Lipták János 1500 hektáron gazdálkodik Katymár és Kunbaja térségében. Nem most kezdte, mintegy 30 éves tapasztalata van. Az AKG programban is részt vesz, és a szokásostól kissé eltérő vetésszerkezettel dolgozik, ugyanis összesen 5 hektáron termel kukoricát. Mint mondta, sok év átlagában az 5 tonnás hektáronkénti eredmény miatt inkább lemondott róla, az évről-évre beütő júliusi hőséggel nem tud mit kezdeni.

Lipták János gazdálkodó

Lipták János a repceterületek kétharmadán Umberto KWS-t vetett – Fotó: KWS

A repcében azonban látott fantáziát, és addig kísérletezett, míg megtalálta azt a hibridet és technológiát, amellyel a lehető legkisebb kockázatot vállalja, és szinte mindig jó termésre számíthat.

480 hektáron vetett tavaly nyár végén repcét, és ennek kétharmada Umberto KWS. A kunbajai területeken már hetekkel ezelőtt betakarították a repcét, ott az Umberto 3 tonna feletti hektáronkénti eredményt hozott, de hangsúlyoznunk kell, hogy ebben a térségben gyenge minőségű homokos váztalajok vannak.

A Katymár környéki területeken, ahol azért jobb minőségű, 26 aranykoronás földek vannak, bőven 4 tonna/hektár feletti átlagot sikerült elérni. "Hozammérős kombájnnal zajlik a betakarítás, 40 mázsa/hektár alatti pillanatnyi értékeket szinte nem is látunk, esetleg a tábla szélén volt 38 mázsa, ahol egyébként óriási a taposási veszteség" – részletezte a gazdálkodó.

Az olajtartalom is kiváló a gazda elmondása szerint, a kunbajai homokról is 45-46 százalékos olajtartalommal rendelkező repcét sikerült betakarítani.

repcemag

Bőven 4 tonna/hektár feletti eredményt ért el Katymár környékén – Fotó: KWS

De nem csak a terméshozam miatt szavaz az Umberto KWS repcére

"Fantasztikus, hogy milyen stabilitással rendelkezik ez a hibrid. Augusztus 20. és szeptember 15. között vetjük el, de ha megkésünk véletlenül, azt is nagyon jól kompenzálja. Nagy a növekedési eréje, ezáltal a vetés csúszása esetén sem lesz elmaradás a fejlődésben" – mondta Lipták János.

Az áprilisi fagyokat is jobban viseli, mint más hibridek. Mint mondta, sokat kísérletezett, és ebben a hibridben találta meg a lehető legstabilabb repcetermesztés kulcsát.

A technológiával kapcsolatban Lipták János elárulta, hogy a dupla gabonasortávra, 45 tő/négyzetméter tőszámmal vetett repcében hisz, az alföldi aszályos körülmények között így a legmegbízhatóbb a termesztés.

repce betakarítása

Kiemelkedő stabilitás jellemzi az Umberto KWS repcehibridet – Fotó: KWS

Egyrészt tavasszal, amikor jönnek a fagyok, egymást védik a növények, a fagy nem tudja körülzárni a töveket. Másrészt pedig, ha összezár a repce, akkor a szél nem fújja ki a nedvességet a sorok közül, rengeteg harmatot tud magába gyűjteni. Tavasszal egy hajnali 2-3 fokos reggelt 18-20 fokos nappali felmelegedés követ, és akkor rengeteg harmat csapódik le, amit a növény hasznosítani tud. A szárán leengedi a tövéhez a kondenzvizet, szárazabb tavasz esetén ez hatalmas segítség. Széles nyomtáv esetén viszont egészen más a csapadékkal való gazdálkodás, az akkor jó, ha minden körülmény ideális, van elegendő csapadék. A Duna-Tisza köze viszont nem erről híres.

Kihívások azért akadnak, de a KWS hibriddel idén is összejön a profit

Lipták János elmondta, hogy alapvetően az innovatív technológiában hisz, szívesen kísérletezik, így például használ biostimulátorokat és takarónövényeket is, az agro-ökológiai programba is belépett. Közvetlenül repcearatás után mézontófüvet vet, ezzel biztosítva a talajtakarást és a zöldtrágya-alapanyot.

A növényvédelmi kezelések kapcsán viszont óriási gondnak tartja azt, hogy a szerkivonások miatt már nem elég 3-4 menetben rovarölőzni, van, hogy 6-8 alkalomra is szükség van, ami jelentősen megemeli a költségeket. Idén úgy számol, hogy minimálisan 3,5 tonnás hektáronkénti repcetermésre van szükség ahhoz, hogy esélye legyen a gazdáknak nullára kijönni. A számok azt mutatják, az Umberto KWS hibriddel a profit is összejön.

A jól ismert Umberto KWS őszi káposztarepce vetőmag a KWS piacvezető fajtája. Nem véletlen, több meggyőző érv szól mellette:

  • magas és stabil terméshozamra lehet számítani főként intenzív termesztéstechnológia mellett,
  • rendkívüli ellenállósággal rendelkezik a téli kifagyással és a dőléssel szemben,
  • az RLM7-3 génnek köszönhetően fómarezisztens,
  • ellenálló a Sclerotiniával szemben,
  • kimagaslóan jól teljesít az aszály sújtotta régiókban,
  • kiváló a hibrid víz- és tápanyag-hasznosító képessége.

Bevezetése óta már 190 000 hektáron termesztették a magyarországi repcetermesztők. Az elmúlt négy évből négyszer Magyarország legnagyobb területen termelt repcéje!

Keresse fel ön is a KWS Magyarország Kft. szaktanácsadóit, és ne bízza a véletlenre a jó repcetermést! Tervezzen időben!