Az Országos díjak eredeti kukoricacsövek alapján készült bronzból öntött szobrok, a szintén bronz borítólevelek kézi ötvösmunka nyomán készültek (Alkotó: Dvorszky László) – fotó: Magyar Kukorica Klub

Az alábbiakban közreadjuk a verseny legfontosabb statisztikai adatait és az ellenőrzött betakarítási eredményeket. A verseny eredményeinek részletesebb leírása a Magyar Kukorica Klub honlapján, ide kattintva elérhető.

A XI. Kukorica Termésverseny betakarítási statisztikai mutatói:

A versenyparcellákba vetett hibridek eredete:

Regionális sorrend, helyezések és díjazások:

Regionális sorrend, helyezések és díjazások folytatása az alábbi táblázatban:

Szántás nélküli műveléssel elért eredmények folytatása az alábbi táblázatban:

A Magyar Kukorica Klub az Évzáró Ünnepséggel egybekötött Díjátadóját 2019. december 18-án a megszokott helyen, a gödöllői Grassalkovich Kastélyban, a Lovarda teremben tartotta.

A Megnyitó emléket állított Dr. Bódis Lászlónak - a neki szánt "Hűség" Különdíjat dr. Szieberth Dénes Molnár Zoltánnak, az Agrofórum főszerkesztőjének adta át. Dr Bódis Lászlóra közvetlen szavakkal Légrád Miklós emlékezett.

Az elnöki Megnyitó foglalkozott a 2018. évi elnökválasztás kudarcának okaival (okolta saját magát is, mert nem ismerte fel a régi rendszerből örökölt morálban és gondolkodásmódban rejlő veszélyeket), majd áttért a 2019. év egyes főbb tevékenységeinek elemzésére.

A 2019-ben megjelent kiadványok bemutatása

  • Elsőként röviden ismertette a friss kiadványokat. Mindenekelőtt a "Toxintermelő gombák okozta növénybetegségek..." c. kiadványra hívta fel a figyelmet, amely mind a vizsgálati anyagban, módszerben és tartalomban is egyedülálló. A téma jelentősége egyre nagyobb lesz.
  • Ezután a "Kukorica fejlődési stádiumai" c. kiadványról elmondta, hogy a benne foglalt ismeretek elengedhetetlenek a precíziós technlógiai tervezés megalapozásához.
  • A Top20 Fajtakísérleteket ismertető füzet közlésmódjának újszerűségére hívta fel a figyelmet - az automatikus adatkiemelésre, az adatrendezési módra, s arra, hogy a jövőben működő Excel táblázatos formában is közlik az eredményeket. Ezzel gyorsabb, könnyebb, s testreszabható információátadás valósítható meg.
  • A Kukorica Termsésversenyről szóló kiadvány egy sorozat első kötetének tekinthető, amely a versenystatisztikát adja közre. A technológiák és eszközök részletes elemzése ezután következik.

A tevékenységek bemutatása:

  • A Kukorica Termésversenyt mint az ország legnagyobb szántófödi kísérleti, gyakorló és tanpályáját említette. Kiemelte a versenyzők motiváltságát és külön említette a "társult" és családi hátterű versenyzést. Erre is hivatkozással szólt a Termésverseny szellemi, kultúrális és szociális hatásáról.
  • A Top20 Fajtakísérleteket mint a hazai egyetlen független fajtakísérleti rendszert említette. Megemlítette azt is, hogy a fajtakísérletezés szerepét a precíziós gazdálkodás szellemisége és eszözrendszere megváltoztatta.  A továbbiakban a választékban szereplő hibrideket nem általánosságban kel jellemezni, hanem a lehető legpontosabban megállapított tulajdonságokkal. Ehhez egy olyan adabázist kell létrehozni, ahonnan a szakértők, tanácsadók dolgozhatnak, sőt digitális célprogramok válogathatnak. Ehhez széles szakmai össszefogásra van szükség, mert felhasználási szándékot, felkészült szaktudást, és erős pénzügyi hátteret igényel.
  • A kereskedelmi hibridek toxikus csőbetegségekkel szembeni ellenállóképességét a Magyar Kukorica Klub Egyesület koordinálásában, Dr. Mesterházy Ákos akadémikus kutatóprofesszor vezetésével a Szegedi Gabonakutató vizsgálja. A bemutatás során külön említette a fajták növény-egészségügyi kérdéseit, kiemelve a toxintermeléshez kapcsolódó követelméyeket és szabályozásokat.

Beszámoló az amerikai tanulmányútról:

A Megnyitó után a már hagyományossá vált szakmai tanulmányút beszámolója következett. Az úticél ezúttal ismét az Észak-Amerikai Egyesült Államok volt. A beszámlóban vázolt eseményeket Dr. Nagy Sándor alelnök vetített, képes bemutatóval szemléltette.

Főelőadás: A precíziós gazdálkodás globális helyzete

Prof. Dr. Popp József akadémikus a főelőadásban azt a következtetést vonta le, hogy a technológiai fejlődés új dimenziókat nyit a termelési mód megújulásához. Ezzel hozzájárul a gazdasági értelemben vett fenntarthatósághoz, de segíti a környezetvédelemmel kapcsolatosan felmerülő gondok enyhítését is. A következő tervezési időszakban az EU támogatások a precíziós mezőgazdaság megrekedt európai fejlődését kívánják ismét lendületbe hozni. A várható intézkedések jelentősen átalakíthatják a gazdák támogatáshoz jutással kapcsolatos feladatait.

Díjátadás

A szünet után Simon László versenybizotsági elnök ismertette az eddigi verseny-eredményeket, és a XI. Kukorica Termésverseny legjellemzőbb eseményeit és vonásait, majd meghirdette a XII. Kukorica Termésversenyt.

  • A Díjátadó Bizottság Juhász Zoltán irányítása mellett átadta a díjakat.
  • Ezután a különdíjak, majd elismerések átadása következett.

Az Év Kukoricája Vándordíj átadása

2011-től része a díjátadási ceremóniának az Év Kukoricája verseny értékelése. A nyertes ezúttal a DEKALB DKC5182 hibridje volt, A díjat Kökény Benő a DEKALB regionális vezetője vette át.

Dr. Szieberth Dénes ismertette a díj elnyerésének feltételeit, majd megjegyezte, hogy a nemesítők még nem éreztek rá ennek az elismerésnek a jelentőségére. Az a hibrid, amely jelentős eredményeket ér el a Top20 kísérletekben és a Kukorica Termésversenyben, kiérdemli a vándordíjat. Eddig egy hibrid háromszor (DKC4943), egy kétszer (DKC5276) volt egymás után az Év Kukoricája, mindkettő jelentős piaci részarányt ért el. Arra bíztatta a nemesítőket, hogy bátran idítsanak hibrideket és pályázzanak a címre, mert ez a verseny segíti a hibridek piacrajutását.

Hozzátette: A verseny nem arról szól, hogy mindenki első legyen, s csak az első hely számít. A marketingnek az a dolga, hogy elemezze a piacot, s a versenyeredmények birtokában megtalálja az adott hibrid piaci helyét, s ott igyekezzen elhelyezni.