A Magyar Nemzet az egy picike hargitai faluban, Csíkpálfalván családjával élő Dr. Rákossy Zsigmondot kereste fel. Nyulak mellett juhokat, tyúkokat és kutyákat tart. A férfi gyermekei úgy nőnek fel, hogy közelről látják az állattartás és -tenyésztés mindennapjait. Zsigmond már gyermekkorában eljátszott a gondolattal, hogy mit, mivel lenne érdemes keresztezni a lehető legszebb utódok érdekében. Az állatorvosi egyetem elvégzése után vált igazán komollyá ez a szenvedélye, amikor a vizsgadolgozata témájaként a házinyúl egy új színváltozatának létrehozását tűzte ki célul.

Székelyföldön, a Csíki-medencében fellelhető parlagi populációval sikerült létrehozni az úgynevezett szallander színt, ezért a férfi úgy döntött, egy új fajtát alkot a különleges szín köré.

Így született meg a székely nyúl.

A férfi szerette volna felhívni a figyelmet helyi értékeikre, és elérni, hogy olyan fajta szülessen, ami jól alkalmazkodik az ottani körülményekhez.

Székely nyúl

Dr. Rákossy Zsigmond csodálatos nyulaival – fotó: Dr. Rákossy Zsigmond Facebook oldal

– Azt szerettem volna bebizonyítani, hogy nem csak Franciaországban és Németországban lehet az adott vidékről elnevezett juh-, nyúl-, vagy szarvasmarhafajtát létrehozni, mi is képesek vagyunk erre, ha igazán akarjuk. Sokszor nagyon kishitű a székely ember, többek között nekik is szerettem volna példát mutatni – mondta Dr. Rákossy Zsigmond.



A székely nyúl legfeltűnőbb tulajdonsága különleges, árnyalt rajzolata és színe. Már négy változata van: fekete, havanna, kék és lila. Közepes méretűnek számít, ideálisan 5 és 6,5 kiló között mozog a súlya.

szallander

A négy színváltozat: lila-, kék-, havanna-, és fekete szallander – fotó: Dr. Rákossy Zsigmond Facebook oldal

A nyulakkal kapcsolatban most az a férfi célja, hogy hivatalosan is elfogadják a lila szallander színt – ezzel szeretne részt venni a következő Európa-kiállításon.