Nemcsak a közelgő húsvétot, de az előttünk álló hónapokat sem várja jó formában a hazai húsipar. Az önköltségek történelmi emelkedése brutális sertéshúsár-emelkedést hozott, a húsvéti sonka például 40 százalékkal lehet drágább az egy évvel korábbihoz képest – írja az index.hu

sertés

Tavaly a húsipari alágazatok teljesítménye is eltért: a vágást és a tőkehúst előállító húsfeldolgozás és -tartósítás ágazat teljesítménye 3,2 százalékkal csökkent – fotó: pixabay.com

Visszaesett az értékesítés

A hússzövetség elnöke szerint az árstop óriási veszteségeket hozott és hoz a kiskereskedők számára, akik ezt importtal tudják ellensúlyozni. A húsipar jócskán fog részesülni a magyar mezőgazdaságba érkező példátlan mennyiségű uniós pénzforrásból, de ez elengedhetetlen is lesz az ágazat felszínen maradásához.

2022-ben az élelmiszeripar növekedése némileg meghaladta az ipar egészének átlagát, ami nem szokványos, de részünkről örömteli hír

– mondta a Éder Tamás, majd hozzátette, az élelmiszeripar termelésének volumene 6,6, míg az iparé 5,6 százalékkal emelkedett, ami inkább az év első felének köszönhető, ami ellensúlyozni tudta a második hat hónapban tapasztalható visszaesést.

Tavaly a húsipari alágazatok teljesítménye is eltért: a vágást és a tőkehúst előállító húsfeldolgozás és -tartósítás ágazat teljesítménye 3,2 százalékkal, a húskészítményeké pedig 9,6 százalékkal csökkent.

Az év második felében jól látszott a visszaesés, ebben az időszakban a belföldi értékesítés 3,3 százalékos csökkenést mutatott, míg az ipar egésze esetében 1 százalék körüli volt a második félévi visszaesés.


Az export mentette meg az ágazatot

Éder Tamás elmondta, hogy az olyan nehéz időszakokban, mint amilyen a tavalyi is volt, az export menti meg az ágazatot: az adatok szerint az élelmiszeripar exportvolumene több mint 10 százalékkal nőtt. Az export teljesítménye vegyes képet festett: míg a húsfeldolgozás és -tartósítás ágazaté 10,5 százalékkal csökkent, addig a készítménygyártás exportvolumene 12,1 százalékkal növekedett.

Egyensúlyközeli állapotot mutat a húsipar külkereskedelmi mérlege: a magyar élősertés-export némileg növekedett, míg az import csökkent. Ezzel egyidőben a sertéshúsexport stagnált (159 ezer tonna), míg az import növekedett (161 ezer tonna – 13 százalék).

sertéshús

A német jegyzés 2023-ban elérte a 2,33 euró/kg-os történelmi szintet – fotó: pixabay.com

Történelmi csúcson a sertésár-növekedés

2022 februárjától felgyorsult az élősertés árának növekedése: tavaly a magyar élő sertés piacra mindig hatást gyakorló német jegyzés 1,2 euró/kilogramm (hasított sertés) szintről 2 euró/kg-ra emelkedet, ami 60 százalékos növekedést jelentett. Sőt! A német jegyzés 2023-ban elérte a 2,33 euró/kg-os történelmi szintet, ami több mint 90 százalékos sertésár-növekedést jelent kicsit több mint egy év alatt.

Az élő sertés ára ennek hatására itthon is történelmi csúcsra emelkedett az év eleji kilogrammonkénti 440 forintról az év végére 850 Ft/kg szintre nőtt. Ez szintén több mint 90 százalékos növekedés. Az elmúlt hetekben sem állt meg az emelkedés és már megközelítette a 880 Ft/kilogrammos szintet - azaz a tavaly elejihez képest megduplázódott az élő sertés ára.

sertés

Jelentősen csökkent a sertésállomány – tavaly decemberben a sertéslétszám 2,56 milliós volt – fotó: pixabay.com

Az áremelkedést húsvétkor is megérezzük

Éder Tamás szerint az előző év azonos időszakához képest a húsvéti asztalra szánt húsféleségek árnövekedése akár a 40 százalékot is elérheti. A hússzövetség elnöke azonban felhívta a vásárlók figyelmét arra, hogy célszerű tudatos vásárlói döntéseket hozni a húsvéti sonkaféleségek vásárlásakor, mert a nagyon olcsó termékek minősége némi kívánnivalót hagyhat maga után.

A hússzövetség elnöke azt is elmondta, hogy jelentősen csökkent a sertésállomány – tavaly decemberben a sertéslétszám 2,56 milliós volt, azaz egy év alatt 168 ezer darabbal (6,2 százalékkal) csökkent. A kocalétszám istöbb mint 9 ezerrel csökkent (5,8 százalékkal), az állomány nagysága pillanatnyilag 147 ezer körül alakul.

2022-ben 4,5 millió sertést vágott a magyar húsipar, ami 6,9 százalékos visszaesést jelent. Az állomány és a vágásszám csökkenése is belesimul az EU ágazati folyamataiba

– jegyezte meg Éder Tamás.

Az árak alakulására nagy hatást gyakorol a kialakult szélsőséges piaci helyzet, a bizonytalanság.

Bármennyire is fájdalmas a vásárlók számára, de a költségnövekedést meg kell jeleníteni a fogyasztói árakban, mert csak így van esély arra, hogy évek múlva is legyen magyar húsipar, megfelelő mennyiségben és minőségben legyenek hazai húsok és húskészítmények az üzletek polcain

– tette hozzá.

sertés

Az olyan nehéz időszakokban, mint amilyen a tavalyi is volt, az export menti meg az ágazatot – fotó: pixabay.com

Az ársapka negatív hatása aggasztó méreteket öltött

Éder Tamás szerint bár a kezdeti időszakban érdemi segítséget nyújtott a fogyasztók számára az egyes élelmiszerekre, így a sertéscombra kivetett élelmiszer-ársapka, ám mára aggasztó méreteket öltött az intézkedés negatív hatása.

Az ársapka láthatóan növelte a sertéscombimportot, a növekedés más piaci folyamattal nem magyarázható.

Miközben a sertéshúsimportunk 13 százalékkal nőtt 2022-ben, az ársapka alá tartozó sertéscombimport közel 46 százalékkal növekedett

– jegyezte meg.

Nobilis Márton élelmiszeripari és kereskedelempolitikai államtitkár elmondta, hogy a húsipart is érintő élelmiszerárstopot szociális alapon vezette be a kormány, ami április 30-ig él, a kormány két héttel előtte, vagyis április közepén vizsgálja majd meg, hogy májustól is szükséges-e az intézkedés fenntartása.

Az árstop kivezetéséhez az infláció trendszerű lassulására van szükség. Amíg ezt nem látjuk, és úgy ítéljük meg, hogy az intézkedésre szükség van szociális alapon, addig marad az ársapka

– mondta Nobilis Márton.