Svájcban (megfelelő kísérletek elvégzése után és kisszámú vágás esetén) engedélyezték a legelőn történő marhavágást – írja a TopAgrar online. Az állatok teherautón történő szállítása és tömeges vágásra való előkészítése ugyanis, a Biomezőgazdasági Kutató Intézet (FiBL) szakértői és az általuk végzett vérvizsgálatok szerint nagyon erős stresszhatást vált ki, ami rontja a húsminőséget.

Emellett a nagyüzemi vágóhidak tevékenysége sokkal kevésbé egyeztethető össze az állatjóléti előírásokkal mint, például egy hagyományos magyar disznóvágás. Ha viszont az állatot, a megszokott környezetében, legelés közben lelövik, és megfelelő helyen kivéreztetve szállítják a húsfeldolgozó üzembe, akkor a stressz csaknem teljesen kiküszöbölhető. Az állatvágásoknál előírt higiéniai előírásokat természetesen szigorúan be kell tartani.

legelő

A módszer talán itthon is beválna – fotó: Shutterstock

Ez a módszer egyrészt egy kisszámú, igényes vevőkör részére különleges minőségű húst biztosít, amelyért azok készek felárat fizetni. Ezen túlmenően jelentős számú munkahelyet is teremt a falusi körzetek lakossága számára, bár a nagyvárosok peremére épített, nagyüzemi vágóhidak munkáját nem helyettesítheti.

A fentiekben vázolt, legelőn történő vágás annyira egyszerűnek és nagyszerűnek tűnik, hogy érdemes lenne annak magyarországi bevezetésén is elgondolkodni – természetesen az illetékes intézmények és kutató intézetek bevonásával.