A nyár utolsó és az ősz első hetében az időjárás is idomulni látszik az évszakváltozáshoz. A hőmérséklet mérséklődött és csapadék is érkezik országrészenként eltérő eloszlásban. Az időjárás-előrejelzések szerint ez az állapot tartós lesz, és nem emelkedik majd a nappali hőmérséklet 30°C fölé.


Indul a repce vetése

Megindult az őszi káposztarepce vetése, amivel a legtöbben kivárták a csapadékosabb időjárás megérkezését. Hiszen a talajok nedvességtartalma eddig közel sem volt optimális szinten, némely területeken a talajművelés is nehézségekbe ütközött. Az elmúlt hét csapadékmennyisége bizakodásra ad okot, talán elég lesz az elvetett repce keléséhez, de mindezek ellenére is jelentősen csökkenni fog a repcevetés területe. Országosan akár 30 százalékkal.

A repce kelését és a korai fejlődését a szárazságban felszaporodott földibolhák (Phyllotreta spp.) és a repcedarázs (Athalia rose) zavarhatják meg. Habár a nedvesség most kissé lecsökkentette a földibolhák tömeges jelenlétét, nagyon oda kell figyelnünk a kártevőre, mert a szikleveles repce nagyon érzékeny a károsítására.

Legato

Az aratás már a végéhez közeledik

Az őszi aratási szezon előrébb húzódott, és nem csak hogy kezdetét vette, szinte már a végéhez közeledik. Az aszály következtében sajnos a kukoricák jelentős hányada kényszerbetakarításra került. A megmaradt állományokra pedig a rossz termékenyültség jellemző, mert az asszimilációs felület gyors és drasztikus csökkenése miatt a csövek kicsik és hiányosak maradtak, illetve a szemek teljes kifejlődése nélkül korán beértek. Ezen már az időjárás változása sem segít.

kukorica

A kukorica felsült, a talaj repedezett – fotó: Adama

betakarítás

Kényszerbetakarítás – fotó: Adama

Kukoricában stagnál a kártevők száma

A még kint lévő kukoricaállományokat is megviselte az aszály, a látvány, amit mutatnak, szeptember második dekádjára jellemző. Nagyon minimális az a terület, ahol szépnek mondható az állomány, de a termés még ezeken a területeken is kérdéses.

A kártevők száma stagnál. Az amerikai kukoricabogarak (Diabrotica virgifera virgifera) ugyan nyugalmi állapotba vonultak, azonban a gyapottok-bagolylepke (Helicoverpa armigera) és a kukoricamoly (Ostrinia nubilalis) továbbra is rajzik. A bagolylepkehernyók által megrágott csövek száma emelkedik, és a rágás helyén jellemzően magas a fuzárium (Fusarium spp.) és az aspergillus (Aspergillus spp.) gombafajok fertőzése. A napokban lehullott csapadék kedvez a terjedésüknek.

kukorica

A napokban hullott csapadék kedvező a fuzáriumos csőpenész terjedésének – fotó: Adama


A napraforgót veszélyezteti a szürkepenészes tányérrothadás

A napraforgó-betakarítás már a múlt héten elkezdődött. Az állományok többsége gyorsan elérte a betakarítási állapotot, bár ez inkább a kényszerérés miatt következett be idejekorán. Növényvédelmi szempontból jelentős változás nem történt. Amennyiben a csapadékosabb időjárás fennmarad, elősegítheti elő a szürkepenészes tányérrothadás (Botrytis cinerea) fertőzését.

A még be nem takarított és kedvezőbb vízgazdálkodású talajokon fejlődő napraforgótáblákon a hamuszürke szárkorhadás (Macrophomina phaseolina) és a fehérpenészes rothadás (Sclerotinia slerotiorum) foltszerűen van jelen, de károsítása nem számottevő. Kártevők tekintetében továbbra is a madarak és a vadak ostromolhatják az állományt.

határ

Őszi képet mutat a határ - sok helyen már a napraforgót és a kukoricát is betakarították – fotó: Adama

Ha még több, növényvédelemmel kapcsolatos hírre, szakcikkre vagy kíváncsi, kattints ide.
Ingyenes növényvédőszer-keresőnket megtalálod ide kattintva.