Április vége felé haladva sem kerültek el minket a hajnali fagyok, de szinte már kezdünk hozzászokni az év eme időszakában jellemző szeszélyes időjáráshoz.

A múlt heti esők kedvezően hatottak a szántóföldi növényeink fejlődésére, azonban a nedves növényállomány és a következő héten várható melegedés kedvező feltételeket teremthetnek a gombabetegségek rohamos terjedésének. Így továbbra is fokozott figyelmet igényelnek növényeink.

búza

Őszi búza egy fagyos hajnalon – fotó: Kassa Gergő

Nincs veszélyben az őszi búza és árpa

Az őszi búza átlagosan 2 nóduszos állapotot ért el, az őszi árpa szintén 1-2 nóduszos állapotban van. A növénykórtani helyzet azonban a tartós nedvesség ellenére is alig változott. Leginkább a szeptóriás levélfoltosság (Septoria tritici) és a gabonalisztharmat (Erysiphe graminis) tüneteit fedezhetjük fel az állományokban, de ezek is csak gyenge fertőzöttséggel vannak jelen. Az őszi árpában a hálózatos levélfoltosság (Pyrenophora teres) jelen van, de a fertőzöttség nem változott.

növény

A tartós levélnedvesség segíti a kórokozók felszaporodását – fotó: Lepres Luca

A termelők leginkább a gyomirtó kezeléssekkel vannak jelenleg elfoglalva, bár az elmúlt heti esős és szeles időjárás ennek előremenetelét is erősen hátráltatta.

A vetésfehérítő bogarak (Oulema spp.) tömeges betelepedése kissé lassult a hőmérséklet csökkenése miatt. A melegebb napok érkeztével viszont újra megkezdik a tojásrakást. Érdemes tehát a táblákat szemlézni, a tojásrakást követni, illetve a lárvakelést keresni.

A repcét károsítják a repcefénybogarak és a repcebecő-ormányos

Az őszi káposztarepce zömmel sárgabimbós, de néhol már megkezdődött a virágzása. A nyíló virágok látványa azonban csak távolról szemet gyönyörködtető.

repce

Megkezdődött az őszi káposztarepce virágzása - a permetezéskor vigyázzunk a méhekre! – fotó: Lepres Luca

Közelebbről megnézve a virágokon népes társaság gyülekezik. A repcefénybogarak (Meligethes aeneus) és a repcebecő-ormányos (Ceutorhynchus assimilis) imágói egyszerre a virágokat, sőt a bimbókba berágva a bibéket is károsítják. Várjuk tehát a melegebb napokat, ugyanis a vontatott fejlődés növényvédelmi szempontból igencsak kedvezőtlen a repcének.

A rovarölő szerek használata során azonban semmiképp se feledkezzünk meg a méhkímélő technológia alkalmazásáról!

repce

A repcefénybogarak és a repcebecő-ormányosok egyszerre károsítják a virágokat – fotó: Lepres Luca

Melegebb időre lenne szüksége a kukoricának és a napraforgónak

A múlt héten az ország nagy részén 10-20-30 mm csapadék hullott, ami kedvező az elvetett napraforgó- és kukoricamagvak csírázásához, azonban az éppen kikelt növénykék fejlődéséhez melegedésre van szükség.

Az alacsony talajhőmérséklet sajnos elhúzódó, vontatott kelést eredményezhet, ezért fel kell készülnünk a fiatalkori kártevőkre, mint a barkók (Tanymecus palliatus és Tanymecus dilaticollis) és a sároshátú bogár (Opatrum sabulosum).

Ha még több növényvédelemmel kapcsolatos hírre, szakcikkre vagy kíváncsi, kattints ide.
Ingyenes növényvédőszer-keresőnket megtalálod ide kattintva.