Vízágyas matracokon pihenhetnek a tehenek a 341 millió forintból megépült Precíziós tejtermelő laboratóriumban, a MATE Kaposvári Campusán. A csúcstechnológiát felvonultató létesítmény egyszerre segíti az agrárpálya népszerűsítését, a magas tudású szakemberek gyakorlati képzését, valamint a minél egészségesebb élelmiszerek előállítását. A tartási és fejési rendszer pedig nagymértékben támogatja az állattartással kapcsolatos döntések meghozatalát, hiszen folyamatosan méri és elemzi a lefejt tej paramétereit.

szarvasmarha

Vízágyas matracokon pihenhetnek a tehenek a 341 millió forintból megépült Precíziós tejtermelő laboratóriumban, a MATE Kaposvári Campusán – fotó: MATE

„Ez a laboratórium lehetővé teszi, hogy olyan modern megoldásokat mutassunk be és alkalmazzunk a mindennapi gyakorlatban, amelyek ma a csúcstechnológiát jelentik a mezőgazdaságban. A mi feladatunk, hogy mindezt megismertessük a hallgatókkal, hogy olyan szakembereket bocsássunk ki, akik ennek a tudásnak a birtokában vannak. Ez szolgálja ugyanis a hazai agrárium versenyképességét” – fogalmazott az ünnepélyes átadón Dr. Gyuricza Csaba, a MATE rektora.

A Precíziós tejtermelő laboratóriumban a legkorszerűbb tartástechnológiai megoldások szolgálják a tehenek kényelmét, hozzájárulva ezzel a gazdaságos, versenyképes, fenntartható működéshez, valamint a biztonságos és egészséges élelmiszer-alapanyag előállításhoz.

A laboratórium egy 1,3 milliárd forintos projekt keretében valósult meg, amelyet a MATE a kaposvári tejipari vállalattal, a Fino-Food Kft-vel közösen valósított meg.

„Már rövidtávon érzékeljük ennek a fejlesztésnek a pozitív hatásait. A létesítményből érkező tej a korábbiaknál magasabb minőséget képvisel. Elkötelezettek vagyunk az ilyen előremutató beruházások mellett, hiszen a kinyert adatok segítenek jó döntéseket hozni, növelve ezzel versenyképességünket” – mutatott rá Szommerné Egyed Linda, a Fino-Food Kft. ügyvezetője.

átadó ünnepség

A laboratórium egy 1,3 milliárd forintos projekt keretében valósult meg, amelyet a MATE a kaposvári tejipari vállalattal, a Fino-Food Kft-vel közösen valósított meg – fotó: MATE

A hagyományos tartási rendszerekkel ellentétben a 64 férőhellyel rendelkező MATE Precíziós tejtermelő laboratóriumban az állatok stresszmentesen, saját bioritmusoknak megfelelően elégíthetik ki biológiai igényeiket, mindehhez pedig minimális humán erőforrás szükséges.

„Az agráriumban hatalmas szakemberhiánnyal küzdünk, ezért is fontos a robotizáció, hiszen így munkaerőt tudunk megspórolni. A MATE Precíziós tejtermelő laboratórium két állattenyésztővel és egy vezetővel működik” – húzta alá Sziráki Bence, a MATE Tangazdaság Nonprofit Kft. ügyvezetője.

A fejlesztések nem állnak meg, 2024-ben egy baromfi teljesítményvizsgálót, valamint saját takarmánykeverő üzemet is létrehoznának a MATE Kaposvári Campusán, ezzel is erősítve a gyakorlati képzést.

Ez a megjelenés a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetemmel történt együttműködés keretében jött létre.