Minimum 40 döntést kell meghozni egyetlen növényfaj esetében egy szezonban

„A gazdálkodók egyik döntést hozzák a másik után, hogy csak néhányat soroljunk: mekkora legyen a vetésmélység, milyen vetőmag mennyiséget alkalmazzunk, melyik hibridet válasszuk, milyen vetőgéppel vessünk. Ezek csak a vetés során felmerült kérdések, és nem beszéltünk még a tápanyag-gazdálkodásról vagy a növényvédelemről és a napról napra változó árakról" – mondta Hajdu Attila, a Bayer Hungária Kft. Climate FieldView szakértője. Azt is hozzátette, hogy az agrárdigitalizációval a döntések száma csak tovább nő, sőt egyre komplexebb lesz.

szántóterületek

Minimum 40 döntést kell meghozni egyetlen növényfaj esetében egy szezonban a gazdának – Fotó: Shutterstock

3 alternatíva a gazdálkodásra – mind működőképes, de van, amelyikkel minimalizálni lehet a kockázatokat

Több árnyalat is megmutatkozik a gazdálkodók agrárdigitalizációhoz való hozzáállásában, de alapvetően 3 féle viszonyulásról beszélhetünk.

1. „Maradok a rutinnál, eddig is bevált"

Sokan gondolják azt, ahogyan eddig is tudtak profitot termelni, ezután is sikerülni fog, agrárdigitalizáció nélkül is. Lehet, hogy igazuk van, de akik érzelmi döntéseket hoznak az adatközpontú döntések helyett, óriási kockázatot vállalnak. „Az elmúlt évezredek során sem adatokat elemezve folyt a mezőgazdasági termelés, de azért azt se felejtsük el, hogy őseink nem is értek el ilyen terméshozamokat" – jegyezte meg Hajdu Attila.

Az agrárdigitalizáció legnagyobb hozadéka szerinte az, hogy az érzelmi alapú döntéseket felváltja a nagyobb termésbiztonságot jelentő adatközpontú döntéshozatal.

2. „Belevágok az adatalapú döntéshozatalba, ide nekem az agrárdigitalizációt"

Egyre többen gondolkodnak úgy, hogy érdemes lenne kezdeni valamit az adatokkal, amelyek, ha akarjuk, ha nem, keletkeznek. De mivel nem áll rendelkezésükre olyan humánerőforrás, szaktudás, hogy az adathalmazból információt nyerjenek, és ezek alapján hozzák meg a szükséges döntéseket, ezért szolgáltatásokat vesznek igénybe. Ez egy jó irány lehet, de sok tekintetben kiszolgáltatottá válhat a termelő.

3. „Kezemben vannak az adatok, csak egy jó döntéstámogató rendszerre van szükségem, önálló döntéseket szeretnék hozni"

Az utóbbi csoportot célozta meg a Bayer a Climate FieldView szoftverrel. Senki sem szeret az adatokkal foglalkozni, azok „csak" számok. Adatok alapján döntést hozni komplex és lassú feladat, ezért szükséges egy jó döntéstámogató eszköz vagy rendszer, ami nem adatot biztosít, hanem információt. "Az adat és az információ között a felhasználhatóság az egyetlen különbség" – emelte ki a döntéstámogató rendszer lényegét Hajdu Attila.

A precíziós gazdálkodás nem lehet kiváltság

A Bayer Hungária Kft. ebben a szemléletben indította útjára Magyarországon a Climate FieldView szoftvert. A szatellit alapú műholdkövetést ingyenesen biztosítják minden, a Bayer-hez kötődő termelőnek, akkor is, ha nincs saját eszközük. Mindenkinek, aki a Bayer-nél akár csak egyszer vásárolt, alanyi jogon jár, hogy regisztrálhat a Climate FieldView használatára.

A regisztrált termelő a teljes területére 5 évre visszamenőleg megkapja a 2-3 naponta felvételezett biomassza-adatokat, és ez alapján már el tudja kezdeni a precíziós gazdálkodást.

Mindenkit megillet a jog, hogy az érzelmi döntéshozatalt felválthassa az adatlapú döntéshozatalra. Akkor is, ha nincsen ehhez temérdek eszköze.

Ha ezeket az adatokat megkapja a gazdálkodó, akkor nem csak azt látja majd, hogy a tábla egyik sarka gyengébb vagy jobb eredményeket produkál, hanem pontosan meg tudja mondani, hogy mihez képest, mennyivel gyengébbet vagy jobbat.

A Climate FieldView fiókjának létrehozása után automatikusan rendelkezésre bocsátja a Bayer a rendszerben regisztrált táblákhoz tartozó műholdas:

  • vegetációs térképeket (NDVI), amivel a fejlettségi (fenológiai) állapotra tud következtetni, illetve segít a betakarítás időzítésében a kelés, és a korai fejlődés állapotát diagnosztizálni;
  • monitoring térképeket, ami a biomassza állapotát mutatja, így többek között a növénykultúra egészségi állapotára, a potenciál zónákra, növényi kondícióra és gyomosodásra lehet következtetni;
  • vízhasználati térképeket, ami egy algoritmus alapján láttatja a táblán belül a terület vízhasználatát, ezáltal nyújt lehetőséget az aszálystressz prognosztizálására, illetve az öntözés támogatására átlagosan 4-6 napos rendszerességgel (felhőborítottság függvényében), visszamenőleg 2016 elejéig is.

Bővített adatcsomag, egy éves, ingyenes próbaidőszakkal

A regisztrált termelőknek a bővített csomag arra ad lehetőséget, hogy a biomassza térképeket ki tudják egészíteni a saját adataikkal a vetésről, tápanyag-utánpótlásról, permetezésekről, be tudják kapcsolni a rendszerbe a hozam adatokat vagy drónfelvételeket. A kibővített Climate Field View csomag a termelők számára egy évig ingyenesen kipróbálható.

A termelő önálló döntéseit segíti a Climate Field View felhasználóbarát rendszere.

Néhány kattintással kijuttatási terveket lehet készíteni, pontosan akkor, amikor szükségünk van rá, nem kell várni senkire.

Adatalapú, önálló döntések: a PREGA-n minden információt megszerezhetsz!

A Bayer Hungária Kft. a PREGA Konferencia és Kiállítás kiemelt támogatója, a rendezvényen a Bayer munkatársai bemutatják a szoftvert. A konferencia résztvevői betekintést kapnak, hogy mit jelent a Bayer genetika. Lehetőség lesz megismerniük, hogyan lehet a Bayer termékekből kihozni a maximumot a fenntarthatósági követelményeknek maximálisan megfelelve, elérni a legnagyobb hatékonyságot.

"A Climate Field View teljesen márkafüggetlen, minden géppel kompatibilis, minden ISOBUS-os géppel kialakítható a kapcsolat. Természetesen a Climate FiledView szotfervhez hardver (Climate FieldView Drive) is tartozik" – részletezte Hajdu Attila.

Szeretnéd bővíteni a tudásodat az előremutató mezőgazdasági technológiák tapasztalataival?

Ha igen, Neked szól a PREGA Konferencia és Kiállítás!

Találkozz személyesen azon szakemberekkel, akik a precíziós gazdálkodásban már több éves tapasztalatot szereztek!

Időpont: 2022. május 11-12.

Jelentkezz az év agrárdigitalizációs eseményére!

www.prega.hu

Precíziós vagy precíz gazdálkodás?

"Az első lépés a precíz munkavégzés, ennek még mindig nagyobb a hatása a termésmennyiségre, a környezettudatosságra, a jövedelmezőségre, mint a precíziós gazdálkodásnak, ezt ki kell mondani" – folytatta a szakember.

Mit értünk precíz munkavégzés alatt? Például fontos, hogy az összevonható műveleteket ne bontsuk szét, ne legyen túltaposva a terület, kerüljük a túlművelést. Egy hormonhatású készítményt ne juttassunk ki 12 leveles állapotban! Ehhez nem adatra van szükség, hanem precíz hozzáállásra.

"Megfelelő időben, a megfelelő helyre, a megfelelő technológiai elemet válasszuk! Ez az alap, erre tudunk építkezni, mert az egész precíziós technológia nem fogja elérni azt a sikert, amit várunk tőle, ha a területünket széttapossuk, nem időben végezzük a gyomirtást, nem a megfelelő dózisban használjuk a növényvédő szert, nem azt a genetikát alkalmazzuk, amit a terület kondíciója igényelne."

Ha ez a precíz hozzáállás már megvan a gazdálkodónál, akkor az agrárdigitalizáció és a helyspecifikus gazdálkodás óriási fejlődést hozhat a termelés optimalizálásában és a profit maximalizálásában.

Mindenkinek érdeke az agrárdigitalizáció

Minden piaci szereplő számára, de az átlagfogyasztó számára is fontos, hogy robbanásszerű előrelépés történjen a precíziós gazdálkodásban, egészen egyszerűen azért, mert a hozamokat nem lehet növelni a kockázatokat a lehető legnagyobb mértékben kiiktató adatalapú döntések és helyspecifikus gazdálkodás nélkül. "Akkor pedig pedig veszélybe kerül az élelmiszer ellátás biztonsága, ezt tudomásul kell vennünk" – zárta mondandóját Hajdu Attila.

A PREGA Konferencia és Kiállítás támogatói és szervezői:

Partnereink

KIÁLLÍTÓ-, ELŐADÓ-, SZAKMAI- ÉS MÉDIAPARTNEREINK AZ ALÁBBI VÁLLALKOZÁSOK, SZAKMAI SZERVEZETEK, OKTATÁSI INTÉZMÉNYEK KÉPVISELŐI. KÖSZÖNJÜK EGYÜTTMŰKÖDÉSÜKET!

4iG Nyrt. – ABZ Drone Kft. – Agrárközgazdasági Intézet – Agrárminisztérium – Agrárszektor – Agri CS Magyarország Kft. – Agrofeed Kft. – AgroNapló – AgroFórum – AgroPilot Kft. – Agrosentinels Kft. – Agrotec Magyarország Kft. – AgroVIR Kft. – AXIÁL Kft. – Bank Guttman – BASF Digital Farming GmbH (Xarvio) – Bayer Hungária Kft. – Bedrock Farm – Bugaci Aranykalász Zrt. – Capriovus Kft. – Creatiger Kft. – Debreceni Egyetem – Detectology Kft. – Digitális Agrárakadémia Projekt (Szent István Egyetemi Kiadó és Üzemeltető Kft.) – Digitális Jólét Program – Digitális Termelői Piac Nonprofit Kft. – Drem Kft. – Drón Koalíció – DSM Nutritional Products Hungary Kft. – DUPLITEC Kft. – DYNTELL Magyarország Kft. – Eurofins Agroscience Services Kft. – Evo Farming Kft. – Felelős Élelmiszergyártók Szövetsége (FÉSZ) – FMC Agro Hungary Kft. – Gabonatermesztők Országos Szövetsége (GOSZ) – GrECo Hungary Kft. – HÁRI TECH Kft. – Holland Nagykövetség – Holstein Genetika Kft. – Horizont Média (Agrárágazat – Mezőhír - Gépmax) – HRP Europe Kft. – Iconic Drone Kft. – IKR Agrár Kft. – ISM Technology Kft. – KABAGRO Kft. – Kertcenter Kft. – KEVE Zrt. – KITE Zrt. – Lechner Tudásközpont – Ledium Kft. – Magtár Kft. – Magyar Államkincstár – Magyar Kukorica Klub – Magyar Növényvédelmi Szövetség – Magyarok Kenyere Program – Magyarországi Precíziós Gazdálkodási Egyesület – Market Insight Kft. – Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) – Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetsége (MAGOSZ)  – Mezőgazdasági Eszköz,- és Gépforgalmazók Országos Szövetsége (MEGFOSZ) – Mezőgépgyártók Országos Szövetsége (MEGOSZ) – Mezőhegyesi Ménesbirtok Zrt. – Mezőhír – Miskolci Egyetem – MouldTech Systems Kft. – Nemzeti Adatgazdasági Tudásközpont – Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK)  – Nemzeti Agrárkutatási és Innovációs Központ (NAIK) – Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH) – Nowton Kft. Nyíregyházi Egyetem, Műszaki és Agrártudományi Intézet – Óbudai Egyetem – Országos Meteorológiai Szolgálat – Ökológiai Mezőgazdasági Kutató Intézet – Pannónia Bio Zrt. – Pessl Instruments GmbH (Metos Magyarország Kft.) – PlantaDrone Kft. – PlantCT Europe Zrt. – Portfólió – Precision Planting LLC – Sauska Borászat – Senit Kft. – Széchenyi István Egyetem – Serket Kft. Simplexion Informatikai Kft – Stallprofi Magyarország Kft. – Szegedi Tudományegyetem – Systo Kft. – Swissparts Hungary Kft. – T-MARKT Kereskedőház Kft. – Tomelilla Kft. – Tungsram Operations Kft – Unitrade'94 Kft. – Vaderstad Kft. – Valkon 2007 Kft. – VulcanAgro Kft. – WohnderDrone Kft.