Június utolsó hetében is szélsőségesen meleg időjárás uralkodott hazánkban, ami sajnos tovább rontotta növényeink állapotát. A hőmérő higanyszála akár a 40 °C fokot is elérte a napsütésnek kitettebb területeken. A héten azonban megkezdődött egy enyhülés, ami kitart egészen a következő hétig. A hidegfront némi csapadékot is hoz magával, ami felfrissülést ígérhet.

A múlt heti időjárás tovább rontotta a kalászosok minőségét

A kalászosok nagy részét már learatták, de az utóbbi hét időjárása tovább rontotta azok minőségét. A repcét is aratják már, a tarlóról most leolvasható, mennyire fertőzött a terület fehérpenészes szárrothadással (Sclerotinia sclerotiorum).

A kukoricában védekezés szükséges

A kukorica megállt a fejlődésben, a vízhiánytól és a hőségtől a levelek megégnek, száradnak, „furulyáznak". Kártevőkből sincs hiány. A kukoricamoly (Ostrinia nubilalis) korai kártétele egyre terjed, ezért fel kell készüljünk a lárvák elleni védekezésre.

kukorica

Súlyos a hőség és az aszály okozta kár a kukoricában – fotó: Lepres Luca

A gyapottok-bagolylepke (Helicoverpa armigera) is megérkezett, a csapdák egyre több egyedet fognak, főleg a déli tájegységekben. A lárvakelés is megkezdődött, de egyelőre csak a kertészeti kultúrákat érinti a károkozás. A hőség és a szárazság kedvez ennek a kártevőnek, ezért érdemes figyelemmel kísérnünk a betelepedését.

Habár a kukorica alsó levelei jelenleg az aszálytól száradnak, ne hagyjuk figyelmen kívül a kétfoltos takácsatkák (Tetranychus urticae) felszaporodását sem. A kártétele az alsó levelekről halad fokozatosan felfelé.

A kukoricabogár (Diabrotica virgifera virgifera) rajzása már korábban megkezdődött, és számuk gyorsan gyarapodik.


Napraforgóban nagy a baj

A napraforgó a legtöbb helyen teljes virágzásban van. Már amelyik tábla nem sült meg a perzselő napsütésben. Nagyon nagy a baj, mert számos területen tapasztalhatjuk, hogy a csillagbimbó bebarnul és beszárad, mielőtt virágot bonthatna.

napraforgó

2. ábra: Napégés okozta barnulás, száradás - ebből már nem lesz virág – fotó: Lepres Luca

napraforgó

3. ábra: Nemcsak a virág szárad, hanem a levelek is... – fotó: Lepres Luca

A betegségek tekintetében itt az ideje elvégezni a napraforgó tányérbetegségei (fehérpenészes és szürkepenészes tányérrothadás) elleni második fungicides védekezést. Bár a jelenlegi száraz időszak nem volt kedvező a napraforgó kórokozóinak, egy csapadékosabb időjárás bekövetkeztével erőre kaphatnak, ezért fontos a megelőzés.

A szár- és levélfoltosságok, mint az alternáriás levél- és szárfoltosság (Alternaria helianthi) és a fehérpenészes szártőkorhadás (Sclerotinia sclerotiorum), jelen vannak az állományokban, de terjedésük általánosságban lassú, a csapadékosabb körzetekben közepes.

Egyre több poloskafaj van jelen a virágzó napraforgón (Lygus spp.), melyek szívogatásukkal képesek jelentős minőségi károkat okozni. Ellenük a méhekre nem jelölésköteles készítményekkel védekezzünk!

Ha még több, növényvédelemmel kapcsolatos hírre, szakcikkre vagy kíváncsi, kattints ide.
Ingyenes növényvédőszer-keresőnket megtalálod ide kattintva.