Indiai tudósok a közép-indiai Cshattíszgarh (Chhattisgarh) államban, Vidya CG 1036 néven egy új búzafajtát fejlesztettek ki, amelynek a lisztje – az alacsony fenoltartalom miatt – nem lágyul el, nem feketedik meg, fajtarezisztens a fekete búzavésszel szemben, továbbá kevésbé fogékony a búza szembetegségeire és gombás fertőzéseire – írja a news9live.com hírportál.

India búzatermesztés

A búza tenyészideje mindössze 114 nap, ami azt jelenti, hogy betakarítása után más növény is termeszthető ugyanazon területen és ugyanabban az évben – fotó: pixabay.com

Segít az egészségmegőrzésben

Az új búza magas vitamin-, szénhidrát-, fehérje- és ásványi anyag tartalommal is rendelkezik. Az egészséges táplálkozás szempontjából különösen fontos egészségmegőrző hatása van többek között a kalcium-, cink-, magnézium- és mangántartalomnak.

A belőle készült roti (lapos indiai kenyér) a kihűlés után 10-12 óráig puha marad.


búza

Az új fajta termesztése – a felsorolt előnyös tulajdonságok révén – különösen a legszegényebb rétegek ellátásában játszhat fontos szerepet, és egész Indiában elterjedhet – fotó: pixabay.com

A legszegényebb rétegek ellátásában játszhat fontos szerepet

Indiában ez a fajta – az eddigi kísérletek alapján – átlagosan 39,3 mázsát terem, potenciális termőképessége azonban, kedvező körülmények között elérheti 60,4 mázsát hektáronként, tenyészideje pedig mindössze 114 nap, ami azt jelenti, hogy betakarítása után más növény is termeszthető ugyanazon területen és ugyanabban az évben.

Az új fajta termesztése – a felsorolt előnyös tulajdonságok révén – különösen a legszegényebb rétegek ellátásában játszhat fontos szerepet, és egész Indiában elterjedhet. Zakir Naik, a 2022-es, katari labdarúgó-világbajnokságon prédikáló iszlám tudós is az egyik legjobbnak nevezte ezt a fajtát az Indiában elérhető búzák közül.