A hetedik generációs középkategóriás dizájn, konnektivitás, összkerékhajtás, luxus és még a hosszú távú használatból eredő értékelései alapján is a legjobbnak bizonyult a szakma és az olvasók körében egyaránt.

A formát illető benyomásokhoz nagymértékben hozzájárul, hogy a minden dimenziójában gyarapodott karosszéria hangsúlyosan hosszú orra és rövid túlnyúlásai egyszerre kölcsönöznek kompakt külsőt és a nagy testvérrel könnyen összetéveszthető megjelenést a 6 cm híján 5 méteres kombinak.

A márkától megszokott visszafogottság és sportos megjelenés meg is hozta gyümölcsét, 2017-ben a Red Dot termékdizájn díját az új 5-ös széria nyerte. Ebben a ligában az ütős forma és a jó térkihasználás azonban kevés a dicsőséghez, szinte elvárt, hogy a nagy méreteket az eggyel kisebb kategóriájú autók tömegével és mozgékonyságával párosítsák.

Az alumínium és nagy szilárdságú acélok használatával az új sorozat 100 kg-ot fogyott, ezenfelül megjelent a kínálatban az összkerékhajtással is kombinálható aktív hátsókerék-kormányzás is, sőt! Ha már puttonyos az erőgépünk, a (+120 kg-mal) 730 kg-ra nőtt terhelhetőség is említésre méltó adat, bár nem valószínű, hogy zöldségesek vagy építőipari vállalkozók körében ettől megugrana a vásárlási hajlandóság.

autó

Az elődmodellhez képest 36 mm-rel hosszabb az új kombi, légellenállási együtthatója 0,22. Összkerék-kormányzás nélkül 12,2 méteres a fordulókör átmérője.

Az 5-ös széria attraktív külsejét és a letisztult beltéri formavilágát a zászlóshajótól átvett fedélzeti rendszerek és a márkától megszokott egyszerű, könnyen átlátható kezelési felületek teszik még vonzóbbá.

A váltókonzolon található iDrive-panelen túl most már érintéssel is vezérelhető a hatalmas (10,25 colos) központi kijelző, de a gesztusvezérlés és a kulcsról vezérelhető, távirányított autómozgatás is szerepel az opciós tételek listáján immár. A vezetéstámogató rendszerek között továbbá megjelent a kikerülési segédlet (Evasion Aid), a sávváltást segítő asszisztens, a keresztirányú forgalmat figyelő és az aktív oldalirányú ütközést megelőző rendszerrel együttműködő sávtartó asszisztens is.

A képgaléria megnyitásához kattintson az alábbi képre:

Képgaléria
Képgaléria
Képgaléria-search
A benzines sorhatos motor esetében pedig a szériafelszereltség része az xDrive-hajtás, az elektromos csomagtérajtó-mozgatás, a légrugó, valamint a sztereókamera, melynek táblafelismerő funkciója mellett az opcionális radar- és ultrahangszenzorokkal együttműködve képes az autó 360 fokos környezetét kiváló képminőségben megjeleníteni a rendszer.

A kombit szeretők szívét minden bizonnyal megdobogtatja a 340 lóerős, sorhatos, M Sport-csomagos, légrugós és összkerekes kivitel, de szerintem ebben a kategóriában és árfekvésben a legnagyobb előny, ha a részleges önvezető képesség és a megannyi elektronikus segédrendszer nem csorbít a vezetési élményen. A felsorolt segédek közül talán csak a 85 ezer forintos gesztusvezérlésnek nem volt érzékelhető, valós haszna azon túl, hogy gyerekeket lehet vele szórakoztatni.

Egyébként lehet szó városi araszolgatásról vagy hosszú órákon át tartó autópályás menetről, az 540i Touring a sofőrben semmiképp, az utasokban meg valószínű, hogy nem hagy kívánnivalót maga után.

autó

Kevés visszajelzést, de jó fogást ad a vastag karimájú kormánykerék. Az ülések viszont jó ergonómiával rendelkeznek, és széles határok között állíthatók.

A volán mögött szerzett tapasztalatokat egy Budapest-Ulm-Budapest túra miatt hangsúlyoztam mindenféle kétséget kizáróan, ugyanis az 1600 km-t meghaladó távon lehetőség nyílt majdnem minden részlet aprólékos tesztelésére.

Nagyon tetszett, hogy a táblafelismerő rendszer felajánlja, hogy egy jóváhagyással a táblán szereplő sebességhatárhoz igazítja a tempomatbeállítást, ami, ha szokásként beépül a rutinmozdulataink közé, alkalmasint egy-egy gyorshajtási bírságtól is megvédhet minket. A nagy tempójú haladás közbeni figyelmeztetések és beavatkozások pedig sosem voltak feleslegesek vagy durvák, mint ahogy a dugóban araszolgatásokat is vakriasztások nélkül abszolválta a járgány.

A háromliteres, kettős megfúvású aggregát és a 8 fokozatú ZF-váltó kooperációja pedig hab a tortán, normál körülmények között semmilyen beavatkozást nem igényel a maximális nyomatékot már 1380-as fordulattól produkáló erőátviteli rendszer. A BMW egyébként már 1988-tól használ sorhatos blokkokat az 5-ös szériában a sportosság és a jó tömegeloszlás miatt, nem véletlen, hogy már-már vallás veszi körül ezt a motorkonstrukciót.

autó

Az M240i-ben és a 440i cabrio tesztautóban is volt alkalmunk ugyanezt az erőforrást kipróbálni, a verdikt csak annyi lehet, hogy ennek az aggregátnak a kasztnitömege mintha egy indifferens tényező lenne.

A Mercedes átállása a V6-osokról az itt bevált hengerelrendezésre is egy jó visszacsatolás a bajoroknak és a rajongóknak egyaránt – kék-fehér propellereseknél régóta ez az egyik legjobb választás a mindenkori motorpalettáról.

autó

autó

Szintén az M Sport-csomag hozománya a vadabb lökhárító, a 19 colos felnik és a keményebb, ültetett futómű.

Hosszú távon a vegyes fogyasztási értékünk 9 literes volt, természetesen szigorúbb, városi körülmények között 13 liter feletti értékkel érdemes számolni.

autó

A 68 literes tartálykapacitással könnyen előfordulhat, hogy 500 km-t sem tudtunk megtenni egy tankolással. Így a nagy, utazó autóktól elvárható hatótávolság volt az egyetlen tényező, amiért a homlokunkat ráncoltuk.

Nem mehetünk el szó nélkül az adaptív lengéscsillapítás és a 19 hüvelykes defekttűrő abroncsok minden úthibát kisimító munkája mellett sem, ugyanis az 1,8 millió forintot kóstáló M Sport-csomagot beikszelve akaratlanul is egy keményebb futóművet kapunk, de ebből vajmi kevés érződött a kabinban.

A tesztautónkkal szerzett tapasztalatok alapján akár azt is bevállalom, hogy az Adaptive Drive futómű-szabályozás a sportosság és a kényelem közötti aranyközépút legjobb demója is lehet. Menetdinamikában és vezetési élményben tehát a vetélytársak előtt jár a kék-fehér propelleres, ebben talán nincs semmi meglepő, hiszen ez volt mindig is az erőssége a bajor márka középkategóriásának.

Az 560 literes (támladöntéssel 1,7 köbméteres) csomagtér németes átgondoltsága és térkihasználása pedig eggyel több indokot szolgáltat a kombikivitel 907 ezer forintos felárának megfontolására.

A főbb vetélytársak összehasonlításában csak az E-osztály 640 literes befogadóképességét nem múlja felül a sínekkel, rögzítőfülekkel és fedeles tárolókkal felvértezett poggyásztér, az Audi A6-oséval megegyezik, a Volvo V90-esét pedig csak egy elhanyagolható 10 literrel múlja felül a BMW-é.

Az összegzésben fontos kiemelni, hogy a BMW 540i Touring a kombi prémium autókra vonatkozó értékmérő tulajdonságokban – objektív és szubjektív értelemben – több részletében is kiemelkedő, de számomra a kompromisszummentessége volt a legvonzóbb tulajdonsága. A forma, a minőség, a térkihasználás és a vezetési élmény adta összbenyomás pedig könnyűszerrel varázsol hívőt bárkiből.

autó

A háromliteres dízelek esetében a hegyomlásnyi nyomaték mellett a nagyobb hatótáv lehet a döntő érv. Az 530d 265 LE-s teljesítményéhez 620 Nm, az 540d-hez (320 LE) pedig 680 Nm-es csúcsnyomaték párosul.

A konfigurálás során érdemes figyelmet szentelni a 2,2 millió forinttal olcsóbb 530i-nek vagy a nagyobb hatótávot és nagyobb nyomatékot produkáló dízeleknek. Az 540i xDrive csak annak való, akinek szent meggyőződése, hogy egy BMW sorhat benzinessel az igazi. Ebben az esetben nem szorul magyarázatra a 19,7 millió forintos indulóár, valamint az éjjellátóval és minden földi jóval felszerelt tesztautó árcéduláján szereplő 28,7 milliós árcédula.

MŰSZAKI ADATOK:

H/Sz/M (mm): 4942/1868/1498
Tengelytáv: 2975 mm
Csomagtér: 560/1700 liter
Motor: 2998 ccm, soros, 6 hengeres, kettős megfúvású turbós benzinmotor, 340 LE/5500-6500 ford./perc, 450 Nm/1380-5200 ford./perc
Gyorsulás: 5,1 mp
Listaár: 19 752 000 Ft, a tesztautó extrákkal növelt vételára: 28 776 700 Ft.