Tizenháromezer napos kacsát kellett lefojtani a közelmúltban a szentesi Hungerit Zrt.-nél, mert a cég egyik termelője a kikeltetett állatokat nem volt hajlandó átvenni és felnevelni. Más gazdálkodók is folyamatosan mondják vissza a korábban tervezett naposbaromfi-telepítéseket, mert veszteségtől tartanak a durván emelkedő -58-62 ezer forint/tonna kukorica- takarmányárak miatt.


Különböző cégeknél mára több mint 70 ezer napos kacsát kellett lefojtani a gazdálkodói visszautasítások miatt, de a takarmánydrágulás a többi baromfifaj termelését is visszaveti. Kacsából eddig 25 százalékkal, csirkéből 10 százalékkal csökkentek a naposbaromfi-kihelyezések az előző év hasonló időszakához képest, és visszaesés várható a jövő hónapban induló libakeltetéseknél is. Szakértők csökkenésre számítanak a pulykaágazatban is, ha a termelők a 3-5 hónapos hosszabb felnevelési idő után szembesülnek azzal, hogy csak veszteséggel adhatnak túl ma meglévő szárnyasaikon.


Sok gazdálkodónál mára az is kérdésessé vált, hogy egyáltalán be tudja-e szerezni a szükséges takarmányokat – derül ki a Baromfi Termék Tanács (BTT) tapasztalataiból. Mint korábban beszámoltunk róla, hiánypszichózis kezd eluralkodni a hazai gabonapiacon, mert egyes prognózisok szerint a tavalyi termés nem tart ki az idei aratásig. Ráadásul a takarmánykeverők – állapította meg Bárány László, a BTT elnöke – biztosítékokat kérnek a baromfitermelőktől, hogy az átadott tápokat baromfiértékesítési bevételeikből kifizetik. A gazdálkodók nagy része ugyanakkor a kellő garanciákat nem tudja megadni, mert nem lát esélyt a felvásárlási árak kellő növekedésére.

A BTT a napokban levélben sürgette Fazekas Sándor vidékfejlesztési miniszternél, hogy a tárca a piaci helyzet vizsgálja felül és készítsen új gabonamérleget. A megbízható adatok ismeretében lehetne kidolgozni olyan takarmányozási stratégiát, amely megmentheti a termelési alapokat a gazdasági összeomlástól és megakadályozhatná több ezer munkahely megszűnését. (Agrárkamara)