A napraforgó-termesztésben a legnagyobb kihívást az időjárás, illetve a klímaváltozás okozza, amire sajnos nincs ráhatásunk. Ennek ellenére hiszünk abban, hogy a hibridjeinkkel, a Syngenta genetikával üzemi körülmények között is elérhető a 6 t/ha terméshozam. Éppen ezért indítottuk el a 6 tonna programunkat, mert hisszük, hogy termelőinkkel együtt, a napraforgó jobb megértésével még jobban ki tudják aknázni a Syngenta genetikában rejlő kimagasló terméspotenciált. Idén 7 ha átlagában 6,4 t/ha termésátlaggal büszkélkedhet a Tavasz-4 Bt. Hosszúpályiban. Csarnai Nándorral beszélgettünk arról, hogyan érte el a 6 tonna feletti terméshozamot, mit csinált másként.

Csarnai Nándor

Csarnai Nándor – fotó: Syngenta Magyarország Kft.

Mekkora területen és milyen növényeket termesztetek?

– Hajdú-Bihar vármegyében, Hosszúpályiban összesen 670 ha-on gazdálkodunk apukámmal közösen. A szokványos növényeket termesztjük, mint a napraforgó, kukorica és a kalászosok (búza, tritikálé, árpa). Idén először szóját is termesztettünk, amellyel jó eredményeket értünk el, így ezután is helyet kap majd a vetésforgóban.

Mekkora területen volt idén napraforgótok és milyen termés hozamot értetek el?

– Idén 270 ha-on termesztettünk napraforgót. A terület nagyon sok részén 8 t/ha feletti (pillanatnyi) terméshozamot mértünk, de a mélyen munkált földeken, amelyből elég sok volt még idén 4,2 t/ha volt a maximum. Sajnos a mélyen munkált földek nagyon szárazak voltak, ott sokat elvett a termésből a gombafertőzés. Jövőre mindenképpen csökkenteni fogjuk a mélyen munkált területek arányát.

eredmény

Fotó: Syngenta Magyarország Kft.

Úgy tudom hibridet váltottatok az idén, miért váltottatok és mire?

– Nagyon sokáig, hosszú éveken át NK Neoma hibridet termesztettünk, apukám nagyon kedvelte és meg volt vele elégedve, de én szerettem volna valami újat kipróbálni. Egy újabb, modernebb hibridet, valamint más gyomirtási techológiát, az egyébként hosszú éveken át bevállt imazamox alapú gyomirtás helyett, megismerve azon módszer alkalmazásának fortályait is.  Az Express®-toleráns gyomirtás technológia előnyét az osztott kezelés lehetőségében láttam, mely hatékonyabb megoldást nyújthat elhúzódó gyomkelés esetében. Nálunk a szerbtövis és a fenyércirok – ez utóbbi egyre jobban jön fel – okoz komoly problémát. Idén az osztott kezelésben kijuttatott Fluence készítménnyel meg tudtuk oldani a gyomirtást. Idén a Sureli hibridre esett a választásunk Bodnár Sándor (Syngenta területi képviselő) javaslatára, és nagyon meg voltunk elégedve vele. Nem hittem a szememnek betakarításkor, a terméshozam mérő nem is egyszer érte el a 8 t/ha termés átlagot.

napraforgó

Napraforgó – fotó: Syngenta Magyarország Kft.

Milyen termesztéstechnológiát alkalmaztál, ami hozzá segíthetett ehhez a szép terméshozamhoz?

– Szerintem több elemet is másként csinálok, mint mások. Például későn vetek, idén a napraforgót május 5. és 8. között vetettem. Hiszek a kései vetésben, miután az egyik évben egy véletlen okán május 5-én vetettük el a napraforgót és nagyon szép terméshozamot értünk el. Meghibásodott a gépünk, várni kellett az alkatrészre, így le kellett állnunk. Utólag nagyon örülök neki, hisz ennek köszönhetően már nem kapkodjuk el a napraforgó vetését, sosem vetünk áprilisban.

Ez egybecseng a 6 tonna programunk tapasztalataival is, hiszen az idei termésverseny nyertesei mind április 25. vagy azután vetettek. Mit gondolsz miért nem szabad elkapkodni a vetést?

Májusban már jó meleg a föld, szinte kirobban a növény, 3-7 nap alatt kint van a napraforgó a földből. Nagyon szépen egységesen kelt a Sureli. Ilyen gyors kelés esetén sokkal kevésbé kitett a napraforgó a kártevők vagy éppen a madarak károsításának, ezáltal kisebb a tővesztés.

Van még amit kiemelnél a vetés kapcsán?

Nagyon fontos a vetés minősége. Nagyon jó a vetőgépünk, precíziósan is tudunk vetni, de ami még fontosabb, hogy a jó beállításnak köszönhetően a magágy viszonyoknak megfelelően állítja a vetésmélységét, így a vetőmag mindig a megfelelő mélységbe kerül. Emellett fontosnak tartom azt is, hogy nem szabad szétművelni a földet, a talajnak két ellensége van: a por és a rög, éppen ezért mi nem törekszünk a szép magágyra. Igyekszünk megtartani a vizet, illetve a sekély műveléssel jobb talaj kultúrállapot érhető el, hiszen nem forgatjuk le mélyre a gyommagokat és nem is hozzuk fel azokat.

termés

Fotó: Syngenta Magyarország Kft.

Milyen tőszámmal vetitek a napraforgót?

58.000 és 62.000 kaszattal vetek mindig, ez körülbelül 60.000 beállt tőszámot jelent. A talajaink elég heterogének, ezért ennek alapján állítjuk a kivetett mag mennyiségét. Igazából azt még nem tudom, hogy az alacsonyabb vagy a magasabb kivetett magnorma hoz többet. Itt nálunk a vadkár is megnehezíti a dolgunk, hisz elég kiszámíthatatlan a beállt tőszám. Nekünk a 60.000 körüli beállt tőszám vált be eddig.

Az eddigi tapasztalataink és kísérleti eredményeink alapján mi sem találtunk egyértelmű konzekvenciát a kivetett kaszat mennyiség és a terméshozam között. Éppen ezért más irányba indultunk el és a térállást vizsgáljuk.

Milyen tápanyag-utánpótlást alkalmaztál? 6 tonna programunk tapasztalatai alapján kerülni kell a túlzott nitrogénellátást, hiszen ha túl sok a tápanyag és víz a talaj felső részében a napraforgó gyökere nem megy le elég mélyen és ez akár vissza is üthet.

– Teljesen egyetértek: nem szabad sok nitrogént kijuttatni. Én idén összesen egy mázsa karbamidot juttattam ki, összesen ennyi volt a szilárd tápanyag-utánpótlás. Én a saját fejlesztésű lombtrágyámban bízok, melyet háromszor juttatok ki minden vegetációban, ebben minden benne van amire a napraforgónak szüksége van. Úgy gondolom a napraforgót a lombon keresztül kell táplálni tavasztól, hiszen így sokkal jobban hasznosul. Nekem azt mondták, hogy a lombtrágyát mindig a napból kifelé kell fújni, én ezt mindig megfogadom. Mi mindig este hét után megyünk lombtrágyázni az első páráig. A reggel kijuttatott lombtrágya teljesen kárba vész, hisz az UV teljesen hatástalanítja, valamint a melegben a növény sztómái teljesen bezárnak, így a légcserenyílásokon keresztüli tápanyagfelvétel korlátozott.

napraforgó

A napraforgót a lombon keresztül kell táplálni – fotó: Syngenta Magyarország Kft.

Milyen növényvédelmi technológiát használtál?

– Idén osztott kezelésben alkalmaztam a Fluence készítményt, amely megfelelő hatékonyságot biztosított, idén még szelektív egyszikű irtót sem kellett használnom. Idén gombaölőt egyszer alkalmaztunk, az Amistar Sun-t 10 leveles állapotban alkalmaztuk, lehet idén picit korán vittük ki, hiszem, hogy nem szabad elsietni a gombaölő szeres kezelést. Emellett egy rovarölő szeres kezelést is alkalmaztunk a nagy levéltetű-fertőzés miatt. Deszikkálni nem szoktunk, megvárjuk amíg beérik magától a növény, így a betakarított mag kevésbé szemetes. A Sureli ugyan egy későbbi hibrid, mint az NK Neoma, de idén deszikkálás nélkül is 7,8 volt a vize betakarításkor.

Mi tetszik a Sureli hibridben?

– Idén először vetettük, de nem utoljára, hiszen még sosem értünk el ilyen magas terméshozamot ezelőtt. Emellett – a kései vetésnek köszönhetően – nagyon egységes és gyors kelési erély jellemezte. A magas terméspotenciál mellett az olaj tartalma is kiváló volt, 48 és 51 között mozgott.

Mit gondolsz mi lehet a kulcsa az általad elért 6 t/ha feletti terméshozamnak?

A jó hibrid kiválasztása mellett és a kései vetésben, a nem túlmunkált talajban és a saját lombtrágyámban hiszek. Május előtt nem vetek, ez nagyban hozzásegíti a napraforgót az egyenletes gyors kezdeti fejlődéshez, ami az egyik alapja a magas terméspotenciál kiaknázásának. Emellett kerülöm a mélyen megmunkált talajba vetést. Kerülöm a túlzott nitrogénellátást, a napraforgót a lombon keresztül táplálom, így sokkal jobban hasznosulnak a kijuttatott tápanyagok, ami elengedhetetlen a magas terméshozamhoz.

A Syngenta 6 tonna programunkról weboldalunkon bővebben itt olvashat.

Ácsné Dr. Szekeres Dóra

Olajosnövények vetőmag termékfelelőse

A Syngenta Express®-toleráns hibridek esetében az Evorelle Express* felülkezelést nem javasoljuk, az esetleges felhasználás során fellépő fitotoxikus tünetekért a felelősséget nem vállaljuk!

Evorelle Express az FMC bejegyzett márkaneve. Express® a FMC bejegyzett védjegye.

A Fluence® azonos a 534/2006. NTKSz számon engedélyezett Express 50 SX gyomirtó permetezőszerrel. A Fluence® az FMC Corporation vagy leányvállalatainak márkaneve és a jogtulajdonos engedélyével a Syngenta vagy leányvállalatai által felhasználható.

syngenta