Az állatok megfigyeléséből sokat lehet tanulni. Christoph Geil alsó-szászországi német gazda a legelésző hízómarháit figyelve végig gondolta a legeltetés, a hústermelés és a húsfogyasztás folyamatát. Megállapította, hogy állatai tulajdonképpen a legelőfű fehérjetartalmát állati fehérjévé alakítják, amely aztán az emberi tápláléknak az alapját képezi – írja az agrarheute.com hírportál. Feltette magában a kérdést, hogy nem lehetne-e az állatot ebből a folyamatból kihagyni, és az emberi táplálékot közvetlenül a fűből előállítani.

vöröshere

Emberi táplálék lehet belőle – fotó: pxhere.com

Néhány éven belül kapható lesz a fűfehérje

Erre talán a lucerna lett volna a legalkalmasabb, mivel azonban az adott tartományban a vöröshere termesztésére jobb lehetőségek vannak, Geil úr annak levét sajtolta ki, majd szárazanyag tartalmát kivonva 60 százalék körüli fehérjetartalmú port állított elő, amely lehetővé teheti a fűfehérje közvetlen felhasználását az emberi táplálkozásban.

Néhány éven belül ez por kereskedelmi forgalomban kapható lesz Németországban. Logikusnak tűnik, hogy ha ez az anyag képes táplálni a szarvasmarhát, akkor annak koncentrátuma minden bizonnyal alkalmas lehet az ember táplálására.


Termőföldek szabadulnának fel

Az állatok – akár csak részbeni – kikapcsolásával világszerte óriási termőföldek szabadulnának fel más, közvetlenül emberi étkezéshez felhasználható növények termesztésére. Legalább ennyire értékes lehet az állattartással és a húsfeldolgozással kapcsolatos óriási munkamennyiségnek a közvetlen élelmiszer termelés szolgálatába állítása, bár a szerves-trágya termelődés csökkenése bizonyos hátrányt jelenthet.

Lehet, hogy a húshoz szokott fogyasztók nagy részének nem tetszik, hogy fűből vagy annak kivonatából készült élelmiszert kell fogyasztania, de ez a jövőben nem a gusztustól függ, hanem attól, hogy képesek leszünk-e elegendő élelmiszert előállítani.