Egy nyáriasan meleg szeptember után októberben is folytatódik az indián nyár. Jelentős csapadék nem várható, és kellemes, 20 °C fok körüli őszi napokat jósolnak a meteorológusok a hónap közepéig. Ez részben jó, hiszen megkönnyíti a betakarítási munkálatokat, viszont nagy szükség lenne a csapadékra a kelő félben lévő repcének.

Virágoznak az egyébként tavasszal virágzó növények

Érdekességként említendő, hogy néhány fás szárú növény, úgymint az orgona, a vadgesztenye és néhány gyümölcsfa, azaz bizonyos tavasszal virágzó növények őszre ismét virágot bontottak, másodvirágzásba fogtak. Ehhez a rendellenes virágzáshoz összetett hatások vezethetnek, úgymint a nyár végi szárazság, szélsőséges hőmérsékleti értékek, hormonális változás vagy a vadgesztenyefák esetében leggyakrabban előforduló ok a nagymérvű lombvesztés, ami a vadgesztenyelevél-aknázómoly (Cameraria ohridella) károsításának a következménye.

Sajnos a kártevő ellen nehéz védekezni, így már nyár végére lebarnulnak a gesztenyefák levelei, majd rohamos lombhullás veszi kezdetét. Mostanra már szembetűnően rossz állapotban vannak a vadgesztenyék más városi díszfákkal összehasonlítva.

gesztenyefa

Termés és virág egyszerre látható a néhány vadgesztenyefán – fotó: Agroinform.hu

Kedvező az időjárás a repce kártevőinek

Visszatérve a termesztett növényeinkhez, növényvédelmi szempontból a repce van most porondon. A fejlettségi állapot a vetésidőtől függően változó, de átlagosan 2-4 leveles repcékkel találkozunk. A nagy repcebolhák (Psylliodes chrysocephala) és az egyéb földibolhák, illetve a repcedarázs (Athalia rose) betelepedése felgyorsult. A száraz, napos idő kifejezetten kedvező a kártevőknek, ezért naponta szükséges növényvizsgálatot végezni, hogy időben dönteni tudjunk a védekezés szükségességéről. A védekezési küszöbérték a bolhák esetében a 10%-os levélfelület-lyuggatottság.

repce

Repcedarázs-imágó – fotó: Agroinform.hu

levéltetvek (Myzus persicae, Brevicoryne brassicae) betelepedése is tart, kisebb kolóniák jelzik a fertőzést. Azért érdemes rájuk figyelni, mert szívogatásukkal lassítják a kis növények gyarapodását, ezáltal a tél előtti megerősödést gátolják, nem beszélve a vírusterjesztésről (tarlórépasárgaság-vírus).


A csonthéjasokban hamarosan időszerű lesz a lemosó permetezés

A gyümölcsösökben már csak az alma, körte, birs és a dió szedése ad munkát. A károsítók ellen a szüret időszakában már nem kezelünk. A szüret és a gondos válogatás segíti a gyümölcsök megfelelő minőségben és jó eltarthatóságban tartását. A csonthéjasoknál lassan időszerű lesz az őszi lemosó permetezés, de addig is elvégezhetjük a fák törzsének meszezését.

dióburok-fúrólégy (Rhagoletis completa) imágók már nem repülnek, a lárvák viszont ott táplálkoznak a zöld burokban, ami ennek hatására elrothad, megfeketedik. Sajnos a rothadásos folyamat átterjed a kemény héj alá, és a bél is tönkremegy. Ezért a betakarítás után gyorsan törjük meg és válogassuk ki a termést. Illetve ne feledjük, hogy a buroklégy lárvái, a nyüvek már kezdenek a talajba húzódni telelésre, ami megelőzhető a fertőzött termés összeszedésével és eltávolításával. Ez segít a jövő évi fertőző tömeg gyérítésében, de sajnos nem ad teljes megoldást. A vegyszeres védekezés módjáról korábban ITT írtunk.

szőlő

Szüretre várva – fotó: Agroinform.hu

A szőlőben továbbra is adottak a feltételek a betegségek terjedéséhez

A szőlőben a korai érésű fajták szürete befejeződött, a hozamot idén jelentősen csökkentették a gombabetegségek, főként a peronoszpóra (Plasmopara viticola). A feltételek még mindig adottak a betegségek terjedéséhez, így a fiatal hajtásokon megjelenhet egy-egy újabb olajfolt, de ez a fürtöket már nem veszélyezteti. Szüret után érdemes egy réztartalmú kontakt készítménnyel elvégzett kezelést beiktatni a következő évi fertőző anyag csökkentése érdekében.

A lisztharmat (Uncinula necator) telelő alakja, azaz a kazmotécium képződése is megindult. Néhol már sárga és barna termőtesteket is megfigyelhetünk, melyek nagy valószínűséggel áttelelnek. Ahol már nincs termés a tőkéken, ott érdemes gyorsan végezni egy kezelést a kazmotéciumok gyérítésére.

szőlő

A darazsak is dézsmálják az érett bogyókat – fotó: Agroinform.hu

szürkepenészes rothadás (Botrytis cinerea) tünetei nem erősödtek. A szedésre váró, érett fürtök, különösen a vékony héjú fajták, esetleg darázskár vagy egyéb okból sérült bogyók vannak nagy veszélyben. Esetükben a betegség terjedése ellen csak a gyors szüret ad segítséget.

Ha még több, növényvédelemmel kapcsolatos hírre, szakcikkre vagy kíváncsi, látogasd meg a Növényvédelem rovatot.
Ingyenes növényvédőszer-keresőnket megtalálod ide kattintva.