Vannak olyan napok, amelyek már egybeforrtak valamelyik mezőgazdasági munkával. Ilyen június 29-e is, Péter-Pál napja, amelyről azt vallják, akkor szakad meg a búza töve.

Őszi búza

Június 29-én szakad meg a búza töve. Fotó: 123rf.com

De ki is Péter és Pál?

Péter apostol Jézus tanítványa volt, aki Róma első püspöke lett. A katolikus hagyomány szerint Jézus neki adta a Mennyország kulcsait. Pál apostol szintén a korai kereszténység jelentős alakja volt, akinek fontos szerepe volt a katolikus vallás elterjedésében. Mindketten ezen a napon szenvedtek vértanú halált Rómában.

Június 29 - az aratás ünnepe

Hazánkban Péter-Pál napja az aratás kezdetének ünnepe. A mondás szerint a búza Szent György napján szökik szárba, májusban hányja ki a fejét és Péter-Pál napján szakad meg a töve.Sok hagyomány övezi ezt a napot, melyek közül sokat a mai napig tartanak. Nézzünk is meg párat.

  • Volt időszak, amikor dologtiltó nap volt, így csupán egy kaszasuhintással jelezték jelképesen, hogy megkezdődik az aratás.
  • Ezen a napon az aratók fohásszal indították a napot, majd az eszközeiket a templom falához támasztották, hogy a pap meg tudja szentelni azokat.
  • Hagyomány volt az is, hogy az első kalászokból aratókoszorút készítenek, amelyet a gazdának ajándékoztak. A koszorút vivők nem jártak jól, mert őket általában jól nyakon öntötték hideg vízzel, hogy a búzának ne legyen hiánya esőben.
  • A sarlóval történő aratást kifejezetten női munkának gondolták akkoriban, és a kaszával csak férfiak dolgozhattak.
  • A marokszedés szintén az asszonyok feladata volt, míg a kévék bekötése és összehordása férfi munkának számított.

aratás kombájn

Manapság már a legtöbbször nem kaszával aratunk. Fotó: 123rf.com

  • Általában az aratásban az egész közösség részt vett, még a gyerekek is. Majd miután végeztek, a kévéket lovaskocsin hordták be a gazda házához. A munka végeztével tartották meg az aratóünnepet, ahol megünnepelték a betakarított termést.
  • Ezt a napot a halászok is ünnepelték, hiszen Pétert, aki halász volt, patrónusukként tisztelték. Ilyenkor a tiszteletére halvacsorát rendeztek, és egy rúdra kötött ponttyal a vállukon járták a falvakat, hogy meghívják rá a lakosokat.
  • A Csallóközben az a hiedelem járja, hogy az a fiú vagy leány, aki először hallja meg aznap a harangszót, még abban az évben férjhez megy, vagy megnősül.

Mindenki maga döntse el, milyen hagyományokat tart meg, és melyekben nem hisz. De azért, ha szerelmesek vagyunk, biztos, ami biztos, ne maradjunk le az első harangszóról...