A választ két részre bontanánk:

Szakmai: a YaraMila 16-27-7 összetétele ideális, mert csökkenetett dózis (200 kg/ha) esetén is elegendő a nitrogén (32 kg/ha) az őszi időszakra, különösen a mostani elővetemény (szármaradvány), csapadékviszonyok mellett. A minőséget, oldékonyságot, felvehetőséget figyelembe véve az optimálishoz közelítő foszformennyiséget (54 kg/ha) tartalmaz, amellyel átlagos ökológiai körülmények között 5-7 t/ha termésmennyiséghez lehet biztosítani a szükséges felvehető foszfort.  Adunk hozzá még „friss" káliumot (14 kg/ha), ami javítja a télállóságot, vízháztartást, illetve 10 kg SO3-ot, ami az ideális N/S arányt garantálja, ezzel javítva a nitrogén hatékonyságát. Ezen kívül még egy kis cink segíti a gyökérképződést a tél beállta előtt. Mindez megfelelő tápanyagmennyiség az őszi induláshoz, ez a komplexitás adja a termék erejét, biztosítva az erős kezdeti, gyors megindulást, illetve a kalászképződés szempontjából kritikus időszakokban az elegendő foszfort.

kalászosok

A termék erejét a komplexitás adja, biztosítva az erős kezdeti, gyors megindulást, illetve a kalászképződés szempontjából kritikus időszakokban az elegendő foszfort – fotó: Yara Hungária Kft.

Pénzügyi: A nitrogéntermékeket összehasonlítva az NPK árakkal azt látjuk, hogy „békeidőkben" az ilyen arányok alkalmazása esetén a nitrogén részarány az összköltségen belül 25 % volt, ez most közelít az 50 %-hoz. Másképpen fogalmazva 100 egységért vásárolt YaraMila 16-27-7 összetételű termék értékének majdnem felét a nitrogén rész jelenti, és csak a többi a foszfort, káliumot, ként, cinket. Ez egy nagyon komoly versenyelőny minden más termékkel szemben, különösen, ha azt is figyelembe vesszük, hogy a különböző nitrogénformák elérhetősége a jelen pillanatban esetleges, és az áruk emelkedő. Ha csak nitrogént akarok kiadni, akkor az előző számítás alapján, egy relatíve drágább megoldást választok, és lényegesen növelem a kockázatot.

YaraMila

100 egységért vásárolt YaraMila 16-27-7 összetételű termék értékének majdnem felét a nitrogén rész jelenti, és csak a többi a foszfort, káliumot, ként, cinket – fotó: Yara Hungária Kft.

Ezek alapján egy ilyen összetételű őszi NPK alaptrágyázás már más megvilágításba kerül. Még egy gondolat: a fentebb említett „békeévekben" átlagosan 600 kg őszi búza fedezte az ekkora mennyiségű NPK műtrágya beszerzését, ezt most 750-800 kg, ami azt gondolom, hogy minden input/végtermék arány változását figyelembe véve, szintén jónak mondható. Az is nagyon fontos, hogy búzát nem igazán célszerű „csupaszon" elengedni, nem a búzát szoktuk tavasszal kitárcsázni. Amikor kijövünk a télből, és látjuk, hogy gyenge, éhes az állomány, akkor kezdünk el kapkodni, az biztos, hogy ennél csak drágább megoldást találunk.

Őszi árpa esetében a YaraMila 10-24-24 (régi nevén 8-24-24) már szóba jöhet a kisebb nitrogénigény alapján, de azért akkor jobban figyeljünk a növény intenzív fejlődésére, illetve egy esetleges korábbi nitrogén pótlásra.

Ezen termékek akár most, akár az ősz későbbi időszakában folyamatosan elérhetőek, a Yara kereskedői partnerkörén keresztül, ha itt valami negatív információt kapnak Tisztelt Partnereink, akkor keressék a Yara szaktanácsadóit.

Gyuris Kálmán

Yara Hungária Kft.

+36 30 383 9341