Az utóbbi néhány évben a török állattartók alapvetően megváltoztatták a nagyüzemekben alkalmazott baromfitakarmányok összetételét, minimálisra csökkentve azokban a többszörösen telítetlen zsírsavak (angol rövidítéssel: PUFA) arányát – írja a poultryworld.net angol nyelvű hírportál.

Ebben lényeges szerepet játszott az a tény, miszerint török kutatók felfedezték, hogy az országban elterjedt török vörösfenyő (Pinus brutia) tűleveleiből készített por egy természetes antioxidáns adalékanyagot szolgáltat a brojlerek takarmányozásához, és segíti azok bizonyos betegségeinek megelőzését, illetve kezelését, továbbá segíti a gyorsabb növekedést és a kedvezőbb húskompozíció kialakulását. Ez a fa egyébként hosszú idő óta komoly szerepet játszik a humán betegségek gyógyításában is.

Ez az adalékanyag segíti a gyorsabb növekedést és a kedvezőbb húskompozíció kialakulását – fotó: Shutterstock

A porított tűlevelek fent vázolt baromfitakarmányozási hatékonyságát etetési kísérletek egyértelműen igazolták, mivel annak hatására a hasított-test-hozam jelentősen javult, és kedvezőbben alakult a máj és a mellhús összetétele. Az eddigi eredmények alapján a tűleveleknek a takarmányhoz való adagolása feltétlenül ajánlott, bár annak bizonyos részletei (esetleges toxicitása) részletesebb vizsgálatot igényelnek.