A PREGA – Precíziós Gazdálkodás Konferencián Mit mutatnak a talajszelvények? Biomassza potenciál és talajhibák kapcsolatának vizsgálata címmel Bucsi Tamás, az Agro AIM Hungária Kft. vezetője, talajtankutató tartott előadást.

Bucsi Tamás az előadásában részletezte, hogy a precíziós gazdálkodás során zónalehatárolási módszerek alkalmazhatók a félhektáros raszterektől a talaj vezetőképességének mérésén (EC-n) át a hozamalapú és biomasszapotenciál térképekig. Valamint kitért az egyes módszerek előnyeire és hátrányaira is, valamint a begyűjtött adatok információtartalmára.

Valós példán bemutatta, hogyan alkalmazható a biomassza potenciál vizsgálata egy adott táblán annak kiderítésére, mitől alacsonyabb hozamú egy-egy területrész. Kiemelte, hogy műholdfelvételekből nyert egynapos és idősoros elemzés után a talajhibák feltárásához talajszelvényeket is feltártak, valamint megismerték a terület kialakulásának történetét, részleteit. A vizsgálatok során feltártak egy olyan összecementálódott, lápi mésziszap talajréteget, amely akadályozza a gyökérfejlődést, valamint magas kalcium-karbonát tartalma magas növénytermesztési kockázatot jelent.

"Nem minden esetben elég az, hogy megcsináljuk a zónakialakításokat és a zónákból átlagmintavételezéseket végezzünk el, hanem ha talajhibákra, talajproblémákra utaló jeleket tapasztalunk, akkor ott érdemes belenézni a talajba és megvizsgálni a rétegeket" – zárta előadását a szakember.

PREGA

Indexkép: Shutterstock