor

Májusi vetésű kukorica

Augusztus elején itt tart a május elején vetett kukorica Somogyban – Fotó: Horváth Botond

Több táblán a kukorica virágzása megrekedt, a gazdák korai silózással próbálják menteni a menthetőt.

Kukorica silózása

Augusztus elején silózzák a felsült kukoricát – Fotó: Csáki Tamás

Persze, azok a gazdás sem tudhatják maguk mögött a nehéz heteket, akiknél a szemképződés és a kötés jól vagy legalább tűrhetően áll és csapadékot is kaptak, ugyanis kártevők és kórokozók támadnak.

Kukorica

Egy száron két cső van Bács-Kiskun megye északi részén. Volt már jobb is, de az idei időjárási viszonyok között "nem rossz" kategória – Fotó: Orosz Sándor

fejletlen kukorica

Ugyanúgy Bács-Kiskun megye, azonban ezen a táblán az elvetett vetőmag sem jön vissza – Fotó: Kovács Zoltán

Kukorica

Kukoricacsövek Békésből – Fotó: Szrenka Szabolcs

Kukorica

Hajdú-Bihar megyében, ahol volt némi eső, közepes termésre számítanak a gazdák – Fotó: Jenei Norbert

Kukorica

Veszprém megyében a kukorica – Fotó: Csiszár József

Kukorica

"Egészen tűrhető" kukoricatábla – Fotó: Csiszár József

Kukorica

Öntözött alföldi területen 1 kukoricatövön 2 főértékű, jól bekötött cső és 2 mellékértékű, szintén jól bekötött, kisebb csövek – Fotó: Szalai Zsolt