Az érkező eső több termelőt arra bátorított, hogy mégis elvesse a repcét

Az elmúlt egy hét mérsékelten meleg idővel telt. Csapadékból az ország minden tájára jutott kisebb-nagyobb mennyiségben. Bár jellemzően inkább kevesebb, 2-5 mm esett. Ennek hatására a még aratáskor elszóródott magvakból a repce- és kalászos-árvakelések kikeltek, melyeken azonnal felszaporodtak a kártevők.

Az árvakelésű árpán és búzán szívogatnak a levéltetvek, egyedszámuk gyorsan gyarapszik, míg a repcén a földibolhák és a gyapottok-bagolylepke hernyói is megtelepedtek. A gyomnövények is erőre kaptak a nedvességtől, így a tarlóápolás elengedhetetlen.

tarló

Kizöldültek a tarlók – fotó: Adama

Az előrejelzés szerint szeptember nagy részében kellemes nyárutóra számíthatunk, a hőmérséklet fokozatosan mérséklődik majd. Csapadék is fog érkezni záporok, zivatarok formájában. Ennek köszönhetően a javuló állapotú talaj lehetővé teszi a már elvetett repceállományok sikeres kelését. Az érkező csapadék egyébként több termelőt arra bátorított, hogy mégis elvesse az őszi káposztarepcét.

repce

Repcevetés – fotó: Adama

Néhány területen már szikleveles állapotú a repceállomány. A folyamatos szemlézés ebben az érzékeny fenológiai állapotban kiemelten fontos, az árvakelésekről gyorsan áttelepedő földibolhák (Phyllotreta spp.) ugyanis súlyos, sőt végzetes kárt is tehetnek a növénykékben. Elegendő csapadék hiányában a kelés és a növények fejlődése vontatottá válhat, ami növeli a károsítás mértékét.

Adama

A mielőbbi szignalizáció érdekében helyezzünk ki sárga tálakat vagy ragacsos fogólapokat a táblaszélekre. Az utóbbi időben a nagy repcebolha (Psylliodes crysocephala) szaporodott fel, ezért most is erre lehet számítani. Kártétele a szikleveles, 2-4 valódi leveles állapotban veszélyes. A pontszerű rágások a levelek fokozott vízvesztését okozzák, ami miatt a kis növény kiszárad, fejlődésében leáll, majd elpusztul.

A repce vetésterületein továbbá a preemergens kezelések időszaka következik, elsősorban a közkedvelt metazaklór hatóanyagú készítményekkel, amely szempontjából kedvező lenne a következő hetekben 5-10 mm csapadék.


Napraforgóban a megszokottnál alacsonyabb a terméseredmény

A napraforgó betakarítása folyamatos, deszikkálásra nem sok helyen volt szükség. Sajnos a termésátlagok csak 1-2 t/ha környékén mozognak, és a megszokottnál alacsonyabb terméseredmények ellenére a felvásárlási árak továbbra sem növekedtek.

Amennyiben bármilyen szárfertőző gomba megfigyelhető volt a területen, akkor érdemes a tarlót a megfelelő biológiai készítményekkel kezelni, hogy a következő olajnövényvetésünk idején mérsékeljük a fertőzési nyomást.

napraforgó

Napraforgó-aratás – fotó: Adama

A kukoricamoly és a gyapottok-bagolylepke hernyói továbbra is jelen vannak a kukoricatáblákon

A kevés lehullott csapadék már nem sokat segített a megmaradt kukoricáknak. Zömében az érés a legvégén tart. A legtöbb helyen már csak az utolsó pár százalék víz leadása van hátra. Ahol volt lehetőség az állományok öntözésére, ott még távolabb van az érés legvége, de ezeken a táblákon jellemzően megfigyelhető, hogy idén gyakori volt az üszög (Ustilago maydis) fertőzés.

kukorica

Golyvásüszöggel fertőzött kukoricacső – fotó: Adama


Emellett általánosan elmondható, hogy a kukoricamoly (Ostrinia nubialis) és gyapottok-bagolylepke (Helicoverpa armigera) hernyói továbbra is jelen vannak a táblákon. A bagolylepke oly mértékben felszaporodott, hogy gyakorlatilag minden második-harmadik cső végét megrágta. Maga a csővégi rágás okozta szemveszteség elhanyagolható. Azonban a rágás nyomán a fuzáriumos csőpenész (Fusarium spp.) megtelepedett.

Mint ismeretes, a kórokozó és az általa termelt toxinok az emésztési rendszerből felszívódva súlyos megbetegedést okozhat a fogyasztó állatoknál. Kevésbé segíti a fuzáriumos fertőzés fellépését, de termésveszteséget tud okozni a kukoricamoly által okozott szár- és csőtörés.

Mindezeken túl a nagyvadak is fogyasztják a termést, és ez is érzékelhető kárt okoz. A Hajdúságban továbbá megfigyelték a mezei hörcsög károsítását is.

Ha még több, növényvédelemmel kapcsolatos hírre, szakcikkre vagy kíváncsi, kattints ide.
Ingyenes növényvédőszer-keresőnket megtalálod ide kattintva.