Ha az állatok már kiöregedtek, nem tudnak tojni, jöhet a kalóriadús táplálás, hogy szép legyen a bőrük és a zsírjuk – mondta Mátray Árpád állatorvos.

Két hónapja nem tojnak a tyúkjai egy évek óta baromfival foglalkozó gazdánál, aki nem érti, mi lehet a szokatlan jelenség oka. Az állatait szabadban tartja, és kukoricát ad nekik. Mátray Árpád állatorvos a Hajnal-tájban elmondta, a baromfiállományoknál előfordul, hogy bizonyos termelési idő után, egy darabig nem tojnak, leállnak pihenni. Ha a gazda egyszerre vásárol egyidős madarakat – ami állategészségügyi, járványtani szempontból helyes és kívánatos – akkor a pihenési fázis nagyjából minden egyednél ugyanakkor van.

A baromfik ezen élettani szükségletének következményei különösen akkor látványosak, ha egyévesnél idősebb állományról van szó, és azok termelési fázisuk első szakaszában már kitojták magukat. Akkor szintén történhet ilyen leállás, ha a tyúkok tartási és takarmányozási körülményei nem ideálisak. Mátray Árpád szerint a tojói miatt panaszkodó gazda állománya esetében azt gondolhatnánk, hogy a tartás megfelelő, hiszen az állatok a szabadban vannak. Kérdés azonban, hogy milyen fajtájú tyúkjai vannak.

baromfi

Nem minden tyúk élvezi a szabadságot – fotó: Shutterstock

Az intenzív fajták ugyanis zárt körülmények között jobban termelnek, és lehet, hogy nekik éppen a szabadba járás lehetősége a probléma, mert a kinti időjárási viszonyok már nem kedveznek a tojástermelésüknek – fogalmazott.

A tojások elmaradásának másik oka az állatok egyoldalú táplálása lehet. Ha a tyúkok csak kukoricát kapnak, az nem csak tápanyaghiánnyal jár, de a túl magas energiabevitel miatt az állatok elhízását is okozhatja, ami egy idő után a tojástermelés rovására megy. A kövér állatoknak ugyanis, bármely fajhoz tartozzanak is, sokkal renyhébbek a szaporodási funkciói – mondta a szakember.