Németország tartományaiban (és Európa több más körzetében) a rovarfauna fajgazdagsága az utóbbi 20 évben átlagosan 25-26 százalékkal csökkent – írja az agrarheute.com.

lepke

A bajorországi pillangófajok esetében 1840-től napjainkig  27 százalékos volt a csökkenés – fotó: pixabay.com

Németországban a korábban nyilvántartott, kereken 1.400 rovarfajból 571 faj kihaltnak vagy eltűntnek tekinthető, ami kedvezőtlen hatással van a mezőgazdasági termelésre és a környezet védelmére.

A témával kapcsolatban folyamatosan számos tanulmány jelenik meg, amelyeknek többsége a kihalás, illetve eltűnés fő okául a mezőgazdasági termelést és a gépesített talajművelést jelöli meg.

Tagadhatatlan, hogy az intenzív és gépesített mezőgazdaság alapvetően megváltoztatja, és korlátozza számos rovarfaj életkörülményeit, és bizonyos növényvédő szerek (pl. a glifozát) közvetlenül hozzájárultak azok pusztulásához.


Az Európai Élelmiszer-biztonsági Hatóság (EFSA) véleménye szerint azonban az állomány apadását nem lehet egyedül a mezőgazdaság számlájára írni, mivel ahhoz több más tényező is nagy mértékben hozzájárul.

A mezőgazdaság védelmében azonban ki kell emelni, hogy a rovarállomány ritkulása jóval a mezőgazdaság legújabb-kori intenzifikálása előtt elkezdődött, a bajorországi pillangófajok esetében, pl. 1840-től napjainkig számítják a 27 százalékos csökkenést.

Az idősoros elemzések értékelésénél azonban fontosabb lehet a hasznos rovarok jövőbeni védelmét célzó intézkedések nemzetközi összefogással történő kidolgozása és megvalósítása.