Az Európai Bizottság elnöke 2024.02.06-án bejelentette, hogy visszavonják a növényvédő szerek csökkentéséről szóló javaslatukat. Ursula von der Leyen erről az Európai Parlament plenáris ülésén beszélt – írja a novenyvedoszer.hu.

permetezés

2030-ig a növényvédő szerek használatának és kockázatának 50%-os csökkentését akarták volna elérni – fotó: pixabay.com

Rettegtek a gazdák a szerkivonástól

Mint ismeretes, az Európai Bizottság fenntartható növényvédelemre vonatkozó irányelvének módosítási javaslata a környezet és az egészség hatékonyabb védelme érdekében 2030-ig a növényvédő szerek használatának és kockázatának 50%-os csökkentését kívánta elérni.

Magyarország esetében ez azt jelentené, hogy a kémiai növényvédő szerek használatát 48 százalékkal, míg a veszélyesebb növényvédő szerekét 60 százalékkal kellene mérsékelni 2030-ig.

„Az unió javaslata igazságtalan, Magyarországon ugyanis évek óta az uniós átlag alatti a növényvédőszer-használat 1 hektárra vetítve: 2020-ban például az uniós átlag hatóanyagban kifejezve 2,1 kilogramm volt hektáronként, míg belföldön ez a szám 1,7 kilogrammot tett ki" – mondta korábban Farkas Sándor a magyarhirlap.hu-nak nyilatkozva.


A szerkivonás problémát okozna a gazdáknak

Óriási problémát ró a gazdálkodókra, hogy az elmúlt évtizedekben rengeteg hatásos növényvédő szert vontak ki, sok esetben nincs is helyettük más alternatíva.

A növényvédelem nagyon felelősségteljes szakma, hiszen a növények sokféle támadásnak vannak kitéve: baktériumoknak, gombáknak, vírusoknak, rovaroknak, ezek komoly károkat okoznak a növényben, majd némelyiket elfogyasztva az emberi szervezetben is.

Az élelmiszerek biztonságos előállítását kizárólag megfelelő növényvédelemmel lehet garantálni, ez biztosítja, hogy egészséges élelmiszereket fogyasszunk. Az élelmiszer-biztonságot "a szántóföldtől az asztalig" garantálni kell!

A növénytermesztők olyan felelős szakemberek, akik a mindenkori előírásoknak megfelelően alkalmazzák a növényvédő szereket a növények egészsége érdekében.

"A növényvédő szerek beszerzése nagy költséget ró a gazdaságokra, a kijuttatásuk sem olcsó, így a termelőknek sem az az érdeke, hogy azokat a szükségesnél nagyobb mennyiségben használják, ezáltal meggondolatlanul terheljék a környezetet" – nyilatkozta a novenyvedoszer.hu-nak Mondok József agrármérnök, gyakorló gazda.