Csökken a búza világpiaci ára

A búza világpiaci ára jelentősen csökkent február 3. és március 10. között. Szakértők a világpiaci kereslet lassulására számítanak a gazdasági év második felében, emellett az ABARES rekordnagyságú búzatermést jelez Ausztráliában, így a kínálat magas szinten realizálódhat, ami az árcsökkenés irányába hat, olvasható az Agrárközgazdasági Intézet gabonapiaci jelentésében.

A termény ára ebben az időszakban Franciaországban közel 30 százalékkal csökkent, az USA-ban is hasonló ármozgások voltak. Argentínában a malmi búza azonnali exportára 340 dollár/tonnára (–40 dollár) csökkent. Az Oroszországban megtermelt 12,5 százalék fehérjetartalmú malmi búza spot piaci ára 16 dollárral, a 11,5 százalék fehérjetartalmúé 12 dollárral volt alacsonyabb ugyanekkor. Romániában és Bulgáriában 288 dollár/tonnáért (–26 dollár) értékesítették az azonnali szállítású terményt (Tallage).

Magyarországon az AKI PÁIR adatai szerint átlagosan 88,2 ezer forint/tonna termelői áron kereskedtek az étkezési búzával március harmadik hetében, ami az egy évvel korábbi árnál 19 százalékkal alacsonyabb.

Az étkezési búza heti termelői ára Magyarországon (2021–2023) – Ábra forrása: AKI

A párizsi árutőzsdén (Euronext/MATIF) a termény májusi jegyzése jelenleg 266,75 euró/tonna, a mélypont március 22-én volt, akkor 248 euróig süllyedt a termény ára tonnánként.

A kukorica ára is a mélyben

A Tallage tájékoztatása szerint a kukorica ára is csökkent a világpiacon február 2. és március 9. között. Legnagyobb mértékben a francia és az amerikai termény ára esett az alacsony exportkereslet miatt, emellett a jelentős orosz és ausztrál búzakínálat a kukorica árát is lefelé mozgatta.

Magyarországon az AKI PÁIR adatai szerint átlagosan 92,3 ezer forint/tonna termelői áron cserélt gazdát a takarmánykukorica március harmadik hetében, ami az egy évvel korábbitól 11 százalékkal maradt el.

A takarmánykukorica heti termelői ára Magyarországon (2021–2023) – Ábra forrása: AKI

A párizsi árutőzsdén a termény júniusi tőzsdei elszámolóára jelenleg 260,75 euró/tonna, a mélypont március 22. volt, akkor 244,75 eurós tonnánkénti árat jegyeztek.


Meg sem veszik a gabonát?

Bár alacsony árakról írunk, a helyzet az, hogy sok termelő arra panaszkodik, egyáltalán nem tudja eladni a betárolt gabonát, már alacsony áron sem kell senkinek. A terménypiac totálisan felborult Magyarországon, a helyzet megoldása érdekében Nagy István agrárminiszter képviselte hazánkat az Európai Bizottság előtt, de nem született kedvező döntés. Rendkívüli támogatást kapott az Ukrajna szomszédságában lévő hat országból mindössze három: összesen 56,3 millió eurót kapnak a lengyel, a bolgár és a román gazdák. A cseh, a szlovák és a magyar gazdák ebből kimaradnak.

Az Agroinform fórumaiban heves szócsaták zajlanak a terménypiaci helyzet ügyében, kapcsolódj be te is!

Búza termény felvásárlási árak

Kukorica terményárak

Indexkép: Shutterstock