A thegabber.com hírportál tudósítása szerint a talaj szén nanorészecskékkel való dúsítása kedvező változást hozhat a talajtermékenység alakulásában.

sivatagosodás

Az elsivatagosodás világszerte már jelenleg is mintegy 200 millió ember ellátását fenyegeti – fotó: pixabay.com

A globális népesség létszámának növekedésével folyamatosan növekszik az igény az élelmiszerek iránt, amelyeknek a legfontosabb forrását a termőtalaj képezi.

A Floridai Egyetem kutatói – Dr. Xiaoping Xin irányításával – néhány évvel ezelőtt vizsgálni kezdték a szén nanorészecskék talajba történő bekeverésének a hatását. Egy átfogó kísérletsorozat alapján azt állapították meg, hogy egy ilyen kezelés, az öntözővíz és a műtrágyák elszivárgását megakadályozva, lényegesen javíthatja a leromlott, sivatagosodó talajok termőképességét.


Ez egyelőre a floridai talajtani szakértők titkát képezi, amellyel – a talajtermékenység helyreállítása révén és, vegyszer túladagolás, illetve erdőirtás nélkül – több országban számottevően növelni lehet a növénytermesztés céljára rendelkezésre álló termőtalajok területét.

A talajerő utánpótlásának elhanyagolása ugyanis elsivatagosodáshoz vezethet, amelynek veszélye leginkább a Florida állam nagy részét borító homoktalajokra jelent veszélyt.

Az elsivatagosodás világszerte már jelenleg is mintegy 200 millió ember ellátását fenyegeti, amit a mezőgazdasági területek túlzott kihasználása tovább erősít. A szén részecskék bevitele viszont erősíti a homokos talajok tápanyagmegtartó képességét, ezért van nagy jelentősége a floridai kutatók fent vázolt tevékenységének.