Globálisan jó termés volt, de egyes régiókban visszaesés tapasztalható

A tavalyi év kukoricatermését illetően azt mondhatjuk, hogy Európában és az északi féltekén is elmaradt a korábbi prognózistól. Európában főként a fekete-tengeri régióban, Ukrajnában, Bulgáriában, Romániában, de még Franciaországban is kevesebbet takarítottak be, mint amit az előrejelzések alapján vártunk. Az európai kukoricatermelés 4-5 millió tonnával elmarad a tavalyi évtől. Amerikában, ahol elég jelentős termés lett még így is, a nyáron megjósolt mennyiséghez képest cca. 30 millió tonnával lett kevesebb. A jelentések alapján 400 millióra vártuk, de kb. 370 millió tonna lett a betakarított tengeri. Összességében elmondható, hogy több lett a kukoricatermés, mint az előző évben, de kevesebb, mint amire számított a piac.

A kukoricakészletek pedig csökkeni fognak, mert globálisan 10-20 millió tonnával több lesz a felhasználás, mint amennyit megtermeltünk.

Ha csak az elmúlt hónapokat nézzük, Kína erős jelenléte és vásárlási „kedve” a piacokon, és ez a lendület egyenlőre nem látszik megtörni. Ez pedig folyamatosan tapasztalható az árakon.

A szemestermények, így a tengeri ára is igen jelentősen emelkedett januárban. A kukorica alapanyag drágulása pedig begyűrűzik az élelmiszeripari alapanyagok előállítási költségeibe is, ezzel komoly áremelkedést vonva maga után az élelmiszeripari alapanyagoknál, ezzel együtt aztán a késztermékek piacára is – mondja Reng Zoltán.

Reng Zoltánnal, a Hungrana Kft. vezérigazgatója

Reng Zoltán, a Hungrana Kft. vezérigazgatója – fotó: Hungrana

Kukorica-helyzetkép hazai viszonylatban

A vírus mellett az időjárás sem volt kegyes hozzánk a tavalyi évben, ám a kukorica termésátlaga ennek ellenére erősnek mondható. A tengeri betakarítása kicsit később kezdődött meg és december első felében ért véget. A legnagyobb területen termesztett kukorica össztermés 8,3 millió tonna körül alakult, ami az átlagosnál nagyobb mennyiségnek számít. A kukorica termésátlaga országosan 8,65 t/ha, amely történelmi rekordot jelent, 7,4%-kal meghaladja a tavalyi értéket, az elmúlt öt év átlagát pedig 14,5%-kal. Ezzel igen eredményes évet zárnak a hazai gazdálkodók, rekord termésátlaggal – teszi hozzá a vezető.

Emellett érdemes megemlíteni, hogy elég alacsony készlettel fordultunk rá a 2020-as évre, tavasszal és ősszel a tárolókból elfogytak a készletek, szinte semmi nem maradt. Ennek következtében az aratás kezdete óta folyamatos az igény a kikötőkben, a gyárakban a kukoricára.

A gazdák a következő hónapokban magas, de kissé konszolidálódó igénnyel találkozhatnak, ami az elmúlt hetek igen magas áraiban megmutatkozott.

A tavalyi év kihívásokkal telinek bizonyult mind globálisan, mind egyénileg, és ugyanúgy megtépázta az egyes ágazatokat, ahogyan az időjárás a terméseket. Ugyanakkor vannak olyan területek, például az alkoholok vagy az üzemanyagok piaca, ahol kisütött a nap, és kellő piacot teremtett az alapanyagok számára.

kukorica ára

Hungrana gyár Szabadegyházán – fotó: Hungrana

A vírus kezdetén olyan igény jelentkezett az alkoholra, melyet szinte lehetetlen volt kielégíteni. Mivel számunkra a gyógyszerészeti minőségű alkohol rendelkezésre állt, így elsők között kértük meg az engedélyt fertőtlenítő szer gyártására. Ennek engedélyeztetése, a receptúra elkészítése plusz energiákat igényelt a munkatársaktól. A Covid-19 megjelenése előtt a fő termékünknek az izocukrot jelöltük volna meg, de ez egy pillanat alatt megváltozott – avat be a szakember.

De azért ne feledkezzünk meg róla, hogy izocukor gyártásban hazánk Európa élmezőnyébe tartozik, hiszen az éves uniós izocukor-termelés mintegy 30 százalékát a Hungrana állítja elő, ami nagyjából 250 ezer tonnát jelent évente. A Hungrana Szabadegyházán található gyárában az éves hazai kukoricatermelésből (8-9M tonna) közel 1,2 millió tonna kukorica kerül feldolgozásra.

www.hungrana.hu