Orosz kutatók az európai tenyésztők figyelmébe ajánlják a japán fürj tartását, amely világszerte a legnagyobb számban tartott, elegáns külsejű, tarka tollú fürjféle, és évente akár 330 tojást is képes termelni – olvashatjuk az agroxxi.ru, orosz nyelvű hírportálon

A nálunk ismert fürjfajták évi 180 tojásával szemben ez nagyon jelentős különbség, sőt a japán madár bizonyos napokon akár kétszer is tojhat, miközben tojásainak az átlagsúlya az európaiaknak a másfélszerese (9-10 gramm helyett 15 gramm).

A japán fürjnek időnként nélkülözhetetlen a porfürdő – Fotó: pixabay.com

Ugyanakkor a japán fürj jóval igénytelenebb, pl. – megfelelő szellőztetéssel – nem szükséges számára baromfiólat építeni, egy nagyobb méretű nyúlketrecben is jól tartható. Orosz szakértők szerint egy felnőtt madár naponta mintegy 15 gramm takarmánnyal megelégszik, miközben hústermelésben sem marad el az Európában tartott fajoktól. Időnként viszont porfürdőt, az ivóvizet pedig állandóan igényli. A ketrec jó szellőztetésére azért van szükség, mert a japán fürj ürüléke nagy mennyiségű ammóniát tartalmaz.

Az orosz szakértők szerint ennek a madárnak a tojótyúk tartással szemben az az előnye is megvan, hogy a szomszédok nem panaszkodhatnak a hajnali kakaskukorékolásra.

Kisgazdaságok számára a japán fürj egy könnyen tartható, nagyobb befektetést nem igénylő, ugyanakkor viszonylag megfelelő árbevételt, illetve nyereséget biztosító madár. Kis létszámú állományban is tartható, általában négy tojóhoz egy kakast kell tartani.