A precíziós gazdálkodás (is) a talajjal kezdődik

A differenciált kijuttatási műveletek – legyen szó tápanyag-utánpótlásról vagy vetésről – jelentik jelenleg a precíziós gazdálkodás sava-borsát: ezektől várjuk a legkomolyabb megtakarítást, valamint a területeink heterogenitásának kihasználását. A differenciált munkavégzéshez azonban világos művelési zónákra van szükségünk, amelyek feltárják az adott táblán belüli különbségeket. A talajszkennelés erre nyújt gyors és pontos megoldást.

Milyen gépekkel dolgozunk?

A szkenneléshez a Veris MSP 3150 és a Geoprospectors TSM berendezéseket használjuk. Mindkét szkenner a talaj vezetőképességét (EC) méri – a Veris 30 és 90 cm mélységben, a TSM pedig 4 szintben (20, 40, 60, 80 cm). A mérések 100%-osan a talaj felszínén történnek, azaz ásásra, szelvénynyitásra nincs szükség. Az EC-n felül a Veris képes a talaj szervesanyag-tartalmának meghatározására, a TSM adataiból pedig komplex számításokkal további talajadatok – tömörödött rétegek elhelyezkedése, relatív nedvességtartalom – nyerhetők ki.

Fieldpass

Ugyanazon tábla talajtérképe TSM-mel (1), valamint Veris-szel (2) történő szkennelést követően (tárcsázott gabonatarló, Somogy megye), valamint a kalászhányás idején készült NDVI felvétel a Cropio szoftverből (3)

Mitől függ az EC érték?

A vezetőképességet több talajtulajdonság együttese határozza meg:
• a talaj textúrája: a finomabb agyagfrakció jobb vezetőképességgel rendelkezik, mint a nagyobb homokszemcsék;
• a talaj sótartalma (szalinitása): a magasabb sótartalmú (szikes vagy szikesedő) talajok jobban vezetik az elektromosságot;
• a talajok ion-, azaz tápanyagtartalma: a talajoldatban lévő tápanyagok szintén jobb vezetőképességet mutatnak.

E paraméterek együtt adják meg a talaj vezetőképességét. Általánosságban elmondható, hogy a magasabb EC értékkel rendelkező talajfoltok (a kiugróan szikes részek kivételével) jobb tápanyag- és vízgazdálkodással rendelkeznek, azaz a jobb művelési zónákat takarják. Az alacsonyabb EC érték homokosabb, lazább talajt jelent, vagyis a nedvességet és a tápanyagot kevésbé megtartó részekről van szó. A talajszkenneléssel feltárható a talajok fizikai félesége, tápanyag-szolgáltató képessége és a vízgazdálkodása közötti különbségek.

Veris

Balra a terepjáró vonóhorgára szerelt TSM, jobbra a vontatott Veris 3150.

Már rendelkezem több évnyi hozamtérképpel – milyen előnyt nyújthat a talajszkennelés?

A kombájnokba szerelt hozamtérképező készülékekből kinyert adatok sok esetben összevethetők a talajszkennelés eredményeivel. Ugyanakkor a szkennelés egyrészt független a termelés hatásaitól, a gazdálkodói döntésektől, másrészt a biomasszával nem rendelkező területeken (parlagon hagyott részek) is működik. A talajszkennelés kiválóan kiegészítheti a hozamtérképeket: meghatározhatók a termékenyebb zónák, valamint azonosíthatóak a gyengébb termésátlagok mögött álló, talajtulajdonságokból adódó okok.

Van hozzáférésem rendszeresen frissített műholdképekhez és NDVI felvételekhez – milyen pluszt adhat a talajszkennelés?

A hozamtérképhez hasonlóan az NDVI (vegetációs index) felvételeket – mint amilyeneket az ingyenesen kipróbálható Cropio platformunk biztosít – szintén befolyásolják az agrotechnikai megoldások (forgózás, munkaműveletek időzítése) és a környezeti hatások (időjárás, vadkár stb.). Egy rendszerként elképzelve a 3 adattípust, a talajszkennelés adja a művelési zónák alapját, az NDVI felvételek megmutatják a pillanatnyi állapotot a tenyészidő során, a hozamtérkép pedig ellenőrzi és visszaigazolja a terület heterogenitását, valamint a szezonban hozott döntéseinket.

Hol és hogyan tudom hasznosítani az adatokat?

A szkennelés végeztével kapott zónatérképeket számos módon hasznosíthatod a gazdaságodban:

• zóna alapú talajmintavétel: a mintavételt nem a klasszikus, négyzethálós felosztás alapján, hanem a zónák határai alapján végzed;

• precíziós térképek elkészítése: a talajvizsgálati laboreredményeket felhasználva az egyes zónák talajaihoz egzakt, mérhető tulajdonságok (pH, kötöttség, tápanyag-ellátottság stb.) rendelhetőek;

• differenciált kijuttatási tervek készítése: az eltérő talajtulajdonságok alapján lehatárolt zónák a differenciált tápanyag-ellátás vagy a változó tőszámú vetés alapjaként szolgálnak;

• változó mélységű talajművelés: a megfelelő munkagéppel és feldolgozóegységgel összekötve a TSM alkalmas a talajművelő eszköz mélységének állítására a talajtípustól és tömörödöttségtől függően.

Most a szkenneléshez ajándék differenciált művelet jár!

Szezonindító akciónk keretében nem kell azon aggódnod, hogy a szkennelés eredményeinek beillesztése a döntéshozói rendszerbe lassú és hosszadalmas folyamat lesz. A talajszkenneléshez most ingyen adjuk az első differenciált munkatervet az alábbi felosztás szerint:

• a talajszkennelés 50-100 hektárra történő megrendelése esetén az első differenciált műtrágya-kijuttatás (1 hatóanyagra, amelyet Te határozol meg) szórási térképének elkészítése INGYENES;

100-250 hektár közötti szkennelés esetén mindhárom hatóanyagra (N, P és K) ingyenesen elkészítjük a kijuttatási térképeket;

250 hektár feletti szkenneléshez komplett differenciált technológiai csomag jár: három tápanyag-kijuttatási feladatot és egy szántóföldi növénykultúrára vonatkozó differenciált tőszámtérképet adunk ajándékba.

További részletekért kérjük, látogasd meg a FieldPASS oldalát, ahol a precíziós gazdálkodás egy csapásra érthetővé válik.